Notowania

gpw
22.10.2010 16:35

GPW: Indeksy w dół, inwestorzy kupują

Ostatni w tym tygodniu dzień notowań zakończył się pod kreską. Oznacza to, że w sesjach trzy do dwóch w tym tygodniu wygrali sprzedający. Główne indeksy warszawskiego parkietu straciły także w ujęciu procentowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowa sesja niczym nie zaskoczyła. Przy niemal pustym kalendarzu publikacji makroekonomicznych wszystkie główne indeksy warszawskiego parkietu wystartowały pod kreską. Dwa z trzech ze stratą również finiszowały. WIG20 zniżkował 0,46 proc. a mWIG40 stracił 0,04 procent. Jedynie sWIG80 notowania zakończył symbolicznie nad kreską.

Handlujących na warszawskim parkiecie do kupowania akcji nie zachęciły lepsze od oczekiwań dane o nastrojach niemieckich przedsiębiorców. Mimo neutralnego startu notowań za Oceanem nieco skurczyła się skala spadków, przez co WIG20 kończył sesję wyznaczając dzienne maksimum

W indeksie największych spółek najlepiej wypadły dziś PGNiG i Lotos, które zyskały odpowiednio 1,7 i 0,8 procent. Najmocniej straciły natomiast Bioton (-5 proc.), Asseco Poland (-1,4 proc.) oraz CEZ (-1,3 proc.)

Olbrzymi popyt na akcje giełdy

Najważniejszą wiadomością z polskiego rynku w tym tygodniu było rozpoczęcie zapisów na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych. Od poniedziałku każdy może złożyć zapis na minimalnie 10, a maksymalnie 100 akcji warszawskiej giełdy po 43 złote za walor.

Mimo że mogą to zrobić jeszcze do przyszłej środy przedstawiciele biur maklerskich już teraz mówią o olbrzymim zainteresowaniu ofertą. Zdaniem analityków to ciekawa propozycja i warto rozważyć zapisanie się na akcje giełdy.

Niestety oferta GPW jest znacznie mniejsza od obu tegorocznych prywatyzacji, co w połączeniu ze zbliżonym popytem zapewne sprawi, że redukcja znacznie zmniejszy potencjalny zarobek.

Chiny podniosły stopy


Najważniejszą wiadomością ze świata była natomiast zaskakująca decyzja Ludowego Banku Chin o podwyżce stóp procentowych. Ta wiadomość zdecydowanie nie ucieszyła inwestorów giełdowych, którzy środową sesję zakończyli wyraźnie pod kreską.

Bank centralny drugiej pod względem wielkości gospodarki świata podniósł główną stopę procentową o z 5,31 do 5,56 procent. Stopa depozytowa została natomiast podwyższona z 2,25 do 2,50 procent. To pierwsza podwyżka stóp procentowych w Chinach od niemal trzech lat.* *

Wyniki lepsze od oczekiwań już nie wystarczają?

Bardzo duży wpływ na notowania na światowych parkietach miały wyniki finansowe za trzeci kwartał publikowane przez największe amerykańskie spółki. W tym tygodniu swoimi osiągnięciami pochwaliły się między innymi Apple, IBM, Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup czy Coca Cola.

Mimo że w większości przypadków wyniki finansowe spółek okazywały się lepsze od prognoz przygotowywanych przez analityków, nie wszystkie ceny rosły. Inwestorzy najwyraźniej zaczęli zauważać, że coś jest nie tak skoro z jednej strony Fed planuje ożywianie gospodarki przez _ dodruk dolara _, a z drugiej sporo _ lepsze od oczekiwań _ są wyniki spółek.

*Czytaj więcej o inwestycji w GPW: *

* [ **Akcje GPW nie dadzą zarobić więcej niż 120 złotych** ]( http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;dadza;zarobic;wiecej;niz;120;zlotych,151,0,696727.html )
* [ Co o inwestycji w GPW myślą analitycy? ]( http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;gpw,216,0,693464.html )
* [ Jak w dniu debiutu radziły sobie inne światowe giełdy? ]( http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;bedzie;duzego;zysku,78,1,692814.html )
* [ Ile dały zarobić inne firmy, które państwo sprzedawało na giełdzie? ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ile;daly;zarobic;firmy;ktore;panstwo;sprzedalo;na;gieldzie,123,0,692091.html )
Tagi: gpw, giełda, komentarz, podsumowanie, wig20, mwig40, swig80, debiut gpw, stopy procentowe w chinach, dziś w money, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz