Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deloitte: Biedronka 1. w Polsce i 55. na świecie w rankingu detalistów

0
Podziel się:

Przychody 250 największych detalistów na świecie wzrosły o blisko 6% w ostatnim roku obrotowym. W Polsce bezkonkurencyjny pozostaje Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, który jednocześnie zajmuje 55. pozycję w globalnym rankingu, wynika z raportu "Global Powers of Retailing 2019" przygotowanego przez Deloitte. Zdaniem ekspertów, sektor handlu detalicznego ma za sobą dobry rok, ale zmiany w polityce monetarnej i fiskalnej wielu państw spowolnią wzrost gospodarczy.

Deloitte: Biedronka 1. w Polsce i 55. na świecie w rankingu detalistów

W minionym roku obrotowym (kończącym się najpóźniej w czerwcu 2018 r.) stopa wzrostu przychodów największych detalistów wyniosła 5,7%, czyli znacznie więcej niż 4,1% uzyskane rok wcześniej, podano.

"W krótkim czasie zbiegło się parę pozytywnych trendów, które miały wpływ na taki wynik, tj. względnie silny, globalny wzrost gospodarczy, niska inflacja i koszty finansowania zewnętrznego, łagodna polityka pieniężna na głównych rynkach oraz rosnące ceny aktywów i ożywienie na raczej trudnych rynkach wschodzących" - powiedział lider zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich, partner w Deloitte Michał Pieprzny, cytowany w komunikacie.

Aby znaleźć się w rankingu Top 250, firma musiała osiągnąć przychód o wartości co najmniej 3,7 mld USD, nieznacznie więcej niż rok wcześniej (3,6 mld USD). Zmiana ta wynikała częściowo ze zwiększonej aktywności w zakresie fuzji i przejęć, otwarcia nowych sklepów (zarówno na rynkach lokalnych, jak i globalnych) oraz wzrostu sprzedaży spowodowanego konkurencyjnością cen. Łącznie przychody ze sprzedaży detalicznej dla 250 największych firm wyniosły 4,53 biliona USD, co w przybliżeniu oznacza średnio 18,1 mld USD na firmę. Sieci z rankingu Deloitte zanotowały marżę zysku netto na poziomie 2,3%, zatem niższą niż przed rokiem (3,2%). Zwrot z aktywów wyniósł 5%, tj. więcej niż 3,3% odnotowane rok wcześniej, wskazano także.

"Eksperci Deloitte zauważają w raporcie, że w 2018 roku nastąpił szereg zmian, które bezpośrednio uderzają w sektor handlu detalicznego. Wzrost gospodarczy spowolnił w Europie, Chinach i Japonii. Z kolei na głównych rynkach przyspieszyła za to inflacja i wzrosły koszty finansowania zewnętrznego, ponieważ rządy niektórych państw zmieniły swoją politykę monetarną i fiskalną. Spadły też globalne ceny akcji i towarów, a główne rynki wschodzące odnotowały znaczną deprecjację waluty" - czytamy dalej.

10 największych detalistów na świecie ma 31,6% udziału w łącznych przychodach Top 250. To wzrost o 0,9 pkt. proc rok do roku. Trzej najwięksi sprzedawcy utrzymali swoje pozycje. Liderem, jak w poprzednich latach, jest Walmart. Jego przychody w minionym roku obrotowym wzrosły o 3%, głównie za sprawą akwizycji w segmencie e-commerce. Pozycja lidera wydaje się być niezagrożona, bo największy konkurent Walmartu - Costco - choć poprawił wynik o 8,7% w porównaniu z 2,2% rok wcześniej, wciąż generuje czterokrotnie niższe przychody. Po połączeniu z Modern HC Holdings o 3,2% wzrosły też przychody trzeciego na liście największych detalistów - Krogera, podano również.

"Zakaz handlu w niedzielę wpłynął na zmiany na polskim rynku handlowym poprzez wzrost znaczenia e-commerce oraz sprzedaży na stacjach paliw. Lider na polskim rynku Jeronimo Martins, który regularnie zwiększa w nim udział i którego przychody w minionym roku obrotowym wyniosły 50 mld zł, dostosował się do zakazu, otwierając sklepy w okolicach dworców. Na drugim miejscu znajduje się Grupa Schwarz, w skład której wchodzące Lidl i Kaufland mają bardzo mocną pozycję na polskim rynku. W pierwszej piątce znajduje się także największa polska platforma transakcyjna online Allegro.pl" - czytamy dalej.

"30% towarów spożywczych Polacy kupują w dyskontach, najczęściej w Biedronce i Lidlu, ale popularność zyskują też sklepy typu convenience, które sprzedają aż 22% towarów spożywczych. Mamy coraz mniej czasu, dlatego także na zakupach chcemy go zaoszczędzić. Polacy wolą zakupy szybkie i w sklepach, które mają po sąsiedzku. Dlatego też w ciągu ostatnich pięciu lat aż o 3,3 pkt proc. spadł udział rynkowy hipermarketów" - dodał Pieprzny.

Eksperci Deloitte zauważają, że w Polsce maleje udział handlu tradycyjnego. W minionym roku jedynie 18% artykułów spożywczych zostało kupionych w tradycyjnych sklepach. Ostatnie lata to również bankructwa sieci Bomi, Marcpol i Alma oraz konsolidacja rynku przez największych graczy, takich jak przejęcie części sklepów Piotra i Pawła przez Jeronimo Martins czy sieci mniejszych sklepów, takich jak Lewiatan oraz Mila przez Eurocash, wskazano.

"Fuzje i przejęcia to dla wielu firm atrakcyjna strategia wzrostu i budowy skali, które pomagają w negocjacjach z dostawcami. W przyszłości polski rynek może czekać dalsza konsolidacja. Udział w sprzedaży 7 największych sieci wynosił w minionym roku 63%. Dla porównania w Niemczech udziały te wynoszą 76%" - podsumowała dyrektor w dziale konsultingu strategicznego Deloitte Anita Bielańska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)