Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE zbada czy przyznanie Sferii częstotliwości 4G było zgodne zgodne z prawem UE

1
Podziel się:

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie mające ocenić, czy przydzielenie Sferii przez polskie organy bloku częstotliwości na świadczenie usług 4G było zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa, podała Komisja.

KE zbada czy przyznanie Sferii częstotliwości 4G było zgodne zgodne z prawem UE

"Komisja otrzymała skargi od konkurentów operatora, którzy twierdzą, że w 2013 r. polskie organy przydzieliły Sferii pasmo 800 MHz w tzw. 'dywidendzie cyfrowej' bez aukcji, nie nakładając na nią dodatkowych kosztów ani obowiązków w zakresie zasięgu" - czytamy w komunikacie.

"Innym operatorom przydzielono pozostałe bloki w paśmie dywidendy cyfrowej 800 MHz dopiero w 2016 r. w drodze konkurencyjnej procedury, za opłatą wynoszącą średnio ok. 390 mln euro (1,7 mld zł) oraz nakładając na nich obowiązki w zakresie zasięgu. Według skarżących, przyznanie Sferii w 2013 r. częstotliwości radiowych w sieci GSM nie było zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa" - podkreśliła Komisja.

Zgodnie z ramami regulacyjnymi UE dotyczącymi łączności elektronicznej, państwa członkowskie mogą przydzielać operatorom częstotliwości widma krajowego bez maksymalizacji przychodów. Taki przydział nie stanowi co do zasady pomocy państwa w rozumieniu przepisów UE, pod warunkiem, że zainteresowane podmioty są traktowane jednakowo, zgodnie z zasadą niedyskryminacji. Jeśli jednak podmioty gospodarcze zostały potraktowane w różny sposób, przydział można uznać za pomoc państwa, która - o ile nie jest obiektywnie uzasadniona - może być niezgodna z rynkiem wewnętrznym.

"Na obecnym etapie i w oparciu o dostępne informacje Komisja wstępnie dopuszcza możliwość, że polskie władze przyznały Sferii częstotliwości 800 MHz na korzystniejszych warunkach niż innym operatorom, co mogło stanowić pomoc państwa" - zaznaczyła Komisja.

Podkreśliła, że zbada również, czy ewentualna różnica między traktowaniem Sferii i innych podmiotów gospodarczych, jeżeli zostanie potwierdzona, była uzasadniona i czy przydział częstotliwości mógł przynieść Sferii nienależną korzyść gospodarczą względem jej konkurentów, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Sferia należy do grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat, działającej na polskim rynku telekomunikacyjnym i nadawczym.

Z uwagi na strukturalne, funkcjonalne, osobiste i kapitałowe powiązania między Sferią i grupą Cyfrowy Polsat KE zbada również, czy potencjalna pomoc państwa przyniosła korzyści nie tylko Sferii, ale również całej grupie Cyfrowy Polsat, podano także w komunikacie.

Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone. Wszczęcie szczegółowego postępowania daje Polsce i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia swoich uwag. Nie przesądza to o wyniku postępowania.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
m-53
4 lata temu
Ministrami od cyfryzacji byli : do grudnia 2013 Boni, od grudnia Trzaskowski