Notowania

Ceny ropy przestały rosnąć. Zatoka Meksykańska wraca do normalnego wydobycia

Pozytywne informacje z Zatoki Meksykańskiej i spodziewane rekordowe wydobycie ropy z łupków sprawia, że ceny surowca stabilizują się. Kilka dni wcześniej obserwowaliśmy mocne wzrosty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Ceny ropy na giełdzie w USA stabilizują się.

Ubiegły tydzień upłynął na silnym wzroście notowań ropy naftowej. Na amerykańskiej giełdzie baryłka surowca w kilka dni skoczyła z 56 powyżej 60 dolarów.

Kierowcy, obawiający się proporcjonalnego wzrostu cen paliw, mogą odetchnąć z ulgą. Ten tydzień przynosi stabilizację. Cena ropy lekko cofnęła się i znów jest nieco poniżej 60 dolarów.

- Odreagowanie spadkowe na rynku ropy naftowej jest naturalną reakcją inwestorów po ubiegłotygodniowych wzrostach, wywołanych w dużej mierze obawami dotyczącymi prognoz uderzenia huraganu Barry w Zatoce Meksykańskiej - komentuje sytuację Dorota Sierakowska, ekspertka rynku surowców w Domu Maklerskim BOŚ.

Przypomnijmy, że ze względu na oczekiwania tropikalnego sztormu, ewakuowano pracowników wielu platform wydobywczych, a produkcja ropy została znacząco ograniczona, a w wielu miejscach wręcz wstrzymana. Każde poważniejsze zaburzenia w produkcji wpływają na wzrost cen surowca.

Kiedy skończy się ropa naftowa?

Obecnie w Zatoce Meksykańskiej trwa proces powrotu do normalności, a więc stopniowego powracania do regularnego wydobycia ropy naftowej. Sierakowska wskazuje, ze nadal około 69 proc. wydobycia ropy jest wstrzymane, jednak w najbliższych dniach najprawdopodobniej produkcja będzie stopniowo zwiększana.

- Cały ten proces szacowany jest na kilka dni, ale ceny już teraz oddają część ubiegłotygodniowych wzrostów - wskazuje.

Ekspertka dodaje, że spadkom cen ropy w poniedziałek sprzyjały także szacunki amerykańskiego Departamentu Energii, który prognozuje, że w sierpniu wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych w USA wzrośnie o około 49 tys. baryłek dziennie do rekordowego poziomu 8,55 mln baryłek dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz