Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW i tak jest mocna w porównaniu do Europy

0
Podziel się:

Nastroje na świecie rzeczywiście są fatalne. Nasi inwestorzy starają się zarobić na zamieszaniu, stąd WIG20 wyszedł na chwilę na plus.

GPW i tak jest mocna w porównaniu do Europy

Warszawa jest dziś jednym z najmocniejszych parkietów w Europie. Najwyraźniej na inwestorach straty AIB czyAIG lub HSBC robią większe wrażenie niż 40 mln zł zysku BZ WBK.

Godz. 13:31, Paweł Satalecki* *

Mimo że nie możemy przełamać granicy piątkowego zamknięcia, to i tak możemy się cieszyć. Pozostałe parkiety na kontynencie tracą o wiele więcej, DAX po godz. 13.20 spadał o 2,84 procent.

Pociesze może być krótkotrwałe, gdyż skala pesymizmu na początku miesiąca na świecie jest tak sporo, że ciężko będzie pozostać _ samotną wyspą _.

Pesymizm widać także po opcjach w USA zabezpieczających przed spadkiem indeksu S&P500. Kosztują one dziś ponad 15 tys. dolarów, rok temu było to ok. dwa razy mniej. Koszt zabezpieczenia więc rośnie.

GPW: Ciężko dziś o zarobek

Nastroje na świecie rzeczywiście są fatalne. Nasi inwestorzy starają się zarobić na zamieszaniu, stąd WIG20 wyszedł na chwilę na plus.

Godz. 10:55, Paweł Satalecki* *

Marzec rozpoczął się źle na globalnych rynkach. Mocno w nocy i nad ranem traciła Azja, stratami otworzyła się także Europa. Tu _ boli _ głównie bank HSBC, którego zysk netto spadł o 70 proc. w minionym kwartale.

Na fali słabych wyników traci BZ WBK (- 5 proc.). Mamy szansę na utrzymanie niewielkich wzrostów, ale w drugiej połowie sesji spodziewałbym się spadku indeksów ponownie poniżej piątkowego zamknięcia.

GPW pod wpływem fatalnych nastrojów

Jacek Mysior, godz. 9:25

Fatalne nastroje na światowych rynkach przesądziły o słabym początku tygodnia na giełdzie w Warszawie. Na otwarciu sesji WIG20 znalazł się 1,89 proc. pod kreską.

Dużymi spadkami zakończyły się dzisiejsze sesje na azjatyckich parkietach. Była to odpowiedź na piątkowy spadek głównego wskaźnika amerykańskiego rynku akcji S&P500 do poziomu najniższego od 12 lat. Może to oznaczać w najbliższym czasie pogłębienie spadków na giełdach.

Kolejnym powodem do wyprzedaży akcji na GPW są bardzo słabe wyniki IV kwartału, które napłynęły przed sesją. Negatywnie inwestorów zaskoczyły m in. PGNiG i BZ WBK.

GPW: Czas na obronę

Marek Knitter, 6:10

Wall Street wyznaczył kierunek w jakim mają zmierzać w tym tygodniu indeksy w Europie. Czy GPW w Warszawie spróbuje iść pod prąd?

Inwestorzy w USA nie tylko przestraszyli się fatalnych danych dotyczących wzrostu gospodarczego za IV kwartał, który skurczył się aż o 6,2 procent, ale również obaw o ewentualną nacjonalizację banków. Na marginesie warto zauważyć, że spadek PKB w USA okazał się największy od 1982 r., czyli od 27 lat. Efekt końcowy ubiegłego tygodnia był taki, że indeks S&P 500 spadł do poziomu najniższego od 12 lat.

Początek sesji na GPW w Warszawie w takiej sytuacji może należeć do niedźwiedzi. Nie jest jednak wykluczone, że spróbujemy nawet nieco wyjść nad kreskę. Sygnałów jednak do dalszych spadków jest znacznie więcej niż do ewentualnych wzrostów. Obawiam się jednak, że tym razem nie będzie zbyt dużo chętnych byków, aby pójść pod prąd. Wszystko jednak jest możliwe choćby ze względu na liczbę otwartych pozycji na kontrakty terminowe na indeks WIG20.

W Stanach Zjednoczonych będą dzisiaj publikowane kolejne dane, które będą miały znaczenie dla przebiegu sesji w USA i nie tylko tam. Jako pierwsze zostaną podane informacje dotyczące przychodów jak i wydatków amerykanów. Rynek oczekuje wzrostu wydatków za styczeń na poziomie 0,2 proc. Analitycy spodziewają się natomiast dalszego spadku indeksu ISM dla przemysłu do 34 punktów z 35,6 punktów zanotowanych w styczniu. Z kolei na niskim poziomie kolejny miesiąc powinny pozostać wydatki na inwestycje budowlane.

Na krajowym podwórku sezon wyników kwartalnych spółek nadal trwa. Wśród największych firm notowanych w indeksie WIG20 warto prześledzić osiągnięcia finansowe takich emitentów jak: BRE Bank (jednostkowe), BZ WBK, Bioton, Lotos czy PGNiG. Natomiast z pozostałych ciekawe dane mogą przedstawić m,in. PBG, Noble Bank, Getin, Kopex, Alchemia czy Krezus.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)