Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Byki pociągnęły WIG20 w górę

0
Podziel się:

Duży wzrost cen akcji na pierwszej sesji w tygodniu.

GPW: Byki pociągnęły WIG20 w górę

Bardzo dobry początek tygodnia na warszawskiej giełdzie. Indeksy WIG20 i WIG zakończyły sesję z ponad 3-proc. zyskiem wobec piątkowego zamknięcia.

Bycze nastroje utrzymywały się na naszym parkiecie od samego rana. Potem popyt ani na chwilę nie dał dojść do głosu sprzedającym. Dodatkowym impulsem do wzrostów pod koniec sesji było _ zielone _ rozpoczęcie sesji na giełdzie w Nowym Jorku.

O dość dobrym debiucie mogą mówić inwestorzy, którzy zdecydowali się zakupić akcje spółki Patentus. Producent maszyn, który dzisiaj debiutował na parkiecie, zyskał w ciągu dnia 6,5 proc.

Inwestorom nie spodobało się natomiast wejście nowego inwestora do spółki Travelplanet.pl. Informacja stała się pretekstem do sprzedaży akcji, które poskutkowało ponad 11-procentowym spadkiem kursu wrocławskiego biura podróży. Warto zauważyć, że przez ostatni miesiąc kurs akcji spółki wzrósł o ponad 50 proc.

Najlepszą spółką wśród blue chipów okazał się dzisiaj KGHM, którego walory podrożały o prawie 6 proc. To m.in. wynik wzrostu cen surowców na światowych rynkach. Z drugiej strony stawki, jako jedyna spółka, która zakończyła dzisiejszą sesję pod kreską, znalazł się PBG. Spółka podała dzisiaj dobre wyniki, ale najwidoczniej inwestorzy oczekiwali więcej.

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Sesja na giełdzie w Nowym Jorku rozpoczęła się od zwyżki głównych indeksów. To powinno dać dodatkowy impuls do wzrostów także bykom z warszawskiej giełdy.

Największe spółki notowane na polskim parkiecie przez cały dzień utrzymują się na plusach. Wyjątkiem jest PBG, którego wyniki choć dobre, to jednak nie zachwyciły inwestorów. Najwięcej wśród blue chipów przez cały dzień zyskuje KGHM. Bardzo dobrze radzi sobie też dziś PKN Orlen. Obie zyskują ponad 3 proc. W czołówce utrzymują się również banki Pekao i BZ WBK.

Łukasz Pałka, godz. 12.35

Tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się po myśli byków. Rosną również indeksy na innych europejskich parkietach.

Wśród największych spółek notowanych na naszej giełdzie w czołówce wzrostów znajduje się na razie KGHM, którego akcje zyskują ponad 4,4 proc. Bardzo dobrze radzą sobie banki BZ WBK i Pekao, które notują ponad 3-procentowe wzrosty. Nieznaczne spadki kursu notuje za to spółka PBG, która podała dzisiaj wyniki lepsze niż przed rokiem. Inwestorzy oczekiwali jednak więcej.

Na plusach są dziś również od rana indeksy na głównych europejskich giełdach, we Frankfurcie i w Londynie.

Matek Knitter, godz. 9.23

Notowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęły się od zwyżki cen akcji. *Godzina 9:23, Marek Knitter *Piątkowa sesja w USA zakończyła się na niewielkich plusach. Dodatkowo dzisiaj rano nastąpiły wzrosty na azjatyckich parkietach. Również na plusach znalazły się obecnie kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy.

GPW: Trudny krótki tydzień**

Godzina: 6:00, Marek Knitter

Na rynku giełdowym nie zabraknie w tym tygodniu danych makro jak i wyników kwartalnych.

Krótki tydzień zapewne wprowadzi wiele zamieszania na naszym krajowym rynku akcji. Przed nami wiele nowych informacji, które będą zapewne dyskontowane jak i analizowane przez inwestorów. Piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych również nie udała się do końca bykom. Nie był to jednak koniec niespodzianek.

Bioton poinformował, że Janusz R. Guy z powodów osobistych zrezygnował z funkcji prezesa Biotonu, a nowym prezesem został Sławomir Ziegert. Rada Nadzorcza oczekuje, że nastąpi przyspieszenie prac w zakresie komercjalizacji na nowych rynkach produktów leczniczych spółki. Firma nie ma ostatnio szczęścia do zarządzających. Może tym razem zmiana wyjdzie jej na dobre?

Szkoda, że to Bioton nie rozpoczął produkowanie szczepionki na grypę. Zapewne rozwiązałoby to sprawę nie tylko rządu, ale wielu akcjonariuszy polskiej spółki. A już nieco bardziej poważniej, to zmiana taka z pewnością zostanie przez inwestorów zauważona i odpowiednio wyceniona. W tym tygodniu nie zabraknie nam jednak i innych emocji, choćby związanych z publikacjami wielu istotnych danych makroekonomicznych.

Dzisiaj dowiemy się m.in. czy już we wrześniu w Niemczech mocniej ruszyła produkcja przemysłowa. Rynek spodziewa się niewielkiego wzrostu (0,7 proc.) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Natomiast mamy poprawkę w postaci indeksu ZEW, a także produkcji we Francji.

W środę praktycznie tylko nasz rynek odpoczywa. To jednak powoduje, że pewne decyzje inwestorów muszą to uwzględniać. Dlatego największy ruch na parkiecie będzie zapewne w pierwszym dniu tygodnia i w ostatnim. W tym dniu w Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane Dana dotyczące rynku pracy, gdzie jest spodziewane dalsze pogorszenie.

W czwartek wydarzeniem w Europie będą dane dotyczące produkcji przemysłowej za wrzesień. Oczekuje się, że wzrosła ona o 0,4 proc. w stosunku do sierpnia. W stosunku rocznym szacuje się, że wyniesie 14 proc. Po południu mamy jeszcze dane z USA. Będą to m.in. wnioski dotyczące kredytów hipotecznych i zasiłków dla bezrobotnych.

W piątek mamy już wysyp danych makro. Poznamy m.in. PKB za III kwartał w całej Strefie Euro jak i w kilku karach Unii, a także produkcję przemysłową w Japonii i na Węgrzech. W Polsce NBP przedstawi podaż pieniądza, która będzie miała raczej większy ewentualny wpływ złotego, a także inflację za październik. W przypadku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych rynek spodziewa się, że wyniósł on 3,2 proc. r/r.

Na zakończenie ostatniego dnia tygodnia w USA zostanie jeszcze opublikowany wskaźnik Uniwersytetu Michigan za listopad. Rynek oczekuje niewielkiej poprawy w stosunku do wcześniejszego odczytu. Tym razem ma on wzrosnąć do 71 pkt. z 70,5 pkt.

Powracając do spraw spółek. W tym tygodniu poznamy kolejne raporty kwartalne. Tym razem pochwalą się nimi m.in. Duda, IDMSA, PBG, Polimeks Mostostal, Agora, Alchemia, ING BSK, Pekao, LPP, GTC, Unicredit czy Mennica.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)