Forum Forum emerytalneZUS

ZUS a ubezpieczenie u członka rodziny

ZUS a ubezpieczenie u członka rodziny

maciek257 / 77.254.56.* / 2013-10-10 19:15
Witam serdecznie,

1 Października założyłem jednoosobową działalność gospodarczą. Złożyłem wniosek ZUA, w którym zaznaczyłem obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Mój tata pracuje w korporacji, która gwarantuje ubezpieczenie dla wszystkich członków najbliższej rodziny pracownika.

I tutaj pojawia się pytanie - czy muszę mimo wszystko płacić w swojej firmie ubezpieczenie zdrowotne?

Prawdopodobnie tata rezygnując z mojego ubezpieczenia nie otrzyma w zamian większej pensji więc takie rozwiązanie jest dla nas nie korzystne.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam :)
wiwan / 2013-10-10 22:18
Tak. Musisz. DG jest zawsze* tytułem do obowiązkowego ub. zdrowotnego i tytuł ten ma pierwszeństwo przed tytułem ub. jako członka rodziny. Tzn. ojciec wręcz musi wyłączyć Cię z ub. zdrowotnego. I oczywiście wyłączenie ciebie z ub. nie zmieni wysokości jego składki zdrowotnej ZUS.

Korporacyjność nie ma tu nic do rzeczy, byłoby tak samo w przypadku, gdyby ojciec był bezrobotnym.

Oczywiście mówimy o systemie powszechnym. Korporacja POZA ub. ZUS może oferować pracownikom i ich rodzinom szereg ub. komercyjnych, nie tylko zdrowotne- na ten temat się nie wypowiadam.

*dwa wyjątki dotyczą:
- przedsiębiorca jest emerytem/rencistą ze świadczeniem nie wyższym niż płaca minimalna oraz
1) uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu DG w wysokości nieprzekraczają-cej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

albo

- przedsiębiorca ma znaczny lub umiarkowany st. niepełnosprawności oraz
1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcz-nie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

Powyższe z art. 82, ust. 8 i 9 Ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy