Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Byki przeważają na giełdach Europy

0
Podziel się:

Dane makroekonomiczne z Eurolandu wspierały popyt w pierwszej połowie sesji zarówno na giełdach europejskich jak i na GPW.

Byki przeważają na giełdach Europy

Dane makroekonomiczne z Eurolandu wspierały popyt w pierwszej połowie sesji zarówno na giełdach europejskich jak i na GPW. Na warszawskim parkiecie zdecydowanie najmocniejszy był WIG20.

PMI usług strefy euro wyniosło 52,3 punkta, co okazało się zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Dalej Eurostat opublikował wzrost sprzedaży detalicznej dotyczącej stycznia bieżącego roku w Uni Europejskiej, która wzrosła o 1,8 procent licząc rok do roku. Natomiast tylko w strefie euro sprzedaż spadła o 0,1 procent rok do roku. Z kolei przyglądając się sprzedaży miesiąc do miesiąca to odnotowaliśmy wzrost o 0,6 procenta w krajach Uni Europejskiej i wzrost o 0,4 procenta w strefie euro.

Mimo, iż dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wskazało kolor czerwony, to nie były to na tyle duże minusy, żeby zagrozić popytowi na GPW przy starcie dzisiejszej sesji. Być może obawiano się większej przeceny w Azji, a na skutek jej braku obóz byka na GPW przejął inicjatywę. Japoński Nikkei225 skończył na -0,2 procenta, Hang Seng również -0,2 procenta, natomiast Shanghai wskazał -0,4 procenta. W trakcie trwania sesji na GPW pomagały też kontrakty na amerykańskie indeksy, które wskazywały średnio +0,3 procenta.

Europa po godzinie 13:00 notowała spore plusy, przy czym dojrzałe rynki nie odbiegały od średniej europejskiej. Francja CAC40 wskazywał +1 procent, Londyn FTSE100 +0,5 procenta, a Niemcy DAX +1,3 procenta.

Poznaliśmy dzisiaj decyzję OPEC o pozostawieniu limitów wydobycia ropy naftowej na dotychczasowym poziomie. Komunikat został spokojnie odebrany przez inwestorów rynku towarowego. Cena czarnego złota nie zareagowała w sposób znaczący na podaną informację.

WIG wskazywał około 13:30 +0,7 procent przy 0,5 miliarda obrotu. Z kolei WIG20 na ten notował jednoprocentowy wzrost przy obrocie 370 milionów złotych. Wartość obrotu rozkłada się po równo na spółki zwyżkujące i zniżkujące. Największą płynność zapewniały zdecydowanie akcje KGHM - 124 mln zł obrotu. Po dobrym starcie na początku sesji szeroki rynek osiągnął lokalne maksimum, po czym nastąpił etap konsolidacji po sesyjnym szczytem.

Największymi wzrostami na rynku mogą pochwalić się dotychczas: Relpol-pda +12 procent, LSIsoft +10 procent oraz PPWK +7 procent. Najbardziej uszczuplili swoje portfele akcjonariusze: Mewa -12 procent, DZPolska -10 procent.

SPRAWDŹ:

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)