Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: Korekta wzrostu na zamknięciu. Na świecie mocno w górę

0
Podziel się

Poprawiły się nastroje w Europie po dobrych PMI. Dobre dane też w USA. GPW lekko w tyle.

GPW: Korekta wzrostu na zamknięciu. Na świecie mocno w górę
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bDmRIQCZ

Warszawska giełda jeszcze w ostatnich minutach handlu zyskiwała 0,7 proc., by stracić ponad połowę wzrostu na samym zamknięciu. Tymczasem w Europie i Stanach solidne wzrosty. Inwestorzy dobrze reagują na dane makro.

Najsilniej WIG20 (+0,3 proc.) wsparły notowania KGHM, który zyskał dzisiaj 2,8 proc., w opóźnionej reakcji na piątkowe wzrosty cen miedzi. W piątek polska giełda świętowała, więc inwestorzy nie mieli okazji zareagować. Dzisiaj to zrobili. Na akcjach KGHM było 23 proc. obrotu giełdowego.

Drugą najaktywniejszą spółką w indeksie był PKO BP (+1,4 proc.), który od początku roku zyskał tylko 2,3 proc., podczas gdy WIG20 8,9 proc. Nadal nieznane są jednak losy dywidendy za 2014 r., a poza tym wyniki banków po obniżkach stóp procentowych w tym roku spadają.

bDmRIQDb

W dół WIG20 ciągnął bank Pekao (-0,5 proc.) - opublikowana wczoraj negatywną rekomendacja DM BOŚ miała swoje znaczenie (wycena 161,20 zł, przy cenie zamknięcia 186,60 zł). Wyraźnie traciły akcje LPP (-3,1 proc.) po ogłoszeniu, że w kwietniu przychody spółki wzrosły zaledwie o 1 proc. To duża strata dynamiki prezentowanej miesiąc w miesiąc od długiego czasu.

Kwotowania indeksu WIG20

W gronie średnich spółek z mWIG40 wyróżniały się obrotami PKP Cargo (+0,6 proc.) i Kernel (+1,6 proc.).

W Europie po dobrych PMI wzrosty. Na chwilę w trakcie dnia optymizm osłabł, po apelu Grecji o wypłatę funduszy. Władze państwa deklarują, że postęp w negocjacjach jest wystarczający, żeby zrobić taki krok. Naglącą kwestią jest płynność finansowa i rząd nie chce czekać do końca maja. Nowy skład ekipy negocjacyjnej oceniany jest lepiej, niż poprzedni, docenia się większą skłonność do kompromisu. Szanse na pozytywne rozwiązanie problemu nieznacznie wzrosły.

bDmRIQDh

Widać to w cenach akcji. Niemiecki DAX zyskał 1,6 proc., francuski CAC 40 0,7 proc. a włoski FTSE MIB 0,7 proc. Wzrosty wspomnianych indeksów pokazują różnice jakie pokazano w indeksach PMI. Skok PMI niemieckiego względem oczekiwań był największy, to i największy wzrost odnotowała giełda. Brytyjska giełda dzisiaj nie działa - świętowany jest tam May Day.

Notowania w Europie

W drugiej godzinie handlu w USA przemysłowy DJIA rośnie aż 1,7 proc. w reakcji na dobre wskazania zamówień w marcu na dobra trwałego użytku (wzrost 4,4 proc., a oczekiwano 4 proc.), co sugeruje, że gospodarka wraca do inwestowania. Poprzednie wskazanie z lutego było ujemne -1,4 proc. Dobry też był wskaźnik zamówień w przemyśle - 2,1 proc. wzrostu, gdy oczekiwano 2 proc., a w poprzednim miesiącu było -0,1 proc.

Traci 0,7 proc. Mac Donald’s po tym jak spółka ogłosiła, że wstrzymuje się z planami przyciągnięcia z powrotem klientów i zwiększenia sprzedaży. Rosną akcje spółek z branży farmaceutycznej: Merck & Co. (+1,5 proc.), UnitedHealth Group (+0,9 proc.) i Pfizer (+0,8 proc.).

bDmRIQDi

GPW: Ostrożny wzrost, w ślad za niezłymi danymi z Niemiec

Jacek Frączyk, 4 maja 15:26

Opublikowany przed godziną 10:00 lepszy od oczekiwań wskaźnik PMI dla Niemiec dał napędu giełdom europejskim. WIG20 też w górę, ale z wyraźnie mniejszym optymizmem.

bDmRIQDj

Słabsze wyniki naszego indeksu to efekt słabszego od oczekiwań PMI dla Polski. WIG20 rośnie po sześciu godzinach handlu o ponad 0,3 proc. W dół ciągną indeks notowania PGE (-1,6 proc.) i Pekao (-0,6 proc.).

