Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Rząd tnie reformy w ramach KPO. Pod nóż pójdzie kilkanaście dużych zapowiedzi

37
Podziel się:

13 reform i 39 inwestycji zostanie zmienionych w ramach tzw. rewizji Krajowego Planu Odbudowy - pisze "Rzeczpospolita". Propozycja w tej sprawie została już przekazana do konsultacji przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Cięcia m.in. w polityce mieszkaniowej i przestrzennej.

Rząd tnie reformy w ramach KPO. Pod nóż pójdzie kilkanaście dużych zapowiedzi
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego obcina reformy planowane w ramach KPO (PAP, PAP/Lech Muszyński)

Jak czytamy, rewizja ma polegać na wprowadzeniu wielu korekt, aby rozwiązać kłopotliwe decyzje zapadające przy konstruowaniu reform. "Rząd tyle obiecał w sprawie poprawy dostępności do mieszkań, że w KPO musi ciąć ten plan" - pisze dziennik.

Adwokat dr Joanna Barzykowska wylicza, że środki unijne miały zostać przeznaczone na budowę energooszczędnych mieszkań dla tych gospodarstw domowych, które osiągają niskie i średnie dochody. Korekta zakłada, że nie muszą to być mieszkania wybudowane, a mogą być zakontraktowane. - Proces budowlany trwa i od momentu decyzji o przystąpieniu do budowy do faktycznego jej zakończenia może minąć nawet trzy do pięciu lat - wyjaśnia prawniczka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze z UE pod znakiem zapytania. "Ogromne zmartwienie"

Mniej ambitne plany

Korekty dotkną też ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Plany miejscowe miały zostać przyjęte przez 100 proc. gmin do 2026 r. Był to jeden z warunków dla Krajowego Planu Odbudowy. Radca prawny Michał Kijewski komentuje:

To założenie jest niewykonalne. I nie chodzi tylko o to, że zostały na to trzy lata, ale nawet z pomocą środków z KPO prawdopodobnie wiele gmin finansowo nie będzie mogło pozwolić sobie na uchwalenie planów ogólnych - stwierdza.

Zmiany w reformie zagospodarowania przestrzennego zakładają teraz wskaźnik na poziomie 50 proc. "To zdaniem planisty Adama Korgula oznacza przyznanie się do porażki przez resort rozwoju, który przygotował reformę. Zmianie ma też ulec termin wprowadzenia reformy z 31 marca na 30 września 2023 r." - pisze dalej "Rz".

Zmiany w reformach KPO. Z tego rezygnuje rząd

To nie koniec zmian. Dziennik wylicza, że w Krajowym Planie Odbudowy Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, czyli m.in. z reformy finansowania i założenia konsolidacji placówek. Poprawie ma ulec efektywność zadłużonych jednostek.

Na koniec 2025 r. przesunięto nakaz zakupu wyłącznie autobusów zero- i niskoemisyjnych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Zrezygnowano z inwestycji 5G, oddając to zadanie przedsiębiorstwom prywatnym.

"Zmiany w projektach zgłosiło aż 11 resortów. Jednak rewizja nie wspomina o porządkach w sądownictwie" - pisze "Rz". Konsultacje trwają do 9 maja. Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego KPO 17 maja zostaną podsumowane, po czym dokument ma trafić do Rady Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
śledź
rok temu
Czy za mieszkanie zakontratowane też trzeba będzie płacić czynsz?
adam
rok temu
Za KPO POdziękować trzeba opozycji, dawno nikt tak Polakom nie zaszkodził jak tzw. oPOzycja
Halla
rok temu
W październiku podziękuję im za wspaniałe i skuteczne pozyskiwanie środków unijnych
asas
rok temu
Obetną wszystko za wyjątkiem przyznawanych sobie nagród, premii, podwyżek za wybitne osiągnięcia..... to jest pewne. A reszta, niech się goni.
elmi
rok temu
Logiczne, ze skoro nie sa w stanie sciagnac ani centa z funduszy unijnych to powinni wykreslic cale 100% planow, a nie 50%. Powinni przyznac sie do porazki i podac do dymisji przed wyborami.
...
Następna strona