Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Zbiory zbóż szacunkowo wzrosną o 8% r/r, warzyw spadną o 9% w 2019 r.

1
Podziel się:

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 24,6 mln t w 2019 r., tj. o około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r.

GUS: Zbiory zbóż szacunkowo wzrosną o 8% r/r, warzyw spadną o 9% w 2019 r.

"Ponadto zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 2,3 mln t, tj. o około 4% więcej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,8 mln t, tj. o blisko 9% mniej od roku poprzedniego; zbiory owoców z drzew będą o ok. 25% niższe od rekordowych ubiegłorocznych i wyniosą niespełna 3,4 mln t, a produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o blisko 20% mniej od zbiorów 2018 r." - czytamy w komunikacie.

Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2019 r. jest o ok. 1% większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,2 mln ha2, z tego: pszenicy około 2,5 mln ha, żyta około 0,9 mln ha, jęczmienia około 1,0 mln ha, owsa około 0,5 mln ha, pszenżyta około 1,3 mln ha, mieszanek zbożowych około 1,0 mln ha. Wstępnie szacuje się, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 34,4 dt/ha, tj. o 2,1 dt/ha (o 7%) więcej od plonów z roku ubiegłego, podano także.

"Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej w bieżącym roku miały przede wszystkim:

- wyjątkowo wysokie temperatury powietrza w czerwcu, znacznie przekraczające normy wieloletnie, które przy niewielkich opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu i szybszego dojrzewania zbóż oraz rzepaku i rzepiku, ograniczając jednocześnie ich potencjał produkcyjny;

- lokalnie występujące w czerwcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem;

- niedobór opadów deszczu w kwietniu hamujący wzrost i rozwój roślin,

Korzystnie natomiast wpłynęły:

- niewielkie straty zimowe zbóż ozimych (zaorano jedynie 0,1% zasianej powierzchni zbóż ozimych);

- nieco lepszy od ubiegłorocznego stan zasiewów zbóż ozimych wiosną 2019 r." - wyjaśnił GUS w raporcie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jan
5 lata temu
Należałoby więc powoli przeorientować konsumpcję z truskawek z szampanem na rzepak z olejem.