Kwotowania tygodniowe WIG20

Rozpowszechniony wczoraj raport DM BOŚ sugeruje sprzedawanie akcji drugiego banku w Polsce. Cena docelowa Pekao to według analityków tylko 161,20 zł, czyli ponad 25 zł mniej, niż dzisiejsza cena.

Pojutrze natomiast publikacja danych kwartalnych PGE. Najwyraźniej oczekiwania są negatywne.

bDmRIQDk

Pozytywnie natomiast rynek ocenia najprawdopodobniej zbliżające się (najbliższy piątek) dane kwartalne KGHM. Cena akcji rośnie o 2,4 proc., przy obrotach ponad 25 proc. całkowitych obrotów na rynku głównym GPW. Akcjom kombinatu pomógł wzrost kursu kontraktów 3-miesięcznych na miedź o 2,2 proc. na Londyńskiej Giełdzie Metali 1 maja, co dało tegoroczne maksima cen surowca.

Dzisiejsze notowania miedzi nieco spadają (rano o 0,8 proc.,) ze względu na kiepski wynik PMI dla Chin, głównego odbiorcy metalu. Indeks wyniósł w kwietniu 48,9 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Jednak piątkowy wzrost miedzi nie został wcześniej odwzorowany w cenie akcji KGHM i dzisiaj to nadrabiamy.

W Europie silne wzrosty na giełdzie we Frankfurcie - DAC zyskuje 1,4 proc. Paryski CAC40 zyskuje "tylko" 0,8 proc., a mediolański FTSE MIB niecały 1 proc. Wszystko to konsekwecja PMI. Francuski był nieznacznie niższy od oczekiwań.

Jak widać, dodrukowywane przez EBC co miesiąc 60 mld euro powoduje, że każde dobre wiadomości są doceniane przez giełdy z wyjątkowym optymizmem, a te trochę gorsze, z optymizmem nieco stonowanym.

W centrum uwagi KGHM. PGE i mBank rażą słabością

Damian Słomski, 4 maja 13:14

Wyraźnie poprawiły się nastroje na giełdach Europy w ostatnich godzinach. Niemiecki DAX zyskuje już ponad 1 procent. Nieźle wypadł odczyt PMI dla naszych zachodnich sąsiadów. W tyle pozostaje GPW. Słabością rażą m.in. PGE i mBank.

Pierwszą część handlu akcjami zdominowały publikacje wskaźników PMI. Nie można jednoznacznie określić wymowy tych danych, choć przewagę mają dziś kupujący akcje. Szczególnie dobrze wygląda sytuacja w Niemczech. Tamtejszy DAX jest na dziennych maksimach, zyskując ponad 1 procent. Akurat w tym przypadku wskaźnik PMI wypadł lepiej od oczekiwań.

Notowania WIG20 na tle giełd w Niemczech i Francji

W tyle pozostaje warszawska giełda. Zwyżki na WIG20 nie przekraczają 0,5 procent. Zakres wahań to do tej pory 2515-2535 punktów. Wciąż na pozycji lidera wśród blue chipów jest KGHM, który zyskuje ponad 2 procent. To dziś także zdecydowanie najbardziej rozchwytywane papiery - obroty przekraczają 90 milionów złotych. To dwukrotnie większa wartość transakcji niż drugiego PKO BP. Kurs przebił przed południem 130 złotych. Tak wysoko nie był od października 2014 roku.

Powodów do zadowolenia nie mają akcjonariusze PGE, Bogdanki i mBanku. Wszystkie trzy spółki tracą na wartości ponad 1 procent. Pierwsza z nich notuje spadki już trzecią sesję z rzędu oddając całą wypracowaną przewagę na przestrzeni półtora miesiąca. Jeszcze gorzej prezentuje się wykres notowań mBanku. Przez sześć ostatnich sesji wartość rynkowa jednego z czołowych banków w Polsce spadła o 6 procent.

Analitycy BESI w najnowszym raporcie zredukowali prognozy skorygowanego zysku netto na okres 2015/2016. Jak podkreślają w rekomendacji, w 2015 roku spółka miała zaoferować inwestorom stosunkowo odporny (ze względu na niską wrażliwość na cięcia polskich stóp procentowych) wynik odsetkowy netto, podczas gdy niespodziewanie w pierwszym kwartale stało się dokładnie odwrotnie, bo spadł on o 21 punktów bazowych w ujęciu kwartalnym, do 2,08 proc.

