Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS szacuje powierzchnię zasiewów zbóż podst. i mieszanek na 7,2 mln ha, +2% r/r

1
Podziel się:

Powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) o ok. 2% i wynosi ponad 7,2 mln ha, szacuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS szacuje powierzchnię zasiewów zbóż podst. i mieszanek na 7,2 mln ha, +2% r/r

Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi ponad 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 2%). Według wstępnych szacunków przewiduje się zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 5%. Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły: jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych po ok. 0,3%, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta po ok. 0,1%" - czytamy w komunikacie.

Wznowienie wegetacji roślin ozimych rozpoczęło się w marcu i było zróżnicowane. Początek marca był dość chłodny z przymrozkami i przelotnymi opadami deszczu i śniegu. Pierwsze wiosenne prace polowe rozpoczęto na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca. Siewy zbóż jarych zakończono na początku kwietnia, wskazał Urząd.

"Utrzymujący się do końca kwietnia brak opadów oraz znaczne spadki temperatury spowodowały bardzo powolny i zaburzony proces wschodów zbóż jarych oraz słabe krzewienie, żółknięcie i prze-barwienia na roślinach ozimin. Warunki pogodowe w kwietniu dla wegetacji były zróżnicowane. Pierw-sza połowa miesiąca dosyć ciepła, ale z dobowymi wahaniami temperatury i przymrozkami do -7oC w ciągu nocy. W drugiej dekadzie miesiąca dodatkowo było bardzo wietrznie, co powodowało, że odczuwalna temperatura była znacznie niższa. Wyraźne ocieplenie nastąpiło w trzeciej dekadzie kwietnia, temperatury w dzień sięgały 20-25oC. Przez cały miesiąc nie było opadów deszczu, a wiatry w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca dodatkowo osuszały wierzchnią warstwę gleby. Na znacznym obszarze kraju przystąpiono intensywnie do siewów roślin jarych na początku kwietnia. Ze względu na brak opadów kiełkowanie i wschody odbywały się w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby. Plantacje były niewyrównane i w różnych stadiach rozwojowych" -
czytamy w materiale.

Stan plantacji ozimin na koniec kwietnia oceniano jako lepszy w porównaniu do roku ubiegłego. Ze względu na trwającą suszę słabszy był odrost runi łąkowo-pastwiskowej.

Powierzchnię ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniono na ponad 4,3 mln ha, tj. o około 3,5% więcej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym:

  • pszenicy ozimej ponad 1,9 mln ha tj. o 2,5% więcej,
  • żyta ponad 0,9 mln ha tj. o 7,4% więcej,
  • jęczmienia ozimego ponad 0,2 mln ha tj. o 2,8% więcej,
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha tj. o 1,1% więcej, podał GUS.

Wstępnie szacuje się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano około 2,9 mln ha, tj. o ok. 0,2% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w roku ubiegłym, w tym:

  • pszenicy jarej około 0,5 mln ha tj. o 5,6% mniej,
  • jęczmienia jarego około 0,8 mln ha tj. o 0,1% więcej,
  • owsa ok. 0,5 mln ha tj. o 0,7% mniej,
  • mieszanek zbożowych jarych ok. 1,0 mln ha tj. o 4,5% więcej.

Przewiduje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniesie około 300 tys. ha, natomiast powierzchnia zasiewów buraków cukrowych szacowana jest na ok. 245 tys. ha, podał także Urząd.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Glód
5 lata temu
Głód wam Kaczyński ekonomista zrobi !