Notowania

finanse
16.01.2020 15:37

Analizy Online: Aktywa TFI wzrosły o 3,4% m/m do 268,1 mld zł w grudniu

Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wzrosła w grudniu o 3,4% m/m do  268,1 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W grudniu obserwowaliśmy wzrosty na globalnych rynkach akcji, w tym polskim. Indeks MSCI AC World na koniec roku był o +3,4% wyżej niż miesiąc wcześniej. Równocześnie na rynku obligacji rentowności rosły (ceny spadały), co nie sprzyjało wynikom funduszy dłużnych. W efekcie jednak aktywa zgromadzone we wszystkich polskich funduszach inwestycyjnych wzrosły o solidne 3,5 mld zł do 268,1 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Największy wzrost w ujęciu wartościowym - o 2,2 mld zł - odnotował segment funduszy aktywów niepublicznych. Tradycyjnie wzrost aktywów (głównie dzięki wysokim napływom), odnotował segment funduszy dłużnych (+0,6 mld zł). W tym wypadku wciąż najlepiej sprzedają się fundusze oferowane przez towarzystwa powiązane kapitałowo i dystrybuowane przez banki, podano także.

"Warto odnotować wzrost aktywów funduszy akcji o 0,2 do prawie 25 mld zł na koniec grudnia. Był to efekt dobrych wyników zarządzania i napływów do funduszy akcji polskich (prawie +80 mln zł netto). O 0,3 mld zł więcej było również zgromadzone w funduszach mieszanych - głównie dzięki kilku funduszom tworzonych głównie na potrzeby programów emerytalnych. Ponad 60 mln zł jest już zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach PPK" - czytamy dalej.

Wysokie wzrosty aktywów w ujęciu procentowym odnotowały najmniejsze segmenty funduszy - nieruchomości, sekurytyzacyjne i rynku surowców. W tych ostatnich wartość środków na koniec roku przekroczyła miliard złotych.

"Ponad 60 mln zł za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest już zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach PPK" - podsumowano w materiale.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz