Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
02.07.2020 17:45

KE wezwała Polskę do przestrzegania prawa UE, dotyczącego praw podróżnych

Komisja Europejska wezwała Polskę do usunięcia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w zakresie ochrony praw konsumentów i podróżnych, poinformowała Komisja. Podobne wezwanie zostało wystosowane do Czech, Cypru, Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Portugalii i Słowacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

KE uznała, że Polska (i inne państwa) naruszają art. 12 ust. 4 dyrektywy (UE) 2015/2302 dyrektywy w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

"W tych dziesięciu państwach członkowskich nadal obowiązują szczególne przepisy krajowe, umożliwiające organizatorom imprez turystycznych wystawianie bonów zamiast zwrotu pieniędzy za odwołane wyjazdy lub odraczanie zwrotu pieniędzy znacznie powyżej okresu 14 dni określonego w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek" - podkreśliła Komisja w komunikacie.

Zaznaczyła, że zgodnie z prawem UE to pasażerowie mają prawo wyboru między zwrotem pieniędzy a innymi formami jak np. bon.

"Podczas tego kryzysu Komisja konsekwentnie stoi na stanowisku, że prawa konsumentów zachowują ważność w obecnym bezprecedensowym kontekście, a krajowe środki wspierające biznes nie mogą ich ograniczać" - podała Komisja.

W związku z tym Komisja podjęła decyzję o przesłaniu wezwań do usunięcia uchybienia do Republiki Czeskiej, Cypru, Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Polski, Portugalii i Słowacji.

Państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi Komisji i zastosowanie niezbędnych środków w celu wyeliminowania uchybień stwierdzonych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o przesłaniu uzasadnionych opinii.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2020

PolakCzy podrozni inzynierowie i lekarze o afroamerkanskiej karnacji tez podlegali przepisom czy byli wyjatkiem?

Rozwiń komentarze (1)