Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Cena złota. Notowania powyżej 1,8 tys. dolarów, najwyżej od ośmiu lat

21
Podziel się:

We wtorek wieczorem notowania złota wzrosły powyżej 1,8 tys. dolarów za uncję i znalazły się na najwyższym poziomie od 2011 roku. Stąd już niedaleko do historycznego maksimum.

Cena złota. Notowania powyżej 1,8 tys. dolarów, najwyżej od ośmiu lat.
Cena złota. Notowania powyżej 1,8 tys. dolarów, najwyżej od ośmiu lat. (Pixabay)
bECkvoRN

We wtorek wieczorem cena złota wzrosła do 1803 dolarów za uncję. W środę rano kruszec jest notowany po 1801 dolarów za uncję. Ostatni raz notowania kruszcu przekroczyły poziom 1,8 tys. dolarów ponad osiem lat temu, w listopadzie 2011 roku. Natomiast do historycznego maksimum, czyli do 1920 dolarów, dotarły dwa miesiące wcześniej, czyli we wrześniu 2011 roku.

Złoto w przeszłości było często odporne na załamania światowej koniunktury. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym kruszcem wzrasta w okresach niepewności, kiedy inwestorzy szukają bezpiecznych przystani.

bECkvoRP

W tym roku cena kruszcu poszła w górę już o 18 proc. Na początku roku kształtowała się znacznie poniżej 1,6 tys. dolarów za uncję. Mocny wzrost był widoczny od połowy marca, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Potem, od połowy kwietnia, cena złota zmieniła się nieznacznie i pozostawała poniżej 1750 dolarów za uncję. W drugiej połowie czerwca doszło do wybicia ponad ten poziom.

Zobacz także: Emerytura. Zbigniew Grycan: muszę pracować, mam za małą emeryturę

Ostatnim zwyżkom cen złota sprzyja ponowny wzrost niechęci do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Jest on wywołany głównie rosnącymi obawami o drugą falę pandemii Covid-19 i związane z nią ponowne potencjalne problemy światowej gospodarki.

bECkvoRV

Notowania złota

W czerwcu analitycy z Goldman Sachs, jednego z największych banków inwestycyjnych świata, prognozowali wzrost ceny złota do 1800 dolarów za uncję w perspektywie trzech miesięcy. Ich zdaniem, w ciągu pół roku kruszec dobije do poziomu 1900 dolarów za uncję, a w rok przebije rekordową granicę 2000 dolarów. Ostatni wzrost notowań pokazuje jednak, że być może stanie się to szybciej, niż prognozowali analitycy.

bECkvoRW

Jednak ze względu na zmianę kuru dolara wobec polskiej waluty, z polskiej perspektywy złoto jest tańsze niż miesiąc temu. Przeliczając ceny z po bieżącym kursie dolara, złoto w Polsce wyceniane jest na ok. 7000 zł za uncję, podczas gdy w maju było to prawie 7400 zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECkvoSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
cenzor
rok temu
oto dowód, że nikt w redakcji nie czyta nawet tytułów tych artykułów
Swietnie
rok temu
Przypomnę, że rząd PIS kupił 100 ton złota ale był krytykowany, pomimo, ze na tym ładnie zarobił
ja
rok temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.
bECkvoSr
delawega
rok temu
wszystko jasne wojenka wisi w powietrzu , banksterzy zacieraja rece! . tym razem to oni straca!!!!!
Powariowali
rok temu
Histeria. Złoto i waluty kupuje się na spadkach.
...
Następna strona