Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
29.04.2020 12:05

Bezrobocie w Polsce. Wskaźnik Rynku Pracy sygnalizuje wyraźny wzrost

W marcu nie widać było jeszcze wzrostu bezrobocia w statystykach GUS, ale to powinno się zmienić w kwietniu. Wskaźnik Rynku Pracy zanotował wyraźny wzrost w tym miesiącu. Eksperci zauważają, że do powiatowych urzędów pracy napłynęło zdecydowanie mniej ofert zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Do powiatowych urzędów pracy napłynęło zdecydowanie mniej ofert zatrudnienia.

Najnowsze dane GUS za marzec pokazały, że bezrobocie w miesiąc minimalnie spadło do 5,4 proc. Kolejne publikacje powinny już pokazać negatywny wpływ epidemii koronawirusa i zdecydowane pogorszenie statystyk.

Taki sygnał płynie m.in. z wyliczanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Wskaźnika Rynku Pracy (WRP). Indeks ten z wyprzedzeniem informuje o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia. Najnowszy odczyt pokazuje, że jego wartość wzrosła w kwietniu aż o 7,9 pkt.

Analitycy BIEC wskazują, że tak duża skokowa zmiana jest konsekwencją nagłego zatrzymania gospodarki w efekcie pandemii.

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

"W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia. Niezależnie od dominującego wpływu pandemii, w gospodarce już od dłuższego czasu widoczne były oznaki spowolnienia, co nieuchronni wiązało się również ze wzrostem bezrobocia, jednak na znacznie mniejszą skalę" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że największy wpływ na skokowy wzrost wskaźnika miało nasilenie się wśród przedsiębiorców wszystkich branż zamiarów redukcji zatrudnienia. W najmniejszym stopniu nasiliło się to w przedsiębiorstwach przetwórstwa ropy naftowej oraz w branży farmaceutycznej.

Zwracają też uwagę, że do powiatowych urzędów pracy napłynęło zdecydowanie mniej ofert zatrudnienia, a także mniej osób bezrobotnych znalazło pracę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, biec, wskaźnik rynku pracy, bezrobocie, praca, zatrudnienie, koronawirus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2020

przediębiorcaJa w pierwszej kolejności zwalon9iam tych co są za PISem bo ta zaraze bolszewicką trzeba zniszczyć zanim ona zniszczy ciebie.

29-04-2020

MCVIIITo są osoby z zagranicy pracujące sezonowo, którym raz, że zamknięto granice (a wiele osób robi na czarno, więc nie mają papierka, który pozwoli im na … Czytaj całość

29-04-2020

ZK590to kto będzie pracował na 500+ ? Rafalska ?

Rozwiń komentarze (11)