Forum Polityka, aktualnościKraj

Zmowa cenowa na rynku zbóż i rzepaku? Ziobro pisze list do Tuska

Zmowa cenowa na rynku zbóż i rzepaku? Ziobro pisze list do Tuska

Wyświetlaj:
ARTUR408 / 2013-08-12 00:50
Ciekawa wypowiedż , przecież TVP też jest spółką i nie ma prawa bez umowy pobierać opłat za abonament który jest obecnie dotacją publiczną z naszych podatków , które są wyznacznikiem wartości PKB dla Brukseli w temacie dopłat .Dotacje unijne nie przewidują dopłaty z budżetu do spółek rolnych a więc i do TVP. Kto więc kłamie ?
hłopecek / 109.241.98.* / 2013-08-11 21:26
Wieśmak zna się nawet na ekonomii rolnej... Szkoda, że tylko na socjalistycznej. Żal !
ar2322 / 83.23.249.* / 2013-08-11 16:15
Pewno zbliżają się jakieś wybory...
pff123 / 89.72.206.* / 2013-08-11 15:56
Na problemy z cenami rzepaku polecam Panu Ziobrze poczytać na temat prawa popytu i podaży.
chichot dona / 31.1.217.* / 2013-08-11 16:43
bezpieczeństwo żywnościowe jest o wiele ważniejsze niż prawo popytu i sprzedaży. Tym bardziej , że akurat w rolnictwie łatwo o spekulacje.
Na planecie ogółem jest niedobór żywności a nie jej nadmiar. Niedobór będzie się zwiększał. Jedną z przyczyn takiego stanu spraw jest działalność "ekologiczna" polegająca na przeznaczaniu dużych części areałów na produkcję tzw "ekologicznych" paliw.
Tak się składa, że rynek rolny jest kontrolowany nie przez producentów rolnych ale właśnie przez rożnych pośredników w tym handlarzy a tu bardzo często jeżeli nie stale występuje zjawisko spekulacji.
Dlatego bezpieczeństwo żywnościowe jest tak ważne, spekulantów żywnością nie interesuje nic lub niewiele więcej niż zysk. Dziś zarabiają na wykańczaniu producentów niskimi cenami jutro zarabiać będą na wysokich cenach dla odbiorców z powodu braku produkcji ponieważ wcześniej wykończono znaczną część producentów żywności.
Dlatego rynek żywności ma tak ważne wręcz strategiczne znaczenie dla każdego państwa.
Jeżeli jakaś władza tego nie rozumie, nie nadaje się do rządzenia.
mno_1966 / 77.253.124.* / 2013-08-11 17:18
Tyle że jeśli spadek cen jest na całym świecie, to rząd może mniej więcej tyle zrobić co indywidualny inwestor na giełdzie, gdy ceny spadają a on chciałby raczej odwrotnie.
Rolnikom pozostaje kontraktacja która w pewnym stopniu ich przed tymi skokami uchroni.
chichot dona / 31.1.217.* / 2013-08-11 19:05
Spadek cen jest nie na całym świecie ale na wielu giełdach jest. Związane jest to z monopolizacją pośrednictwa w obrocie produktami rolnymi. Jest swoisty paradoks polegający na tym , że na świecie jest niedobór żywności, ale kraje trzeciego świata wolą wydawać kasę na zakupy broni niż na zakupy żywności obecnie tańszej wskutek spekulacji choć argumentowanej urodzajem.
W Polsce urodzaj jest mniejszy niż w ubiegłych latach ale ceny spadają , zapewne wskutek importu .
Rola regulacyjna rządu czy odpowiedniej agendy rządowej na tym polega aby interwencyjnym skupem nie dopuścić do zbyt niskich cen skupu a tym samym umożliwić rolnikom pozyskanie środków na produkcje w następnych okresach. Które mogą być diametralnie odmienne od obecnego.
Tłumaczenie światowymi trendami jest często tylko wymówką własnej nieumiejętności aby nie powiedzieć gorzej.
Sama UE która pcha się z wszelkimi regulacjami wszędzie gdzie są pożądane i gdzie nie są pożądane, stwarza wielką nierównowagę na rynku unijnym poprzez niesprawiedliwe czyli nierówne dopłaty dla rolnictwa w różnych krajach członkowskich.
Latyfundyści rolni sobie poradzą ale to nie oni stanowią o bezpieczeństwie żywnościowym Polski a już tym bardziej nie stanowią rynku dla zdrowej żywności.
Dlatego interwencyjny skup powinien dotyczyć głównie rolników tzw. średniej klasy.
Nie jest moja intencją aby specjalnie dotować rolnictwo. Raczej jestem za zniesieniem dotacji wogóle.
Ale jestem za odpowiednią polityką bezpieczeństwa żywnościowego. Jednym z aspektów takiej polityki jest interwencyjny skup w okresach urodzaju, oraz interwencyjna sprzedaż w okresach nieurodzaju.
Taka interwencja powinna zmniejszyć wahania cen a tym samym spekulacje.
Jest to w interesie zarówno producentów rolnych jak i konsumentów. Najbardziej polityka interwencji nie podoba się pośrednikom , ogranicza bowiem ich zyski.
zby79 / 2013-08-11 16:33 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A ja polecam poczytać o zmowach cenowych i karach za to grożących. Firma działa w warunkach monopsonu więc kontrola jest wskazana.

Najnowsze wpisy