Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Czarnecki chce łączyć banki. To sposób na zdobycie inwestora

17
Podziel się:

Leszek Czarnecki chce połączyć swoje banki – Idea Bank przejmie Getin Noble Bank, choć powstały z tego połączenia podmiot nadal będzie funkcjonował jako Getin. Taki manewr pozwoli realnie myśleć o zdobyciu nowych inwestorów - pojawi się możliwość przeprowadzenia nowej emisji.

Kurs akcji banków Leszka Czarneckiego szoruje po dnie - ogłoszenie Planu Połączenia zwiększyło ich wartość
Kurs akcji banków Leszka Czarneckiego szoruje po dnie - ogłoszenie Planu Połączenia zwiększyło ich wartość (East News)

Akcje banków Leszka Czarneckiego od roku taniały - miliarder już latem ubiegłego roku został milionerem - jednak "ostateczny cios" zadały im dwie afery - ta dotycząca upadku GetBack i agresywnej sprzedaży obligacji tej firmy oraz Komisji Nadzoru Finansowego. W ciągu 12 miesięcy kurs akcji Idea Banku spadł z ponad 22 zł do niespełna 3 zł, a Getin Noble Banku z niespełna 2 zł do kilkudziesięciu groszy.

W obliczu takiego kryzysu zarządzający bankami zdecydowali się na próbę realizacji planu, o którym od pewnego czasu mówiło się na rynku - połączeniu obu instytucji. Najpierw, jeszcze w 2018 r., poinformowano o poszukiwaniach inwestora, by 17 stycznia ujawnić, że podpisany został Plan Przejęcia i zaprezentować założenia stanowiące podstawę dla takiej decyzji oraz wizję przyszłego funkcjonowania instytucji. Zgodnie z nim to Idea Bank obejmie cały majątek Getin Noble Banku, choć powstały z połączenia bank będzie funkcjonował pod nazwą Getinu. Środki na sfinansowanie takiej operacji pozyska dzięki emisji.

Zobacz także: Zobacz też: Getin Noble Bank od wybuchu "afery KNF" działa normalnie

Emisja

I to właśnie konieczność przeprowadzenia emisji jest powodem, dla którego to Idea przejmie Getin, a nie odwrotnie. - Ten bank nie ma zdolności emisyjnej. Nie można emitować akcji poniżej wartości nominalnej, która jest dziś istotnie wyższa niż kurs. Bank nie mógł więc wyemitować dla inwestorów zewnętrznych nowych akcji i ostatnio kapitał dokładał tylko pan Leszek Czarnecki, który obejmował akcje powyżej ich wartości rynkowej. Jeśli Getin Noble Bank, jak poinformował w ubiegłym roku, chce pozyskać nowych inwestorów, to ten problem musi zostać rozwiązany - wskazuje Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowy, i wyjaśnia, że po przejęciu to Idea Bank powiększony o Getin stanie się emitentem.

By zobrazować skalę problemu, warto wspomnieć, że koło godziny 15:00 18 stycznia kurs Getinu był ponad sześciokrotnie niższy niż wartość nominalna akcji, podczas gdy kurs akcji Idea Banku był o około 20 proc. wyższy niż wartość nominalna.

Wymiana akcji i oszczędności

Warunkiem niezbędnym dla połączenia jest wyrażenie zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego - przedstawiciele obu banków mają nadzieję, że dojdzie do tego w drugim kwartale tego roku. Taki scenariusz pozwoliłby na sfinalizowanie transakcji do końca września 2019 r. Dla obecnych akcjonariuszy oznaczałoby to wymianę akcji (zaproponowany kurs wymiany to 0,185 akcji Idea Banku na 1 akcję obecnego Getin Noble Banku. Nowa instytucja miałaby zostać spozycjonowana jako bank uniwersalny dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw i klientów detalicznych. Do czasu finalizacji przejęcia Euro Banku przez Millennium byłby to siódmy bank w Polsce w każdej z trzech kategorii - aktywów, depozytów oraz udzielonych kredytów.

Kierujący pracami Getin Noble Banku i Idea Banku są przekonani, że transakcja wyjdzie obu stronom na dobre. - Połączenie wydaje się naturalnym i przede wszystkim uzasadnionym ekonomicznie krokiem - mówi cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu Getin Noble Banku Artur Klimczak. Z kolei p.o. prezesa Idea Banku Jerzy Pruski przyznaje, że połączenie pozwoli "skuteczniej sprostać wyzwaniom związanym ze wzmocnieniem pozycji kapitałowej m.in.: dzięki efektowi skali, synergiom kosztowym i przychodowym oraz odzyskaniu zdolności emisyjnej". Jak dodaje, analizy pokazują, że koszt połączenia będzie niższy niż przyszłe zyski z niego wynikające.

Koszt połączenia jest bowiem szacowany na 220 mln zł, a zyski z takiego ruchu w latach 2019-2021 powinny sięgnąć 370 mln zł, by ostatecznie spaść i ustabilizować się na poziomie 180 mln rocznie od 2022 r. Na kwestię oszczędności w wyniku połączenia wskazuje także Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. - W sytuacji, gdy oba łączące się banki mają problem z powrotem do zyskowności, to oszczędność na wydatkach, z pewnością pozytywnie wpłynie na wynik - mówi analityk.

CHF

Cieniem na możliwości pozyskania inwestora kładzie się wciąż nierozwiązany problemów portfela kredytów frankowych Getin Noble Banku. W raporcie za III kwartał minionego roku bank informował, że "łączna wartość przedmiotu sporu w postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych w CHF na dzień 30 września 2018 roku wyniosła 338 mln zł". Z kolei łączna wartość we wszystkich postępowaniach sądowych, o których Getin musi informować, wynosi 433 mln zł. Dla porównania kapitalizacja banku około godz. 17:00 18 stycznia wynosiła około 460 mln zł.

Tak znacząca wartość przedmiotu sporu oraz sam portfel kredytów frankowych może odstraszać inwestorów w obliczu zapowiedzi polityków, jakoby do końca kadencji uchwalona została tzw. ustawa frankowa. Jeśli nałoży na banki obowiązek wpłacania wyższej składki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to taki wydatek przy niewielkiej przewadze przychodów nad kosztami może zniwelować jakąkolwiek zyskowność biznesu. Podobnie jak każdy inny czynnik ryzyka brany pod uwagę - mała zmiana w założeniach może znacząco zmieniać wycenę. To o tyle istotne, że po trzech kwartałach 2018 r. strata Getinu wynosiła 178 mln zł, a Idea Banku 412 mln zł (wynikają z konieczności odpisów po ogłoszeniu niewypłacalności spółki GetBack)
.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Jan
3 lata temu
Poco zostawlac nazwę Getinu Noble banku? Idea Bank przejmuje to i nazwa powinna byc przejmującego. Idea Bank ladnie brzmi i po polsku, a nie jakis tam getin-noble.....
iorp
3 lata temu
Rozpaczliwe rozmaite ruchy pana Leszka wskazują na to,iż jest bankrutem...
No właśnie
3 lata temu
Kto bogatemu zabroni?
raf
3 lata temu
tak sie konczy lupienie ludzi na frankach.
Le (nin)
3 lata temu
Proletariusze (bankowi) wszystkich krajów),łączcie się.