Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 jednak poniżej poziomu 2.000 pkt.

88
Podziel się:

Sprawdź, jak przebiega poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie.

GPW: WIG20 jednak poniżej poziomu 2.000 pkt.

Koniec poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie przyniósł wyraźniejszą korektę notowań WIG20. Inwestorom nie udało się utrzymać głównego indeksu powyżej pułapu 2.000 pkt.

Pogorszenie nastrojów rynkowych po piątkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa przeniosło się również na warszawski parkiet. Nie jest ono bardzo mocne, ale wyraźnie widać, że inwestorzy wykorzystali ten fakt jako pretekst do realizacji zysków. Spółki z indeksu WIG20 mają bowiem za sobą bardzo dobrych kilka tygodni - od początku roku ten wskaźnik zyskał ponad 2 proc., przy czym gwiazdą w indeksie jest jest niewątpliwie KGHM, którego akcje poszły w tym czasie w górę o ponad 20 proc.

Również w poniedziałek kurs akcji miedziowego koncernu nie poddał się gorszym nastrojom i inwestorzy obronili cenę w okolicy 113 zł za sztukę. Nie przeszkodziły w tym słowa Jarosława Kaczyńskiego, który rozwiał nadzieje inwestorów, którzy liczyli być może na zniesienie podatku miedziowego. Z wypowiedzi prezesa PiS jasno wynika, że nie ma na to szans.

Uwagę części inwestorów zwróciły w poniedziałek na pewno notowania producenta gier komputerowych. Kurs akcji CD Projekt znalazł się przez chwilę na poziomie powyżej 60 zł, ustanawiając nowy rekord. Papiery są już notowane blisko najwyższej wyceny wśród ostatnich rekomendacji biur maklerskich. Widać jednak, że inwestorzy mają spore oczekiwania wobec twórcy "Wiedźmina".

W poniedziałek kalendarium makroekonomiczne było właściwie puste. Większy wpływ na nastroje wśród inwestorów mogą mieć doniesienia we wtorek, gdy dowiemy się np. jak brytyjski Sąd Najwyższy postanowił odnieść się do tematu Brexitu.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 12:05

Słowa prezesa PiS bez wpływu na kurs KGHM

Łukasz Pałka

Posiadacze akcji KGHM nie mają co liczyć na likwidację podatku od kopalin. Jakiekolwiek nadzieje w tym temacie zostały rozwiane przez Jarosława Kaczyńskiego.

Radio Wrocław podaje w poniedziałek, że Jarosław Kaczyński stwierdził, iż "KGHM to jest dobro narodowe i powinno funkcjonować tak, aby służyć całemu społeczeństwu. I podatek miedziowy, który może nie jest najlepszym pomysłem, ale jednak jakoś temu służy".

Nie ma więc raczej wątpliwości, że PiS nie będzie będzie spieszył się z likwidacją podatku, choć ta sama partia protestowała, gdy rząd Donalda Tuska nakładał na KGHM tę daninę. Więcej na ten temat można przeczytać w WP money. Podczas poniedziałkowego handlu akcje KGHM zyskują niecały 1 proc. Od początku roku spółka jest w wyraźnym trendzie wzrostowym - poprawa nastrojów na giełdzie sprawiła, że posiadacze akcji miedziowego koncernu od początku roku zarobili już ponad 20 proc.

Wśród pozostałych istotnych informacji ze spółek warto wspomnieć o spółce budowlanej Erbud, która wypłaciła dzisiaj posiadaczom akcji dywidendę w wysokości 1,17 zł na akcję. Przeznaczone zostało na ten cen prawie 15 mln zł.

Od początku poniedziałkowego handlu na giełdzie jest dość spokojnie. Główne indeksy wahają się blisko poziomów ostatniego zamknięcia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 08:32

Ważna decyzja w sprawie Brexit. Morawiecki o PKB

Łukasz Pałka

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii zdecyduje we wtorek, czy brytyjski rząd może prowadzić procedurę wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej nawet bez zgody parlamentu. Ta informacja z pewnością przyciągnie uwagę inwestorów. Na warszawskiej giełdzie wskaźnik WIG20 znalazł się blisko granicy 2000 pkt.

Wtorkowe doniesienia z Wielkiej Brytanii mogą okazać się jednymi z najistotniejszych, które będą miały wpływ na nastroje wśród inwestorów w nowym tygodniu stycznia. W poniedziałek natomiast na rynki nie napłyną żadne istotne dla obserwatorów rynków informacje.

Wracając do decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, gdyby okazało się, że uzna on, iż rząd potrzebuje zgody parlamentu na Brexit, teoretycznie mogłoby to sprzyjać spekulacjom o opóźnieniu całej procedury i wpłynąć np. na umocnienie funta. Warto jednak pamiętać o tym, że premier Theresa May w ostatnim wystąpieniu i tak zapowiedziała rozmowy z parlamentem. Według ostatnich doniesień w piątek jako pierwszy europejski przywódca ma z kolei spotkać się z amerykańskim prezydentem.

Poniedziałek upłynie zapewne pod znakiem komentarzy do ostatnich wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Stwierdził on, że wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach mógł być zawyżany ze względu na przeszacowanie wartości polskiego eksportu o 20-30 mld zł. Według niego powodem była fikcyjna sprzedaż produktów i tzw. karuzele VAT.

W poniedziałek inwestorzy mogą jeszcze zwracać uwagę na inauguracyjne wystąpienie Donalda Trumpa. Żadna z jego wypowiedzi nie była jednak zaskakująca. Wszystkie można odnieść do kampanii wyborczej, podczas której mówił dużo o inwestycjach infrastrukturalnych, konieczności ochrony miejsc pracy i nowych umowach handlowych.

Jeżeli chodzi o dane gospodarcze z Polski, to warto zwrócić uwagę na środowe doniesienia GUS, który poda najnowsze informacje o stopie bezrobocia w Polsce. Ekonomiści spodziewają się wyniku na poziomie 8,3 proc. w grudniu.

Na warszawskiej giełdzie indeks WIG20 zakończył piątkową sesję blisko poziomu 2000 pkt. po niewielkiej korekcie ostatnich wzrostów.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
DobreInfo
5 lata temu
Dopóki nie weszła "ulica", to przed nami MEGA HOSSA. A "ulica" nie weszła, bo 2016 rok był trzecim z rzędu rokiem spadku zaangażowania Polaków w funduszach akcyjnych. Co to oznacza? Przed nami jazda w górę. Maj 2017 = W20 na 2300 punktów?
normalka
5 lata temu
chopoki nie denerwujta sie - to jeno KOREKTA początkowej fali hossy - rzecz zdrowa, normalna i pożądana. Trzeba wszak strząsnąć z akcji tych, co ciągle się boją.
krokodyl, któ...
5 lata temu
Ciekaw jestem czy jakby Jarka kot przemówił, to czy tym działaniem zasiał na rynkach hossę czy bessę !!!???
synonim
5 lata temu
Spieszmy się kochać "żelbetonowe wsparcia" "geniuszy" od krabów Tak szybko odchodzą
synonim
5 lata temu
No i pożegnaliśmy na fixie 2000 Przecież to było logiczne, że jak betoniarz nazwie "wsparcie" swego "geniusza "żelbetonowym", to rynek zaraz to zaora ZAWSZE działa tyle że odwrotnie
...
Następna strona