Notowania

technologie
08.05.2019 12:56

Inovo VP: Liczba inwestycji VC to 21, łączna wartość - 103,3 mln zł w I kw.

Na polskim rynku startupów i funduszy VC przeprowadzono 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł w I kw. br., wynika z podsumowania przygotowanego przez Inovo Venture Partners. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (14 ofert z sumą 75,3 mln zł).

Podziel się
Dodaj komentarz

"W ostatnim czasie zbadaliśmy wyniki polskich venture capital i ekosystemu startupów, próbując uchwycić trendy i podsumować transakcje w celu oszacowania wielkości całego rynku. Od tego czasu postanowiliśmy włączyć do analizy nie tylko rundy pozyskiwania funduszy przez polskie startupy, ale także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne - daje to lepszy obraz tego, jak lokalne VC rozdzielają swój kapitał" - powiedział partner zarządzający funduszu Inovo Venture Partners Tomasz Swieboda, cytowany w komunikacie.

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w I kw. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł, z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji, podano również.

"Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 mln zł, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital - międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz - Market One Capital" - czytamy dalej.

Zebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Swiebody, łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln USD. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji, podsumowano.

W lutym br. Fundusz Inovo Venture Partners rozpoczął działalność z kapitalizacją ok. 100 mln zł. Jak wówczas zapowiadał, chce przeprowadzić 15 transakcji w ciągu najbliższych 5 lat.

 

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz