Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.08.2020 15:34

KIG obniża prognozę PKB Polski. Wzrost dopiero na koniec roku

Krajowa Izba Gospodarcza spodziewa się powrotu gospodarki do wzrostu dopiero w czwartym kwartale. To za mało, by utrzymać całoroczny wzrost. Prognozuje, że PKB spadnie o 1,4 proc., a więc mocniej od wcześniejszych szacunków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W 2020 roku polska gospodarka się skurczy.

"Pierwszy kwartał 2020 prezentował się nieco lepiej, niż można było oczekiwać. Kwartały drugi i trzeci przyniosą jednak spadek PKB w ujęciu rocznym, szczególnie głęboki w kwartale drugim" - czytamy w "Comiesięcznym przeglądzie Makroekonomicznym" przygotowanym przez KIG.

Kwartał czwarty powinien być już lepszy. KIG spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 1,2 proc. To jednak nie wystarczy, by zniwelować straty z trzeciego kwartału, w którym polska gospodarka może skurczyć się o 1,9 proc. i w drugim kwartale, gdzie uderzenie było najmocniejsze. Eksperci spodziewają się spadku o 6,2 proc.

Jeśli tak będzie to wyglądać, gospodarka Polski skurczy się realnie o 1,4 proc. w 2020 roku. A jeszcze miesiąc wcześniej KIG oceniał, że będzie to tylko 1 proc. Z nadzieją patrzy za to na kolejny rok, w którym może odbić 5 proc. w górę.

Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

KIG przedstawił swoje prognozy także dla innych kluczowych wskaźników gospodarczych. Spodziewa się, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 7,2 proc. w grudniu, a liczba bezrobotnych zwiększy się prawdopodobnie do 1,21 mln.

"Szczyt bezrobocia powinien przypaść na luty 2021, po którym sytuacja na rynku pracy zacznie ulegać stopniowej poprawie" - czytamy w raporcie.

KIG prognozuje, że w lipcu wyniki produkcji przemysłowej okażą się słabsze od wyników czerwcowych i spadek sięgnie prawie 7 proc. proc. Oczekuje też spadku sprzedaży detalicznej (nominalnie) w lipcu o 0,6 proc.

Co z cenami? Poziom inflacji - zdaniem KIG - utrzyma się lekko powyżej 3 proc. do listopada i spowolni do 2,5 proc. w grudniu.

"W kolejnych miesiącach roku oczekiwane jest zmniejszanie rocznego wskaźnika inflacji. Należy mieć jednak na uwadze ryzyka w prognozowaniu inflacji. Szczególna jest tu kwestia kursu walutowego, ale również głębokich zmian w strukturze wytwarzanego przez gospodarkę produktu oraz sytuacji na rynku pracy i zmiany preferencji klientów" - czytamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, kig, pkg, prognozy, kryzys, koronawirus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2020

ewaA miało być tak dobrze a czemu jest tak żle pis razem z Morawieckim i Dudą tak się chwalili tak byli zadowoleni z siebie z tych swoich kłamstw i co? … Czytaj całość

08-08-2020

polKreatywna ksiegowosc sie skonczyla ,300 mld deficytu i jeszcze gorsza prognoza na przyszłośc

07-08-2020

asdTo co nie ma dobrobytu czy go już minęliśmy.

Rozwiń komentarze (61)