Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

"Holding PiS" czy prywatny biznes? Porównaliśmy wyniki po pół roku epidemii

69
Podziel się

Największe giełdowe spółki, będące w prywatnych rękach, mają za sobą trudny okres. Jednak żadna z analizowanych przez nas firm nie wykazuje strat. W przeciwieństwie do tych kontrolowanych przez Skarb Państwa.

"Holding PiS" czy prywatny biznes? Porównaliśmy wyniki po pół roku epidemii
Minister Jacek Sasin nie może być zadowolony z wyników spółek Skarbu Państwa w tym roku. (East News | money.pl)
bDHVCKBN

Kryzys wywołany epidemią koronawirusa odbił się na wynikach największych firm. Z opublikowanego wcześniej przez money.pl podsumowania "Holdingu PiS" wynika, że w przypadku kilkunastu spółek Skarbu Państwa notowanych na giełdzie łączne zyski w pierwszym półroczu były o blisko połowę niższe niż rok wcześniej. I nie zmienią tego słowa ministra Jacka Sasina, który nie dalej jak kilka dni temu mówił, że kondycja państwowych spółek, mimo trudnego czasu, jest dobra.

Podobną analizę przeprowadziliśmy w odniesieniu do wyników największych giełdowych spółek będących w prywatnych rękach. Kilka również zaliczyło regres i zsumowane zyski wszystkich spadły, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w państwowych spółkach.

bDHVCKBP

Na korzyść "prywaciarzy" przemawia też statystyka pokazująca, że żadna z analizowanych przez nas firm nie odnotowała strat, a więcej niż połowa poprawiła wyniki sprzed roku. W "Holdingu PiS" pod kreską było sześć spółek, a tylko dwie wypadły lepiej niż rok wcześniej.

Warto jednak podkreślić, że porównanie wyników jest jedynie pewnym uproszczeniem, bo odniesienia jeden do jednego można dokonać tylko w przypadku kilku spółek.

bDHVCKBV

Np. wyniki państwowej Grupy Azoty można porównać z należącym do Kulczyków Ciechem czy przeciwstawić zyski PKO BP z należącym do Hiszpanów Santanderem. Gorzej ze znalezieniem porównywalnych spółek z branży energetycznej (poza np. Polenergią), wydobywczej czy paliwowej, gdzie państwo ma dominującą pozycję.

Dlatego też w naszym zestawieniu dziesięciu prywatnych firm, oprócz wspomnianej grupy porównawczej, uwzględniliśmy też największe spółki giełdowe reprezentujące różne branże.

Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Bezpośrednie starcie

Państwowe spółki energetyczne zgodnie skończyły półrocze na minusie. Lepiej wypada na tym tle należąca do Kulczyków Polenergia, która nie tylko wypracowała zyski, ale i powiększyła je w rok o prawie 40 proc. Specyfika jej działalności jest nieco inna, ale pokazuje, że dało się skutecznie przetrwać ostatnie pandemiczne miesiące.

bDHVCKBW

W naszym zestawieniu jest także należąca do Kulczyków chemiczna spółka Ciech. Tu porównanie z państwowymi Azotami wychodzi mniej korzystnie. Obie firmy zarobiły mniej niż przed rokiem, ale spadek zysków państwowego giganta był mniejszy. Wyniósł 35 proc. wobec ponad 50-procentowego zjazdu w Ciechu.

Niemal identycznie wypada porównanie państwowego PKO BP i Santandera. Z tą różnicą, że tu w grę wchodzą znacznie większe kwoty. Ciech musi się pogodzić z zyskami mniejszymi o 45 mln zł, a Santander zarobił mniej o 482 mln zł.

Zyski wyższe niż przed epidemią

Gdyby pominąć spadek zysków Santandera i zostawić wyniki pozostałych analizowanych dziewięciu spółek prywatnych, okazałoby się, że zarobiły razem nawet więcej niż w pierwszym półroczu 2019 roku, gdy nikt nawet nie myślał o recesji, a głównym czynnikiem niepewności było tylko to do jakiego poziomu może spaść wzrost gospodarczy.

bDHVCKBX

Wyróżniają się wyniki CD Projekt. Producent gier, przygotowujący się do premiery wyczekiwanego przez graczy na całym świecie Cyberpunka, niemal potroił zyski sprzed roku.

O blisko 50 proc. w górę poszły zyski właściciela sieci marketów Dino. Akurat dla sklepów spożywczych pandemia raczej nie była wielkim problemem. Mniej oczywiste było to w przypadku przedstawiciela segmentu budowlanego czy przemysłowego. A i tak Budimex oraz Grupa Kęty również poprawiły wyniki o połowę.

