Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny paliw niższe. A i tak stacje na każdym litrze zarabiają więcej

40
Podziel się:

Tankowanie jest tańsze niż w 2019 roku, ale wbrew pozorom na każdym litrze więcej zarabiają też stacje, których marże mocno wzrosły. Statystyki pokazują też, że na swoje wychodzi budżet państwa, bo ponad połowę ceny stanowią podatki.

Ceny paliw w tym roku są wyraźnie niższe.
Ceny paliw w tym roku są wyraźnie niższe. (East News | POPiHN)
bEEnxQaJ

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) opublikowała statystyki dotyczące detalicznych cen paliw na stacjach. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku średnio litr benzyny (Pb 95) był około 60 groszy tańszy niż w całym 2019 roku. Podobnie, bo około 11-12 proc. mniej kosztuje olej napędowy.

W ubiegłym roku litr benzyny kosztował blisko 5 zł. W tym roku to na razie około 4,39 zł. W przypadku oleju napędowego ceny spadły z 5,06 zł do 4,49 zł.

bEEnxQaL

Na obniżkach korzystają kierowcy, ale okazuje się, że stacje paliw na każdym litrze wcale nie zarabiają mniej niż przed rokiem. Ich marże nawet dość wyraźnie wzrosły. Z wyliczeń POPiHN wynika, że na czysto stacje zarabiają około 21 groszy z litra benzyny i 20 groszy z oleju napędowego. W 2019 roku średnio było to odpowiednio 15 groszy i 9 groszy.

Dla stacji paliw problemem była jednak ilość sprzedawanego paliwa w okresie zamrożenia gospodarki. Statystyki PKN Orlen czy Lotosu wyraźnie pokazują, że przez wiele tygodni tankowaliśmy znacznie mniej niż przed rokiem, gdy nikt nie słyszał jeszcze o koronawirusie.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią
bEEnxQaR

POPiHN wskazuje też na wzrost procentowego udziału podatków w cenie detalicznej paliw. Zarówno przy benzynie jak i oleju napędowym stanowią o ponad połowie ceny. Gdyby nie daniny dla państwa, na litrze moglibyśmy zaoszczędzić 2,40-2,60 zł.

Cena benzyny w blisko 19 proc. składa się z podatku VAT. 3 proc. to opłata paliwowa, a 2 proc. to opłata emisyjna. Aż 35 proc. ceny to akcyza.

bEEnxQaS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEnxQbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Pomyśl nim co...
7 miesięcy temu
Zle ich wyliczyliscie cena paliwa w hurcie na obecną chwilę to 3,80 cena ta zawiera juz akcyzę i opłatę paliwowa a na stacji kosztuje 4,70 czyli o złotówkę drożej a podatek od sprzedaży na stacji paliw to 18 %i to jest na o cena chwile podatek od zysku.
AL
rok temu
Chciałbym tylko przypomnieć autorowi ze VAT na paliwa w Polsce wynosi 23% a nie 19%
Jerry
rok temu
Mam możliwość założenia stacji paliw gdzie surowiec dostarczany by był bezpośrednio z Rosji bez pośredników. Lecz nie dostanę żadnych zezwoleń. Chyba, że bez zezwoleń bym otworzył. Zastanowię się. Paliwo byłoby tańsze mini. przez pół.
bEEnxQbn
okodzialec
rok temu
Pis oszalał za MOJE podatki darmowe paliwo rozdaje.
EGon
rok temu
a jak stacje tyle czasu sprzedawały paliwo poniżej ceny zakupu bo Orlen przed wyborami sztucznie trzymał niskie ceny na pylonach to nie było absurdu..?
...
Następna strona