Notowania

górnictwo
16.01.2019 10:23

CBA: Spółka z Grupy KGHM straciła ponad 4 mln zł na dostawach fałszowanego złomu

Straty spółki z Grupy KGHM na dostawach fałszowanego złomu miedzi wyniosły ponad 4 mln zł, podało Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), które prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie zatrzymali sześć osób: przedsiębiorców i pracowników z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź. Zatrzymań dokonano na terenie województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Legnicy, podało CBA.

"Ustalenia śledztwa wskazują,  że zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku" - czytamy w komunikacie.

Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy, podano także.

KGHM Polska Miedź podał w odrębnym komunikacie, że zarząd KGHM zadeklarował pełną współpracę z organami administracji publicznej, organami ścigania oraz służbami państwowymi realizującymi postępowanie.

KGHM podkreślił, że w ostatnich miesiącach wdrożył system przeciwdziałania stratom w grupie. W październiku 2018 roku powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji, do zadań których należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu etyki grupy kapitałowej.

KGHM wskazał też, że w całej grupie wprowadzono politykę antykorupcyjną, a powołany Wydział Etyki I Procedur Antykorupcyjnych odpowiada za jej stosowanie we wszystkich podmiotach grupy.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

 

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2019

JanI co?Znależli te lepsze wióry i granulat miedziowy w przeszukiwanych mieszkaniach?

16-01-2019

Buksy Na SeluMilion tutaj ,milion tami wkrotce mowimy o powaznych pieniadzach !!! /-/

Rozwiń komentarze (2)