Kilkuprocentowy progres w zyskach odnotowują też Dom Development (deweloper) i Asseco Poland (IT), które zarobiły na czysto odpowiednio 118 i 177 mln zł.

bDHVCKBY

Pogorszenie statystyk wśród badanych firm widać tylko w raporcie Cyfrowego Polsatu. Mowa o zyskach na poziomie 471 mln zł wobec 556 mln zł rok wcześniej.

Pytanie ciągle otwarte

Proste porównanie samych zysków spółek nie mówi wszystkiego o kondycji firm i też nie przesądza racji w sporze toczonym przez różnych ekonomistów w kwestii tego, czy lepsze dla największych spółek jest zarządzanie przez państwo czy kapitał prywatny.

Obecny kryzys wywołany epidemią wpłynął na jedne branże łagodniej, a na inne bardziej negatywnie. Zaangażowanie państwa skupia się w kilku sektorach, które akurat dość mocno oberwały. Nie oznacza to, że te same firmy w prywatnych rękach inaczej odpowiedziałyby na kryzys.

Niemniej tego typu porównania wyników mogą zachęcić do głębszej refleksji zwolenników obu podejść. A jedni i drudzy mają swoje racje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVCKCq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
anaaaw3
5 miesięcy temu
pis to najbardziej nieudolny rząd od czasów rozbiorców Polski. Jeszcze trochę i znów znikniemy z mapy
Miro
5 miesięcy temu
A po co zyski przeć nie o to chodzi by rentownym być ale zapewnić synekury krewnym bliskim i dalekim. Morawiecki ma gdzieś gospodarkę jego płynąć czy utonąć zależy od polityki. Wszak nie on ale żona trzyma skarb rodzinny. A taka żona to dopiero skarb na etf się zna na opcjach gdzr na skach zwlaszcza
Złośnik
5 miesięcy temu
Zaczęli rządzić z kasetką pełną pieniędzy zarobionych przez polaków w czasach rządów PO-PSL, roztrwonili te pieniądze i teraz , jak bieda zaczyna zaglądać w oczy, chcą oddać władzę. Inni będą się męczyć w kryzysie, zbiorą na klatę całą złość i niezadowolenie społeczne i znów wrócą na "gotowca" w glorii cudotwórców. Tzw. dobra zmiana to złodziejstwo jawne, pozbawione wdzięku i odrobiny wstydu.
bDHVCKCr
Massala
5 miesięcy temu
Bliscy współpracownicy Kaczyńskiego Morawiecki i Sasin są zagrożeni postawieniem nie tylko przed TK ale i przed sądem. Jeden za wydanie decyzji drugi za realizacje polecenia które było bezprawne i wyrzuceniem w błoto 70 mlon złotych. A co ze zwrotem pieniędzy za respiratory, tę decyzje też ktoś podjął a odpowiedzialności jak i zwrotu pieniędzy dotąd brak. Swoją drogą pamiętam jak Morawiecki z orkiestrą i ministrem zdrowia witali na Okęciu Antonowa z maseczkami. Maseczki które okazały się śmieciem. Za utylizację tych maseczek trzeba będzie jeszcze zapłacić, a i maseczki za darmo też nie przyjechały. Leżą sobie w jednej ze spółek z udziałem skarbu państwa na Dolnym Śląsku. Zajmują dużą część magazynu, co również generuje koszty. Miliard złotych wydanych w Ostrołęce na budowę elektrowni węglowej to kolejny faul. Co gorsza nie sposób tego już inaczej wykorzystać. A w tak zwanym między czasie powstaje Zarząd, Rada Nadzorcza Centralnego portu lotniczego. Ciekaw jestem zakresu obowiązków np. pana Horały, za co bierze pensje? Nic się nie dzieje, nuda, projektów brak, ziemia nie wykupiona, warunki nie znane ale kasa płynie . Ostatnio zatrudnili sobie panienkę asystentkę za 44 000,00 zł miesięcznie, w jakim celu, do jakich zadań, skoro nic się nie dzieje? I tak można długo. I po to by za takie pomysły nie odpowiadać karnie potrzebna jest ustawa na którą nie zgadzają się koalicjanci. Ciekaw jestem jak długo. Do 10.00 czy może do 12.00. Dzisiaj.
olo
5 miesięcy temu
rodzina PIS na Swoim !! sami DYLETANCI więc skąd zyski ???
...
Następna strona