Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Złoto blisko tegorocznego maksimum. Przez obawy o drugą falę pandemii

31
Podziel się:

Wraz ze wzrostem obaw o druga falę epidemii koronawirusa ostro w górę idą notowania złota. Inwestorzy ponownie szukają bezpiecznych przystani.

Notowania złota blisko tegorocznego maksimum. Cenę windują obawy o drugą falę pandemii
Notowania złota blisko tegorocznego maksimum. Cenę windują obawy o drugą falę pandemii (Pixabay)

Notowania złota zakończyły miniony tydzień mocnym wzrostowym akcentem. W poniedziałek cena kruszcu dalej rośnie i po południu wynosi już 1774 dolarów za uncję. Stąd jest już bardzo blisko do tegorocznego śródsesyjnego maksimum z 14 kwietnia, które wyniosło 1788,8 dolarów za uncję.

Notowania złota w 2020. Cena w dolarach za uncję.

Złoto w przeszłości było często odporne na załamania światowej koniunktury. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym kruszcem wzrasta w okresach niepewności, kiedy inwestorzy szukają bezpiecznych przystani.

Ostatnim zwyżkom cen złota sprzyja ponowny wzrost niechęci do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Jest on wywołany głównie rosnącymi obawami o drugą falę pandemii Covid-19 i związane z nią ponowne potencjalne problemy światowej gospodarki.

Zobacz także: Budżet Polski. "Ten obraz nic nie mówi, finanse nie są przejrzyste"

- Zwiększona liczba zakażeń koronawirusem jest obserwowana nie tylko w Azji, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje, że odradzanie się poszczególnych gospodarek po spustoszeniu związanym z pandemią może być powolne – zauważa Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ. Zwraca też uwagę, że jeśli nastroje na rynku szybko się nie poprawią, to notowania złota mają szansę na wybicie się na nowe tegoroczne maksima.

Podobnego zdania jest Rafał Sadoch z BM mBanku. - Ogromna skala utrzymującej się niepewności połączona z tak znaczą skalą luzowania tworzy korzystne środowisku dla dalszego wzrostu notowań surowca – napisał.

Notowania złota osiągnęły historyczne maksimum w 2011 roku, kiedy za uncję płacono 1,9 tys. dolarów. W tym roku cena kruszcu poszła w górę już o ponad 16 proc. Na początku roku kształtowała się znacznie poniżej 1,6 tys. dolarów za uncję.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
olek
4 lata temu
to nie jest obawa o pandamie, bo pandemii nie ma. pandemie wywoluja koropracjie i ich media aby... no wlasnie co? jeszcze wiecej zarobic, np na "szczepionkach", zdestabilizowac ekonomie, aby ukryc toksyczne kredyty?
zxcv
4 lata temu
Nono...a najbogatsza rodzina świata, rodacy pana Morawieckiego, pozbywają się złota,sprzedają akcje, jak przed II wojną....po wojnie odkupili.
dfghdfg
4 lata temu
dodmuchiwanie balonika na złocie, szukają jeleni którzy jeszcze będa je kupować bo prawdziwi gracze wiedzą że trzeba myśleć o sprzedaży a nie kupnie
RT
4 lata temu
Zagłosujcie odpowiednio to dostaniecie kamienice za darmo w Warszawie i w całej Polsce hahahaha
CZES ZUSa POP...
4 lata temu
NIESTRASZCIE OBYWATELI POLSKICH I W SWIECIE ZLOTO WEDLUG MOICH PROGNOZ NIE POJDZIE WGORE OBERWUJE RYNEK O 2012 ROKU I BIORE SYTUACJIE POLITYCZNA GLOBALNA TYLKO GRUPA LUDZI CHCE PODNIESC CENE KRUSZCU W GORE OD KILU LAT TA SAMA GRUPA STRASZY OBYWATEL SWIATA MOGE SIE ZALOZYC ZE NIE POJDZIE W GORE SZANOWNI PANOWIE ECONOMISCI BANKOWI JAK I PREZESI BANKOW STRASZA NIE LEGALNIE KLIENTOW BANKOW NIE WYPLACAJAC W WALUCIE DOLARA LECZ W ZLOTOWKACH JESLI PRZESYLAMY WIEKSZA IILOSC VALUTY DO ODBIORCOW W POLSKIM BANKU TO SKANDAL PONIEWAZ BANKI POBIERAJA PROWIZJIE W $ A WYPLACAJA ZLOTOWKICZY RADA POLITYKI PIENIEZNEJ NA TO ZEZWALA JESLI TAK TO SZNOWNIPANOWIE PREZESI ROBIA SZANTAZ I NIE LEGALNIE DEFRALDUJA PIENIADZE NIE DO NICH NALEZACE CZY RZAD NA TO POZWALA JESLI TAK TO NAPEWNO STRACICIE DUZO OBYWATEL WAS POPIERAJACYCH
...
Następna strona