Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EFL: Leasing pojazdów zmniejszył się o prawie 10% r/r w 2019 roku

1
Podziel się

Finansowanie pojazdów przez firmy leasingowe zmniejszyło się o prawie 10% r/r w 2019 roku. Leasing samochodów osobowych odnotował spadek o 14,5% r/r, a samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) pow. 3,5 t - o 5,5% r/r, wynika z danych Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). Na tym tle pozytywnie wyróżniły się samochody dostawcze, które jako jedyne w segmencie pojazdów zanotowały wzrost - o 5,1 proc. r/r.

EFL: Leasing pojazdów zmniejszył się o prawie 10% r/r w 2019 roku
bEqBWith

Z kolei sam EFL w ubiegłym roku sfinansował lekkie pojazdy użytkowe o łącznej wartości blisko 668 mln zł, co oznacza dynamikę na poziomie 16,2% r/r. W efekcie udział EFL w tym segmencie rynku zwiększył się do 11,2% (w 2018 roku było to 10,2%).

"Zmiany fiskalne w rozliczaniu umów leasingu na samochody osobowe obowiązujące od początku 2019 roku, wdrażane przez Unię Europejską niekorzystne dla polskich firm transportowych zmiany prawne, niski wzrost gospodarczy w strefie euro - to najważniejsze czynniki, które przełożyły się na istotny spadek finansowania pojazdów przez firmy leasingowe w ubiegłym roku. W szczególności ubiegły rok był słabszy dla samochodów osobowych i ciężkich, natomiast lepiej poradziły sobie auta dostawcze" - powiedział prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w komunikacie.

"Liczymy, że 2020 powinien być rokiem odbicia dla całej branży leasingowej, w tym na rynku pojazdów. Dobre perspektywy rysują się przed osobówkami oraz dostawczakami, natomiast wciąż pod presją unijnych zmian prawnych pozostanie sektor finansowania pojazdów ciężarowych. Nowe regulacje będą ograniczać popyt na nowe pojazdy ciężarowe" - dodał.

bEqBWitj

Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że łączna wartość leasingu pojazdów w 2019 roku wyniosła prawie 53 mld zł, co oznacza 10% spadku w porównaniu do 2018 roku. W związku ze słabszym wynikiem, zmniejszył się udział pojazdów w całym rynku leasingu - z 71,6%w 2018 roku do 68,4% w 2019 roku, podano również.

Lepiej niż rynek EFL zakończył ubiegły rok również na rynku finansowania autobusów. Firma w 2019 roku wyleasingowała w tym segmencie aktywa o łącznej wartości 23,5 mln zł i tym samym wypracowała 8,7% wzrostu r/r. W tym samym czasie rynek odnotował prawie 22% spadku, podsumowano.

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole. Firma ma ponad 329 tysięcy klientów.

bEqBWitK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Przedsiębiorc...
rok temu
Czekamy na dopłaty do pojazdów elektrycznych z segmentu D. To wszystko... Aha, ma być min 10.000 EUR dopłaty netto.