Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny paliw
28.08.2020 13:23

Ceny paliw. Krajobraz po huraganie

Ograniczenia w wydobyciu ropy z Zatoki Meksykańskiej związane ze zbliżającym się do wybrzeży USA huraganem Laura napędzały w ostatnich dnia wzrost cen ropy na giełdach. Jednak jeszcze przed weekendem notowania surowca oddały większość zysków. Jednak zdaniem ekspertów – taniej nie będzie. W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach pozostaną na tym samym poziomie lub lekko wzrosną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Ceny paliw. Krajobraz po huraganie. Ile zapłacimy za tankowanie? (Fot: pixabay)

Mimo sukcesywnych podwyżek cen paliw od początku wakacji średni poziom cen w okresie lipiec – sierpień w porównaniu do cen w ubiegłym roku był niższy odpowiednio o 77 gr/litr dla Pb95, 76 gr/litr dla Pb98, o 75 gr/litr dla diesla i o 4 grosze dla autogazu. To oznacza że wydatki na tankowanie podczas wakacyjnych podróży w tym roku były niższe o około 14 – 15 proc. dla benzyny, 15 proc. dla oleju napędowego i 2 proc. dla autogazu, wynika z danych BM Reflex.

- Wzrost cen ropy w oczekiwaniu na przejście huraganu Laura zauważyliśmy w cenach hurtowych, jednak już dzisiaj widać, że przy obecnych zapasach surowca i paliw w USA oraz przy braku większych szkód w amerykańskiej infrastrukturze naftowej, wzrost ten był krótkotrwały – napisali w komentarzu.

- W następnym tygodniu ceny hurtowe mogą ponownie spaść, jednak na stacjach ceny mogą rosnąć. W ostatnich kilkunastu dniach podwyżki cen obserwowaliśmy w większym stopniu na stacjach koncernów niż na stacjach niezależnych. Spodziewamy się, że to właśnie na tych stacjach ceny benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć – dodali.

Skargi na banki. RF: poważny problem, banki ignorują dwie kwestie

Ile zapłacimy za tankowanie?

Z kolei eksperci z e-petrol w przyszłym tygodniu (31 sierpnia - 6 września) nie spodziewają się znaczących zmian w detalicznych cenach paliw.

Zwracają uwagę, że po krótkim impulsie na plus, jakim mogły być skutki huraganu Laura, na rynek naftowy wracają stare i znane już obawy o poziom popytu i skutki pandemii COVID-19 dla głównych gospodarek globu.

- Dla benzyny Pb98 przewidujemy ulokowanie się średniej w przedziale 4,68-4,79 zł/litr, a dla bezołowiowej 95-ki prognozujemy średnią 4,42-4,53 zł/litr – napisali w komentarzu.

- W przypadku diesla możliwa jest pewna korekta spadkowa - ceny wyniosą między 4,30 i 4,41 zł/litr. Stabilność będzie wyraźna w przypadku cen detalicznych autogazu, który lokować się będzie w widełkach 1,97-2,03 zł/litr – dodali.

Huragan Laura

W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej żyli sytuacją w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej – wyjątkowo silnym huraganem Laura (oraz nieco mniej istotnym tropikalnym sztormem Marco), który nadszedł nad Zatokę Meksykańską, a wczoraj uderzył w południowe wybrzeże USA.

Laura doprowadziła do największych cięć produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej od czasu huraganu Katrina w 2005 roku, co budziło obawy o to, że także zniszczenia wywołane huraganem mogą być wyjątkowo dotkliwe, podobnie jak to było 15 lat temu.

- Niemniej, sytuacja okazała się lepsza od oczekiwań, przynajmniej na rynku ropy naftowej. Co prawda uderzenie huraganu faktycznie było silne, jednak nie na tyle, aby doprowadzić do znaczących zniszczeń infrastruktury naftowej. Większość amerykańskich rafinerii oraz punktów wydobycia w tym regionie pozostała praktycznie nienaruszona, co oznacza, że będą one mogły powrócić do normalnej działalności operacyjnej – ocenia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny paliw, surowce, paliwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2020

kukakambra""Laura "" ?? a to pewnie jakiś blondas ?? , co podnosi cenę za """" uslugi """

15-09-2020

Babaluczytając art na Money to same straszenie. straszą wzrostem cen, tylko. zloto, ropa, cukier, jabłka... ludzie przecież to światowa finansjera ci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)