Forum Forum podatkoweInne

Zrzeczenie/zniesienie współwłasności auta wniesionego do firmy ?

Zrzeczenie/zniesienie współwłasności auta wniesionego do firmy ?

shczepcio / 2010-11-02 11:33
Witam wszystkich serdecznie.

Mam pewien problem w interpretacji zaistniałej sytuacji :)
Niedawno założyłem jednoosobową działalność gosp. i będę rozliczał się przez KPiR. Chciałem wnieść do EŚT auto osobowe którego jestem współwłaścicielem. Nie rozumiem jedynie kwestii "zrzeczenia" się prawa do użytkowania przez drugiego współwłaściciela ?
Czy ktoś "przerabiał" podobną sytuację ? Czy ma to być w formie oświadczenia, umowy czy może jeszcze coś innego ?
I czy to w ogóle z punktu widzenia prawa jest w porządku :)

Z góry wielkie dzięki :)

Pozdrawiam !
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-11-02 13:28
Nie ma obowiązku "zrzeczenia się"- można wciągnąć do EŚT "część" samochodu równą swojemu udziałowi i tę część amortyzować. Natomiast odliczać całą eksploatację- warto mieć wtedy oświadczenie współwłaściciela, że z samochodu nie korzysta. Przy braku określonych w umowie kupna udziałów- przyjmuje się zgodnie z KC ich równość, czyli tu 50%.
Natomiast gdy chcemy wnieść całość- trzeba tę współwłasność znieść.
Albo odpłatnie- czyli po prostu odkupić od współwłaściciela jego udział, albo nieodpłatnie. Nie jest wymagana szczególna forma- zwykła umowa pisemna wystarczy. Z tym, że co do zasady pierwsza opcja rodzi powinność zapłacenia PCC przez kupującego, PIT przez sprzedającego. Druga natomiast podatku od spadków i darowizn przez ostatecznego właściciela, który zależy od grupy podatkowej, wartości przejętego udziału, i jest ewentualnie do uniknięcia przy nieprzekroczeniu kwoty wolnej albo w grupie I przy odpowiednim jego zgłoszeniu do US.
shczepcio / 2010-11-02 14:23
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Dzięki Tobie mam jasność :)

Właśnie ktoś mi wcześniej "namieszał", że oświadczenie współwłaściciela jako że z samochodu nie korzysta, w zupełności załatwia sprawę użytkowania przeze mnie auta i nie rodzi żadnych kosztów podatkowych. Oczywiście chodziło mi o pełną amortyzację.
Od początku wydawało mi się to zbyt proste ;)

Pozdrawiam !

Najnowsze wpisy