zwrot konia

skomentuj
karah / 83.7.56.* / 2009-07-12 10:23
witam, kupiłam w styczniu klacz od znajomej,pośrednikiem był mój szwagier, który do czasu transakcji, tą klacz użytkował. konik miał chodzić w sporcie. Jako że znałam tego konia wcześniej nie robiłam mu badań weterynaryjnych,dostałam także zapewnienie,że koń jest zdrowy. po pół rocznej przerwie konia od pracy okazało się,że mocno kuleje,koń został zbadany - diagnoza zwyrodnienie trzeszczek kopytowych,czyli jak wiadomo choroba postępująca przez wiele lat. czy mam szanse na odzyskanie pieniędzy?
Wyświetlaj:
Zbigniew5561 / 83.21.222.* / 2009-07-12 12:43
zastosowanie znajduje tutaj KC i jego art Art. 571. § 1 Sprzedawca zwierzęcia jest odpowiedzialny tylko za wady główne i jedynie wtedy, gdy wyjdą one na jaw przed upływem oznaczonego terminu. Wady główne i terminy ich ujawnienia, jak również terminy do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie głównej określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§ 2. Za wady, które nie zostały uznane za główne, sprzedawca ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy to było w umowie zastrzeżone.
odesłani do rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie odpowiedzialności sprzedawców za wady główne niektórych gatunków zwierząt czytamy na temat wad koni:
Wadami głównymi są:
1) u koni:
a) łykawość,
b) dychawica świszcząca,
c) wartogłowienie (przewlekłe schorzenie mózgowia lub opon mózgowych z obniżeniem świadomości zwierzęcia),
d) przewlekłe schorzenie wewnętrznych części oka powstałe na tle nieurazowym,

Jak widać rozporządzenie nie wymienia zwyrodnienia trzeszczek, a więc nie może być to uznane za wadę konia, co też powoduje że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, chyba że jak wskazuje zacytowany par 2 art 571 KC wady i odpowiedzialność za nie były przewidziane w umowie.
karah / 83.7.24.* / 2009-07-14 09:03
witam mam umowę kupna tego konika, na której jest wyraźnie zaznaczone,że koń jest ZDROWY i nie posiada wad głównych, czy w tej sytuacji mogę się starać o zwrot pieniędzy?
1121 / 77.47.118.* / 2009-07-14 12:07
koń zgodnie z treścią umowy wad głównych nie posiada (wady te zostały wymienione w rozporządzeniu), w umowie raczej nie zastrzegli Państwo że za zwyrodnienie trzeszczek będzie sprzedawca odpowiadał (art 571 par 2 kc). Pozostaje jedynie dochodzenie sprawiedliwości na podst. art 471 kc - ogólna odpowiedzialność dłużnika.
karah / 83.7.24.* / 2009-07-14 17:01
rozumiem i dziękuję bardzo za odpowiedz, pozdrawiam
skomentuj

Najnowsze wpisy