Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
18.11.2010 17:08

GPW: Duża aktywność na akcjach PZU

Akcje General Motors podrożały o 6 proc. na otwarciu pierwszej sesji po powrocie spółki na nowojorską giełdę. Chwilę później papiery te były można było sprzedać po cenie o blisko 10 proc. wyższej od ceny emisyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Olbrzymie zainteresowanie akcjami motoryzacyjnego koncernu widoczne było już podczas budowania księgi popytu przed wprowadzeniem spółki na Wall Street. Cenę emisyjną w ostatniej chwili podniesiono do 33 USD za akcję (widełki ustalono wstępnie między 26 a 29 USD), co pozwoliło pozyskać od inwestorów aż 20,1 mld USD, a nie jak pierwotnie planował General Motors ok. 13 mld USD, przy jednoczesnym zwiększeniu pakietu akcji na sprzedaż o 31 proc.

Około 11 mld USD z emisji akcji przeznaczone zostanie na spłatę rządowej pomocy, a udziały amerykańskich podatników w spółce (za pośrednictwem Departamentu Skarbu) spadną do 33 proc. z 61 proc. w połowie 2009 r. Rynkowa wycena akcji General Motors w dniu powrotu na nowojorski parkiet wyniosła ponad 49 mld USD, co oznacza, że aby kontrolowany przez państwo pakiet akcji przyniósł podatnikom zysk, walory spółki musiałyby podrożeć co najmniej o 65 proc. W tym kontekście powrót General Motors na giełdę wygląda już nieco mniej imponująco, ale jeśli akcje Ford'a od początku 2010 r. zyskały na wartości 67 proc., wyczyn ten niekoniecznie musi pozostawać w sferze abstrakcji

Na szerokim rynku akcji w USA, podobnie jak w Europie Zachodniej i Azji, w czwartek wyraźnie dominowali inwestorzy kupujący papiery wartościowe. O godz. 16.30 czasu warszawskiego o ponad 2 proc. rosły m.in. francuski CAC40, niemiecki DAX, amerykański NASDAQ oraz rosyjski RTS. Indeksy WIG i WIG20 znajdowały się dzisiaj przez całą sesję w światowym ogonie, a przez chwilę były nawet nielicznymi aktywami oprócz amerykańskich obligacji, gazu i jena, które wyceniano niżej niz dzień wcześniej. Ostatecznie oba indeksy wzrosły o 0,3 proc. Ponadprzeciętną aktywność inwestorów zanotowano dzisiaj na walorach PZU, które wygenerowały ponad połowę z 2,1 mld PLN obrotów indeksu WIG20.

Spośród dużych spółek najwięcej zarobić dał KGHM, którego rynkowa wartość podążała za cenami surowców i wzrosła o 3,7 proc. Miedź w momencie zakończenia sesji na GPW drożała wprawdzie tylko o 2,2 proc., ale powrót wysokiej skłonności inwestorów do ryzyka bardziej zdecydowanie sygnalizowały ceny pozostałych towarów. O ponad 3,5 proc. drożały srebro, kukurydza, kawa czy bawełna. Pallad podrożał w czwartek o 4,5 proc., a rekordzistami sesji zostały cukier i kakao zyskujące na wartości odpowiednio 7 proc. i 5,6 proc.

Tagi: kgh, pzu, dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
Noble Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz