Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna a zmiana kierunku ?

Renta rodzinna a zmiana kierunku ?

Zafir967 / 77.253.168.* / 2013-10-12 23:15
Witam

w lipcu tego roku zrezygnowałem z kierunku studiów, tego samego miesiąca dostałem zaświadczenie, że zostałem przyjęty na inny kierunek.
Między wypisem ze studiów, a decyzją o przyjęciu na inny kierunek minęło 7 dni.

Nie poinformowałem o tym ZUS, i stąd moje pytanie powinienem dostarczyć zaświadczenie o zmianie kierunku i czy przez te 6 dni które nie byłem studentem bd musiał zwrócić rentę ?

Dodam, że cały czas renta wpływa mi na konto.

Proszę o odpowiedzi
pozdrawiam
Wyświetlaj:
Zafir967 / 77.253.168.* / 2013-10-15 16:32
Studiuje dalej na tej samej uczelni, tylko na innym wydziale i kierunku.
Czyli wychodzi na to, że raczej bd musiał za te 2 miesiące pieniądze zwrócić, czy też może są jakieś szanse to obejść lub wyjaśnić ?

P.S
Powodem rezygnacji był fakt, iż nie zaliczyłem wszystkich przedmiotów.

Pozdrawiam
wiwan / 2013-10-15 11:41
W takiej sytuacji NIE ma kwestii dni, są miesiące. Spełnianie warunków uzyskania r. rodzinnej nawet przez 1 dzień mc. kalendarzowego skutkuje prawem do świadczenia za ten miesiąc w pełnej wysokości miesięcznej.

Pojawia się więc kwestia renty za wakacje w tej sytuacji. Jak rozumiem zostałeś przyjęty na inną uczelnię, z pierwotnej zostałeś skreślony w lipcu.
Na pewno powinieneś był zgłosić ten fakt w ciągu 7 dni do ZUS i raczej w tej sytuacji Zakład uzna nienależność renty za sierpień i wrzesień, bo status studenta pojawił się dopiero we wrześniu.
W razie wydania decyzji o braku prawa do renty za te mc. można się odwołać. Są wyroki sądów dające w takiej sytuacji pierwszeństwo dacie przyjęcia na studia, a nie rozpoczęcia r. akademickiego.

No i lepiej te informacje ( obecnie o studiowaniu na nowym kierunku ) donieść jak najwcześniej. Zaświadczenie z innej uczelni na pewno zrodzi pytanie o okoliczności zakończenia poprzedniej.

Najnowsze wpisy