#

Gorsze nastroje w przemyśle nie przeszkadzają inwestorom z GPW

Damian Słomski, godz. 9:54

Od wzrostów rozpoczął się tydzień na warszawskiej giełdzie. Indeksy zyskują do 0,5 procent. Liderem wśród blue chipów jest KGHM. Inwestorzy żyją najnowszymi odczytami PMI.

Znamy już wyniki dla krajowego sektora przemysłowego. PMI spadł z 54,8 pkt do 54 pkt. Analitycy przewidywali spadek, ale do zaledwie 54,6 pkt. Nie przeszkadza to specjalnie inwestorom z GPW. Indeksy zyskują na wartości.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20

W WIG20 uwagę zwraca KGHM. Papiery miedziowego kombinatu drożeją prawie 3 proc., mimo spadających cen miedzi. To z kolei reakcja na kiepski wynik PMI dla Chin, czyli głównego odbiorcy metalu. Indeks wyniósł w kwietniu 48,9 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Na plus dla rynków akcji działają spekulacje o tym, że chińskie władze mogą dodatkowo wesprzeć gospodarkę w najbliższym czasie. Shanghai Composite zyskał prawie 1 proc.

Wokół zera kręcą się indeksy na giełdach zachodniej Europy. Wskaźniki PMI, które do tej pory ujrzały światło dzienne nie są jednoznaczne. Pozytywnie zaskoczyły przemysł we Włoszech i w Szwajcarii. O zawodzie można mówić w przypadku Hiszpanii.

#

GPW: Znów czas na dane z USA. Spowodują wyprzedaż akcji?

Łukasz Pałka, 2. maja, godz. 14:40

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, wyniki kwartalne KGHM oraz ważne dane z rynku pracy w USA - to informacje, na które warto zwrócić uwagę w pierwszym tygodniu maja na warszawskim parkiecie. Można przypuszczać, że inwestorom będzie coraz trudniej o pociągnięcie indeksów w górę.

Inwestorzy obecni na GPW rozpoczną poniedziałkową sesją po długim weekendzie. Podczas gdy oni mieli wolne, w ostatni piątek trwał handel na Wall Street. Po czwartkowych spadkach przyszedł tam czas na odbicie. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestorzy w USA mają za sobą serię dość słabych danych z amerykańskiej gospodarki. Dlatego tym ciekawiej zapowiada się publikacja najnowszego raportu na temat sytuacji na tamtejszym rynku pracy.

W tym tygodniu poznamy, w tradycyjnej już kolejności, najpierw raport ADP (środa) na temat zmiany liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA. W piątek z kolei na rynek napłyną informacje na temat stopy bezrobocia w kwietniu oraz zmiany zatrudnienia. Według prognoz bezrobocie za Oceanem spadło do 5,4 procent. Tymczasem liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym miała zwiększyć się o 205 tysięcy.

Dla inwestorów te dane stanowią zwykle pole do spekulacji na temat tego, kiedy bank centralny USA zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Ostatnia seria słabszych danych, w tym głównie rozczarowujący wynik dynamiki PKB w pierwszym kwartale, mogła skłonić część obserwatorów rynku do przekonania, że Fed nie będzie spieszył się z podwyżką i termin czerwcowy na razie w ogóle nie wchodzi w grę.

Dość jasna wydaje się za to sytuacja, jeżeli chodzi o stopy procentowe w Polsce. W środę Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o ich poziomie, ale nikt nie spodziewa się, by RPP miała ogłosić nowe cięcie. Taka sytuacja będzie trwać zapewne do przyszłego roku.

W oczekiwaniu na doniesienia przede wszystkim z USA początek tygodnia na giełdzie powinien wyglądać dość spokojnie. O wyraźne wzrosty będzie raczej trudno. Inwestorom wciąż nie sprzyja niepewność wokół dalszej sytuacji w Grecji, w tym decyzji w sprawie pomocy finansowej dla tego kraju.

Na warszawskiej giełdzie trwa za to sezon dzielenia zysków po 2014 roku, jak również publikacji wyników po pierwszym kwartale tego roku. W piątek duże znaczenie dla inwestorów będzie miała publikacji raportu kwartalnego koncernu KGHM, który ma ogromne znaczenie dla całego indeksu WIG20. Ostatnio zapadła decyzja o tym, że posiadacze akcji KGHM dostaną dywidendę w wysokości 4 złotych na każdą akcję.

Wśród pozostałych wyników spółek interesujące będą również m.in. publikacji wyników po pierwszym kwartale przez PGE (środa), CCC i ING (czwartek) oraz PGNiG (piątek).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bDmRIQDC
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)