Notowania

finanse
11.06.2019 15:18

Analizy Online: Aktywa TFI spadły m/m do 255,7 mld zł w maju

Warszawa, 11.06.2019 (ISBnews) - Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wyniosła 255,7 mld zł na koniec maja i była niższa o 2 mld zł (-0,8%) licząc miesiąc do miesiąca. Tym razem to efekt niesprzyjającej sytuacji na globalnych rynkach kapitałowych - bilans sprzedaży był bowiem dodatni (+0,3 mld zł), podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). 

Podziel się
Dodaj komentarz

W ubiegłym miesiącu najmocniej spadły aktywa netto w funduszach akcji - o prawie -1,6 mld zł, na co złożył się zarówno ujemny wynik zarządzania większości funduszy oraz odpływy netto. W tym wypadku spadek aktywów dotknął po równo fundusze akcji polskich jak i zagranicznych, podano.

"Jednym z nielicznych segmentów, w których wartość aktywów wzrosła były fundusze dłużne. Na koniec maja zgromadzone w nich było 104,5 mld zł - o +0,9 mld zł więcej niż przed miesiącem. Najbardziej wzrosły aktywa netto w funduszach dłużnych uniwersalnych długoterminowych (+0,5 mld zł) - to efekt przeniesienia środków pomiędzy funduszami w ramach jednego TFI. Tym można tłumaczyć również spadek aktywów w grupie funduszy dłużnych papierów skarbowych (-0,4 mld zł)" - czytamy w raporcie.

O kilkaset milionów złotych wzrosły natomiast aktywa w funduszach obligacji korporacyjnych i dłużnych skarbowych długoterminowych - w tych dwóch wypadkach to zasługa wzrostu wartości środków w wielu funduszach reprezentujących te grupy - w wyniku zarówno napływów netto oraz dodatnich stóp zwrotu. W przypadku funduszy dłużnych skarbowych długoterminowych pomogły spadające rentowności, a więc rosnące ceny obligacji na całym świecie w maju, podano także.

"Od początku roku najmocniejszy wzrost aktywów odnotowały NN Investment Partners TFI oraz Forum TFI - w obydwu wypadkach wartość środków wzrosła o przeszło +1 mld zł. Największym TFI oferującym fundusze rynku kapitałowego pozostaje PKO TFI z prawie 35 mld zł aktywów pod zarządzaniem. Ipopema TFI jest z kolei liderem rynku funduszy niepublicznych z prawie 50 mld zł aktywów netto" - czytamy również.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz