Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ING BSK notuje wzrost zainteresowania moratoriami, także ustawowymi

0
Podziel się

Warszawa, 05.11.2020 (ISBnews) - ING Bank Śląski obserwował w październiku zwiększenie zainteresowania klientów moratoriami kredytowymi. Wzrost zainteresowania moratoriami rządowymi widoczny jest głównie w segmencie kredytów hipotecznych, poinformowali przedstawiciele banku.

ING BSK notuje wzrost zainteresowania moratoriami, także ustawowymi
bEhuQVEB

"Widzimy na ten moment - co nie może dziwić - może mniej we wrześniu, ale już bez wątpienia w październiku - zwiększenie zainteresowania moratoriami kredytowymi, a nawet element niejako kontynuowania moratorium z pozarządowego - na rządowe" - powiedział prezes Bruno Bartkiewicz podczas wideokonferencji.

"Wydaje się absolutnie naturalne, że na całym rynku będziemy mieć wzrost liczby moratoriów rządowych i aplikacji w tym zakresie. Nawet jeśli one wzrosną kilkakrotnie w skali roku 2020/2011, to i tak główną domeną moratoriów tegorocznych będą te, które wynikają z umowy sektora bankowego w tym zakresie" - podkreślił.

Bank podał w prezentacji, że przyznane moratoria kredytowe obejmowały 8% portfela kredytowego na koniec III kwartału 2020 roku.

bEhuQVED

Moratoria ustawowe na koniec III kwartału 2020 roku stanowiły 0,6% przyznanych moratoriów kredytowych (58 mln zł). 50% przyznanych moratoriów kredytowych wygasło do końca III kwartału 2020 roku.

Jak podkreślił prezes, moratoria oferowane przez bank w stosunku do portfela są relatywnie niskie, ale długie, ponieważ zdecydowana większość moratoriów, które były aplikowane przez klientów w okresie marzec, kwiecień, maj miała charakter 6-miesięczny, więc zapadają one odpowiednio we wrześniu, październiku i listopadzie.

"Myśmy zaakceptowali w zakresie klientów indywidualnych do końca września mniej więcej 56 tys. wniosków moratoryjnych i one wygasają w bardzo szybkim tempie już teraz, przy tych 6-miesięcznych schematach, a moratoria ustawowe na koniec września to jest tysiąc. One trwają dalej i nadal są aktywne wnioski" - powiedział Bartkiewicz.

Jak podkreśliła wiceprezes ING Banku Śląskiego Bożena Graczyk, klienci mają prawo w każdej chwili zamienić wakacje pozaustawowe na rządowe (dotyczy tylko klientów detalicznych), jak również mają prawo korzystać z wakacji rządowych po ustaniu wakacji pozaustawowych.

bEhuQVEJ

"Widzimy zjawisko - zwłaszcza w październiku - że jest nieco większa liczba wniosków klientów o wakacje rządowe wraz z kończeniem się wakacji pozaustawowych. Myślę, że ma to też bezpośredni związek z sytuacją zwiększającego się lockdownu w polskiej gospodarce" - powiedziała Graczyk.

"Widzimy, że to zainteresowanie [wakacjami ustawowymi] jest większe w zakresie kredytów hipotecznych. To można wiązać ze zjawiskiem dbania klienta, o to, by kredyt hipoteczny nie był kredytem nieregularnym" - dodała.

Jak powiedział Bartkiewicz, wnioskowanie co do jakości portfela zapadłych moratoriów jest nieco przedwczesne.

"Będziemy o tym wiedzieć w IV kwartale zdecydowanie więcej, bo gros owych moratoriów zapadnie w IV kw., w pewnym stopniu one będą się przekształcać w moratoria rządowe, ale my tu nie widzimy jakiegoś większego zagrożenia. Tym nie mniej, przy podejściu konserwatywnym tworzymy w tym zakresie odpowiednie rezerwy po to, by być przygotowanym na przyszłość" - powiedział Bartkiewicz.

bEhuQVEK

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 158,61 mld zł na koniec 2019 r.

bEhuQVFe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)