Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

IBC Solar dostarczył struktury do instalacji PV na blokach mieszk. w Poznaniu

2
Podziel się:

Na dachach bloków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady zamontowano instalację składającą się z 496 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 164 kWp, podał IBC Solar Polska, który dostarczył struktury montażowe. Instalację zamontowała na dachu firma Multisun Wielkopolska Sp. z o.o. sp.K.

IBC Solar dostarczył struktury do instalacji PV na blokach mieszk. w Poznaniu
(Pixabay)

"Kompleksowa instalacja PV w Poznaniu została zrealizowana w ramach programu 'Słoneczne Dachy', organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Moduły fotowoltaiczne i zaadaptowane specjalnie na potrzeby poznańskiej inwestycji struktury montażowe dostarczył do projektu IBC Solar Polska. Instalację zamontowała na dachu firma Multisun Wielkopolska Sp. z o.o. sp.K., preferowany partner premium IBC Solar" - czytamy w komunikacie.

W ramach projektu cztery bloki mieszkalne PSM Winogrady zostały zaopatrzone w systemy wykorzystujące energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy 164 kWp. Budynki wyposażono również w inwertery umożliwiające przekształcanie pozyskiwanego ze słońca prądu stałego w zmienny. Instalacja wymagała zastosowania specjalistycznych konstrukcji montażowych.

"Z uwagi na długi okres eksploatacji, dachy budynków były niezdolne do poniesienia dodatkowych obciążeń. Dodatkowo przy tak wysokich obiektach zawsze trzeba liczyć się z dużą ekspozycją na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym silne wiatry, które w tej lokalizacji mogą osiągać prędkość nawet do 115 km/h. Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć wagę całego systemu PV przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i wydajności konstrukcji" - powiedział country manager w IBC Solar Polska Mariusz Wilk, cytowany w komunikacie.

Każdy z budynków wytworzy co roku około 35 000 kWh, a energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego zostanie wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków, takich jak windy, oświetlenie korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne.

Program "Słoneczne Dachy" ruszył w marcu 2020 roku. W jego ramach mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie mieszkaniowe w województwie wielkopolskim mogą wnioskować o dofinansowanie w formie pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW.

Zakres działalności IBC Solar obejmuje budowę parków solarnych dostarczających energię bezpośrednio do sieci, instalacje komercyjne wspierające gospodarkę energetyczną przedsiębiorstw, a także lokalne systemy magazynowania energii i rozwiązania dla prywatnych gospodarstw domowych.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Adi
3 lata temu
Hmm myśle ze inwestycja jak najbardziej potrzebna lecz na blokach mało opłacalna ponieważ mimo wszystko stopa zwrotu jest określona w dziesiątki lat a nie jak na domach jednorodzinnych bądź fabrykach . Wspólnoty , spółdzielnie zyskają tylko na części wspólnej to jest Ok 10 % tego co oddadzą do sieci a szampan nic nie dostaną ponieważ takie mamy pojeb...ne przepisy . Baa niebawem maja nam dowalić podatek od zielonej energii i wtedy takie inwestycje absolutnie są nie opłacalne . Co innego kiedy cała nadwyżkę można by było wykorzystać na mieszkańców to ci innego .
QQQ
3 lata temu
hahaha ciekawe kto na tym zarobi prócz firmy montującej, u mnie nawet lampa solarna nie jest wstanie się naładować bo za mało słońca !