Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GNB nie notuje znaczących przyrostów pozwów zw. z kredytami hipotecznymi w CHF

1
Podziel się

Warszawa, 20.09.2019 (ISBnews) - Getin Noble Bank (GNB) nie zanotował od końca półrocza 2018 roku znaczących przyrostów pozwów związanych z umowami walutowych kredytów hipotecznych. Bank ocenia, że po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) należy oczekiwać wzrostu liczby takich pozwów w sektorze, poinformowali przedstawiciele banku. 

GNB nie notuje znaczących przyrostów pozwów zw. z kredytami hipotecznymi w CHF
bEhfuvvp

"Nie zanotowaliśmy znaczących przyrostów, trajektoria się nie zmieniła" - powiedział prezes Artur Klimczak podczas konferencji prasowej, zapytany o wzrost (w okresie czerwiec 2018-czerwiec 2019 r.) pozwów od klientów dotyczących kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich

"Wyrok TSUE nie przekłada się na orzecznictwo wobec nas" - powiedział członek zarządu Tomasz Misiak podczas konferencji.

Bank spodziewa się, że po wyroku TSUE liczba pozwów przeciw bankom może się istotnie zwiększyć w całym sektorze.

bEhfuvvr

"Na pewno należy oczekiwać istotnego wzrostu pozwów w sektorze, ponieważ wytworzy się u klientów poczucie, że mogą coś ugrać" - powiedział także Misiak.

Bank podał w sprawozdaniu, że łączna wartość przedmiotu sporu w 1 645 postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych do walut obcych, w których bank występował w charakterze pozwanego wyniosła 487 mln zł na koniec czerwca. Wartość utworzonych rezerw na postępowania dotyczące umów kredytów indeksowanych wyniosła 14,3 mln zł. Do 30 czerwca 2019 roku w 74 prawomocnie zakończonych sprawach sądowych dotyczących kredytów indeksowanych sądy uznały rację banku, a w 11 rację klienta.

Bank poinformował także, że w związku z orzecznictwem TSUE na chwilę obecną grupa nie zidentyfikowała przesłanek wpływających istotnie na ocenę prawdopodobieństwa co do orzecznictwa sądów w konkretnych sprawach i nie jest w stanie oszacować wysokości zobowiązania warunkowego wynikającego z tego tytułu.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

bEhfuvvS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Realista
2 lata temu
Niech spadaja ci frankowicze, nic zlodzieje nie ugraja. Frankowicze to zlodzieje, bo chcieliby byc cwansi od tych kredytobiorcow, co brali kredyt zlotowkowy. Kto ich zmuszal do brania kredytu frankowego, ktos im pistolet do glowy przystawil? Umocnil sie frank, to nagle by chcieli zmienic zasady gry, bezmyslni. Jest regula, nie bierze sie kredytu w innej walucie niz sie zarabia. Spadaja na drzewo banany jesc :)))