Notowania

technologie
16.10.2019 11:01

EBI udzielił 350 mln euro ośrodkom naukowym w Warszawie i Krakowie na B+R

Warszawa, 16.10.2019 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę z Ministerstwem Finansów umowę o wartości 350 mln euro o finansowanie w latach 2019-2020 programów badawczych realizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, podała instytucja. Kredyt EBI jest również objęty gwarancją w ramach programu Komisji Europejskiej dotyczącego innowacji - Horyzont 2020, podała instytucja.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wspieranie innowacji to jeden z priorytetów banku UE. Dzięki tej nowej umowie mamy pewność, że środki na finansowanie badań i rozwoju w Polsce wesprą zarówno badania podstawowe, jak i stosowane, zaspokajając ogólne potrzeby polskiej nauki i biznesu. Większa ilość środków na korzystnych warunkach w całym łańcuchu badań i rozwoju sprawi, że Polska będzie się rozwijać w kierunku gospodarki opartej na wiedzy" - powiedział wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje w Polsce Vazil Hudák, cytowany w komunikacie.

Ministerstwo Finansów współfinansuje środki budżetowe przyznane obu instytucjom przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie działań w zakresie badań i rozwoju prowadzonych przez podmioty publiczne lub prywatne, podano także.

"Narodowe Centrum Nauki, z siedzibą w Krakowie, wspiera badania podstawowe i projekty realizowane przez badaczy na różnych etapach ich kariery we wszystkich dziedzinach nauk ścisłych, technologii i nauk humanistycznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), z siedzibą w Warszawie, wspiera projekty w zakresie badań stosowanych i rozwoju oraz działalność innowacyjną w Polsce" - czytamy dalej.

"Znaczenie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem rośnie, szczególnie w dziedzinie badań i rozwoju, opieki zdrowotnej i społecznej, co odzwierciedla priorytety polityki rządu. W perspektywie długoterminowej, takie inwestycje w tych obszarach poprawią konkurencyjność polskiej gospodarki " - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

EBI udzilił piątego kredytu tego rodzaju udzielony w celu wspierania działalności obu ośrodkom od 2011 roku, co oznacza, że łączna wartość finansowania EBI wyniesie łącznie 1,76 mld euro (równowartość ok. 7,5 mld zł), podano także.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz