Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Dino wyprzedza PKN Orlen. Kompletnie różna reakcja na kryzys

153
Podziel się:

Kilkuletnia hossa na akcjach sieci marketów Dino i powolne osuwanie notowań PKN Orlen sprawiły, że ta pierwsza firma może się pochwalić wyższą wyceną rynkową. Jak na giełdzie, tak i w najnowszych wynikach finansowych, widać progres pierwszej ze spółek i regres drugiej.

Dino rośnie w siłę. Orlen dołuje.
Dino rośnie w siłę. Orlen dołuje. (Dino | Twitter)

PKN Orlen to wielka państwowa spółka, od lat dominująca na rynku paliw w Polsce, z aspiracjami do zwiększenia udziałów także w naszej części Europy. Ostatnie kryzysowe miesiące są dla niej jednak poważnym testem. Inwestorzy z niepewnością patrzą w przyszłość, co skutkuje spadkiem wartości akcji.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja Dino. To polska sieć marketów, która liczy sobie około połowę mniej sklepów niż wynosi liczba stacji Orlenu (także poza naszym krajem), ale przez kryzys przechodzi bez większego szwanku, bijąc rekordy na giełdzie. Dlaczego je porównujemy? Bo właśnie zamieniły się miejscami w rankingu największych spółek (licząc według giełdowej kapitalizacji).

Dino wyprzedziło Orlen. Sieć marketów przebiła w ostatnich dniach 23 mld zł (na tyle inwestorzy wyceniają jej cały biznes), podczas gdy kapitalizacja paliwowego koncernu spadła poniżej tej granicy.

Jeszcze kilka lat temu Dino wchodząc na giełdę, było kopciuszkiem i trudno było jakkolwiek porównywać spółkę do czołówki GPW, w której był PKN Orlen. W nieco ponad 3 lata układ sił znacząco się zmienił i Dino awansowało na szóstą pozycję wśród największych giełdowych spółek.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Akcje Dino są na fali wznoszącej i jeśli nic się nie zmieni, może dalej piąć się w giełdowych rankingach. Do kolejnej, piątej największej spółki z GPW brakuje około miliarda złotych. Wystarczy, że akcje pójdą w górę o 4 proc., co czasem zdarza się w trakcie jednej sesji i kolejna państwowa spółka (PZU), także będzie musiała uznać wyższość konkurencji.

Zachowanie inwestorów giełdowych idzie w parze z ostatnimi wynikami finansowymi Dino i PKN Orlen. Pierwsza ze spółek wyraźnie poprawia się. Tego samego nie można powiedzieć o paliwowym koncernie.

Sieć Dino w pierwszej połowie roku wypracowała 251,92 mln zł zysku netto w porównaniu z 172,46 mln zł zysku rok wcześniej. Przełożyły się na to wyższe o ponad miliard złotych przychody ze sprzedaży, które sięgnęły prawie 4,7 mld zł.

W tym samym czasie PKN Orlen miał znacznie wyższe zyski - wyniosły 1 mld 726 mln zł, ale były o blisko 700 mln zł niższe niż rok wcześniej. Tendencję spadkową można zauważyć też na przychodach, które spadły z 54,5 do 39 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
Zakochany
3 lata temu
Na chłopski rozum - jak firma mająca zysk roczny w wysokości 1,7 mld złotych może mieć mniejszą wartość rynkową od firmy przynoszącej roczny zysk 250 mln złotych? No jak? No jak? Czy ten artykuł napisał the bill?
HTP...
3 lata temu
POrządny i uczciwy to nie są synonimy związane z PO a ci lubią tylko to co obce. POwinno być zdrajcy i sprzedawczyki nie tankują na Orlenie i wtedy wszystko się bądzie zgadzało to pasuje do POwiązanych ciemnych układów !? -- W dobie COVID19 zawsze firmy okołospożywcze i okołomedyczne będą zwyżkować ale długoterminowo Orlen zawsze będzie trzymał równy poziom a na Dino będzie gra akcjami i można wtopić. Nie mniej trzeba się cieszyć że jedna i druga spółka są z POLSKIM kapitałem w odróżnieniu do większości spółek strategicznych w POwskiej Warszawie i widać jak to się odbija miastu czkawką !?
mark
3 lata temu
Wyceny giełdowe niewiele mają wspólnego z realną wartością. Biznes Orlenu jest wielokrotnie więcej warty od Dino, w zeszłym roku Orlen zarobił kilka miliardów złotych, a Dino paręset milionów. Przestańcie ludzie robić takie głupie porównania, bo giełda bardziej przypomina hazard niż ekonomię. Liczy się zysk i wartość księgowa, reszta to tylko emocje.
nick
3 lata temu
Reformowanie państwa po nierządach od 1989r w tym ( obalenie rządu Olszewskiego ) nie jest proste jak się wydawało ( zakorzenione układy t.w.- bolków ub ,sb ,wsi i całej agentury ) kast i i wszelakich powiązań .... musi trwać stopniowe oczyszczanie kraju. Tam pracują cały czas ci sami ludzie co za PO , SLD i PSL tacy złodzieje i kombinatorzy . Gdyby tam rządził faktycznie PIS to by było dużo lepiej. Dobra Zmiana jest korzystna dla Polski , Ludzi . Rodzin ....
Brawo!!
3 lata temu
Cieszy to że w końcu polskie sklepy pną się do góry a nie tylko Lidle i Biedronki. Popierajmy nasze Polskie !
...
Następna strona