Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Giełdy znowu dołują. WIG20 w okolicach 1300 punktów

99
Podziel się

Tydzień w złych nastrojach rozpoczęli inwestorzy z Azji. Podobnie jest na otwarciu sesji giełdowej w Europie. WIG20 w pierwszych minutach handlu traci blisko 5 proc.

Na GPW znowu dominują spadki.
Na GPW znowu dominują spadki. (East News, Michal Dyjuk/REPORTER)
bEqDgtDV

Nic nie zostało z piątkowych wzrostów na akcjach. Inwestorzy poniedziałkową sesję rozpoczynają w kiepskich nastrojach. Notowania głównych europejskich indeksów wyraźnie tracą.

Taki obrót spraw nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że mocne spadki mają za sobą azjatyckie giełdy. Japoński Nikkei225 znalazł się 2,5 proc. pod kreską, a to najmniejszy wymiar kary. Indeks giełdy w Szanghaju jest na minusie blisko 3,5 proc. W Hong Kongu akcje potaniały średnio ponad 4 proc., w Korei Południowej notowania spadły o prawie 3 proc., a w Indiach o ponad 5 proc.

bEqDgtDX

Również blisko 5 proc. traci główny indeks warszawskiej giełdy. Kurs WIG20 oscyluje w okolicach 1300 punktów. To najniższy poziom od 2009 roku, czyli dołka kryzysu sprzed dekady.

Zobacz także: Politycy w obliczu koronawirusa. Sondaż IBSP dla programu WP #Newsroom

Liderem spadków jest CCC. Wartość rynkowa największego polskiego producenta butów jest około 14 proc. niższa niż w piątek. Kolejne najsłabsze spółki w WIG20 to Santander i Pekao, których akcje tracą 7-8 proc. Niewiele lepiej wyglądają notowania LPP i Orange.

bEqDgtEd

Stosunkowo najłagodniej obchodzą się inwestorzy z akcjami Dino. Właściciel sieci marketów traci na giełdzie niecałe 2 proc. Mniej niż 3 proc. pod kreską są też Tauron i PGE.

Trzeba podkreślić, że nerwowość na rynku jest bardzo duża. Tym samym notowania zmieniają się bardzo dynamicznie. Niestety w przypadku największych spółek na razie kierunek jest jeden - spadkowy.

Nie jest to tylko problem polskiej giełdy. Inwestorzy wyprzedają akcje na wszystkich europejskich parkietach bez wyjątku. We Francji czy na Węgrzech spadki są nawet jeszcze większe, choć nie ma co ukrywać, że WIG20 jest w ścisłej czołówce indeksów, które tracą najwięcej. Straty w zależności od parkietu wahają się od 3 do nawet 8 proc.

bEqDgtEe

Nastrojów na razie nie poprawiają zapowiedzi działań ze strony banków centralnych. Prezes NBP poinformował w piątek wieczorem, że będzie rekomendował RPP obniżkę stóp procentowych, co teoretycznie jest dobre dla inwestorów i powinno wspierać notowania giełdowe. Pytanie, czy to wystarczy.

- Ze strony RPP optymalne byłoby uruchomienie niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej, ułatwiających dostęp do tańszego finansowania dla sektora MŚP - komentują ekonomiści PKO BP. - Mogłoby się to odbyć na zasadzie węgierskiego funding for growth, czy programu w rodzaju LTRO EBC przy preferencyjnym oprocentowaniu. Skuteczność instrumentów niestandardowych mogłaby się potwierdzić dużo szybciej niż obniżki stóp procentowych - sugerują.

Zwracają też uwagę na nieplanowane wcześniej niedzielne posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, który zadecydował o obniżeniu stóp procentowych o praktycznie do zera (0,00-0,25 proc.) i skupie obligacji za 700 mld dolarów, co ma spowodować napływ gotówki do gospodarki celem utrzymania jej wzrostu.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqDgtEf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqDgtEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
SirS
rok temu
Na giełdzie dobrze bawią się posłowie i ich świta. Ładnie sterują giełdą. Zależnie co powiedzą takie jej zachowanie. Wiedząc to co wiedzą na wiejskiej można bardzo łatwo zostać milionerem! W dniu jak powiemy otwieramy gospodarkę -kupujemy. W kolejnym powiemy że otwieramy ją jednak pozniej- sprzedajemy.. I tak co jakiś czas, inwestycja gwarantowana. Można na prawdę szybko podwoić wkład!..
tom
rok temu
Brak kasy na ratowanie gospodarki efekt 500+ kupowania głosów wyborczych
gość
rok temu
W Toruniu nie chorują.
bEqDgtEz
Edek
rok temu
Należy zawiesić giełdy.
Regulator rze...
rok temu
Kazdy wał kiedyś sie konczy
...
Następna strona