Forum Forum prawnePracy

zmiany dla bezrobotnych

zmiany dla bezrobotnych

aligatoreks / 2013-05-10 08:21
Powiedzcie mi jak to bedize jak wejdzie to prawo ktore mowi ze jak sie nie przyjmnie pierwszej propozycji z urzedu pracy to dostaje sie zawieszenie na okres 9 miesiecy w urzedzie pracy.. A co w przypadku gdy oferowana praca ma sie nijak do tego z czego jestem wykształcony?
Wyświetlaj:
sluchac / 2013-05-15 11:55
ja znam kilku takich fikcyjnych bezrobotnych.... co jedne to lepszy. Jeden nawet pracuje na zlecenie za 4tys miesiecznie ale ciagnie z Urzedu Pracy ubezpieczenie... czego to ludzie juz nie wymysla i sumienie ich nie rusza ;/
wiwan / 2013-05-10 09:16
1. nie wiadomo, czy wejdzie.
2. jeśli wejdzie, będzie sytuacja w tym zakresie niemal identyczna jak obecnie, bo obecnie już zapis o utracie statusu bezrobotnego jest, tyle że na okres 120 dni (pierwsza odmowa) i niestety nie zawsze stosowana.
3. natomiast ustawa mówi, i projekt tego nie zmienia o propozycji ODPOWIEDNIEJ pracy, jasno zdefiniowanej w art. 2, ust. 1, pkt. 16 USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

a za takową uznaje on:

"zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których
bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe
lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym
dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz
łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu
zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne
wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia
za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy".

Czyli ofertę pracy nieodpowiedniej, o ile w ogóle zostanie przedstawiona można odrzucić i będzie można odrzucić bez konsekwencji.
otomotofoto / 2013-05-10 11:38
no dobrze ale kto decyduje o tym ze praca jest nie odpowiednia? np. dostaje propozycje pracy na budowie, jestem osoba mala szczupla "slaba" wiec wiem ze sie tam nie sprawdze, czy to jest odpowiedni motyw do odrzucenia oferty?
szklarek / 2013-05-10 11:48
Przecież w zakresie zdrowotnym podjęcie pracy ( nieważne czy zaproponowanej przez PUP, czy podjętej na wolnym rynku pracy ) wymaga przejścia wstępnych badań lekarskich dopuszczających na konkretne stanowisko. W tym zakresie jeśli więc inne warunki "odpowiedności" są spełnione nie można oferty odrzucić, a negatywny wynik orzeczenia lekarza medycyny pracy będzie podstawą uznania takiej propozycji za nieodpowiednią.
jolkajolka / 2013-05-13 14:32
to tez napweno jakeis rozwiazanie, ale tak czy inaczej moze takie zmiany przepisow spowoduja ze ludzie zaczna sami cos szukac i cos ruszy to do przodyu i bezrobocie spadnie w poslce, nie sztucznie w statystykach ale faktycznie w ilosci osob zatrudnionych

Najnowsze wpisy