Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Azoty spodziewa się jeszcze dwóch inwestorów PDH Polska na 700 mln zł

0
Podziel się:

Trwają rozmowy dotyczące wejścia kapitałowego dwóch kolejnych potencjalnych inwestorów do spółki PDH Polska, powołanej do realizacji inwestycji Polimery Police, poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Grupa Azoty spodziewa się jeszcze dwóch inwestorów PDH Polska na 700 mln zł

"Oprócz podpisanych już porozumień z Hyundai Engineering i koreańską agencją rządową KIND oraz listu intencyjnego z Grupą Lotos, spodziewamy się wejścia kapitałowego do PDH Polska jeszcze jednego podmiotu na kwotę ok. 200 mln zł, a zainteresowany jest także kolejny podmiot branżowy, na kwotę ok. 500 mln zł" - powiedział Wardacki na konferencji prasowej.

"To nie są podmioty niebranżowe. Będziemy starali się tak to konstruować, żeby nadal był to projekt przede wszystkim Grupy Azoty" - dodał.

Szef Grupy Azoty przypomniał, że istotne było znalezienie podmiotów zewnętrznych, zainteresowanych finansowaniem projektu, na kwotę ok. 800 mln zł.

Porozumienia z Hyundai Engineering i KIND przewidują udział tych podmiotów na poziomie 130 mln USD (ok. 500 mln zł). "W krótkim horyzoncie powinna tu zostać podpisana umowa inwestycyjna" - zaznaczył Wardacki.

Według niego, trwają także intensywne analizy w Grupie Lotos (list intencyjny zakłada zaangażowanie gdańskiego koncernu na poziomie 500 mln zł ) i na ten proces spółka również patrzy z dużym optymizmem.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny Grupy Azoty, o łącznym budżecie 1,5 mld euro (ok.6,5 mld zł), w wyniku którego powstaną m.in. instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu o maksymalnych zdolnościach produkcyjnych 437 tys. ton rocznie. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji, firmą Hyundai Engineering.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9 998,97 mln zł w 2018 r.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)