Notowania

banki
17.12.2018 14:42

Banki Czarneckiego potrzebują finansowej kroplówki. Biznesmen szuka inwestora

Getin Noble Bank i Idea Bank potrzebują pieniędzy. Ich właściciel - Leszek Czarnecki - zapowiedział poszukiwanie inwestora - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W grę wchodzi fundusz podwyższonego ryzyka (private equity).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/REPORTER)
Prywatne pieniądze Czarneckiego mogą nie wystarczyć. Biznesmen szuka inwestora dla swoich banków

Powiedziało się „a”, to teraz... trzeba poszukać inwestora. Leszek Czarnecki – właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku – zobowiązał się, że zapewni im zastrzyk gotówki. Jego własne pieniądze mogą nie wystarczyć, dlatego rozgląda się za partnerem.

KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Oba banki od kilku miesięcy prowadzą rozmowy o fuzji. Przyszły inwestor będzie mógł zatem dorzucić pieniądze instytucji, która powstanie w wyniku połączenia.

Rzecznik Getin Noble Bank Wojciech Sury, cytowany przez "DGP", twierdzi, że zapowiedź dokapitalizowania przez inwestora jest efektem tego, że do banku "docierają sygnały zainteresowania ze strony rynku". Kto mógłby być wśród zainteresowanych? Na przykład fundusz private equity, czyli inwestujący w projekty o podwyższonym ryzyku.

Nie ma pewności o jakich kwotach mowa. "DGP" przypomina, że sam Czarnecki zagwarantował, że do końca przyszłego roku dokapitalizuje Getin Noble kwotą ok. miliarda zł. Jak dotąd wyłożył niecałe 400 mln zł. W przypadku Idea Banku biznesmen gwarantuje zwiększenie funduszy własnych o 50 mln zł.

Getin Noble Bank to dziewiąty największy bank w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Suma aktywów Idea banku to ponad przekroczyła 23 mld 95 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, getin noble bank, idea bank, leszek czarnecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2018

Getback krzywdaKto ci zaufa złodzieju w białym kołnierzyku ?

17-12-2018

AnzelmGonić go z Polski.

17-12-2018

WpZrobi znowu jakiś numer coś w stylu getbeck i gotówkę ludzie sami przyniosą.

Rozwiń komentarze (36)