Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Instytucjom podoba się PZU

0
Podziel się:

Szereg zagranicznych banków inwestycyjnych opublikował dzisiaj pozytywne rekomendacje dla największego polskiego ubezpieczyciela.

GPW: Instytucjom podoba się PZU

Walory PZU są dzisiaj w ścisłej czołówce WIG20 z prawie 2-procentowym zyskiem. Ubezpieczyciel znalazł się w łasce UBS, Credit Suisse i JP Morgan. Finansowi giganci wycenili spółkę na ponad 400 złotych. Aktualna cena to 357 złotych. _ Czarnym koniem _wśród blue chipów jest Cyfrowy Polsat, który wczoraj po wynikach finansowych nie cieszył się popularnością wśród inwestorów.

Niestety korzystne otwarcie w Stanach Zjednoczonych nie pomogło indeksom w Warszawie. Rynek w USA otworzył się na 0,5-procentowych plusach, jednak inwestorzy w Polsce zareagowali dosyć sceptycznie sprowadzając indeks WIG20 lekko powyżej wczorajszego zamknięcia.

Korzystny obrót spraw w Libii sprawił, że ropa naftowa zaczęła tracić na wartości oddalając zagrożenie recesji spowodowanej wysoką ceną surowca. Ostatnie doniesienia mówią o zbliżającej się interwencji sił francuskich i brytyjskich. Taki obrót spraw zdecydowanie podoba się inwestorom lokującym swe aktywa w akcjach i towarach, takich jak miedź.

GPW:Trzy wiedźmy ożywią atmosferę w Warszawie?

Paweł Zawadzki, godz. 12.30

Pierwsze godziny sesji na GPW nie zapewniły zbyt wielu emocji. Na więcej wrażeń inwestorzy mogą liczyć w ostatniej fazie notowań. Dziś wygasają bowiem marcowe serie instrumentów pochodnych.

Skala wahań w przypadku indeksu największych spółek od początku sesji nie przekracza pół procent. WIG20 wystartował nad kreską, obecnie symbolicznie traci. W okolicach wczorajszych zamknięć oscylują także wskaźniki spółek średnich i małych.href="http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/">

Nieco pogorszyła się także sytuacja na europejskich parkietach. Brytyjski FTSE zyskuje 0,4 proc., a niemiecki DAX rośnie 0,5 procent. Pogorszeniu nastrojów oparł się jedynie francuski CAC, który zyskuje obecnie 0,9 procent.

Po obu stronach w WIG20 znajdują się spółki medialne. Akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu (+2,5 proc.) nie zniechęca fakt, że po dzisiejszej sesji z WIG20 przeniesie się on do mWIG40. Najmocniej tracącym blue chipem jest TVN (-1,2 proc.)

Więcej dynamiki na rynkach powinno pojawić się w ciągu ostatniej godziny sesji, kiedy notowania WIG20 będą miały wpływ na to, po jakim kursie rozliczona zostanie marcowa seria kontraktów terminowych.

GPW: G7 wsparła kupujących. Warszawa znów w górę

Paweł Zawadzki, godzina 9:30

*Zapowiedź skoncentrowanej akcji w celu powstrzymania wzrostu kursu jena przez państwa G7 spowodowała, że główny indeks japońskiej giełdy wzrósł o niemal 3 procent. GPW wystartowała nad kreską, jednak sporo słabiej niż najważniejsze europejskie parkiety. *

WIG20 zyskuje symboliczne 0,1 procent. Nieco lepiej wypadają średnie i małe spółki, jednak także w ich wypadku wzrosty nie przekraczają 0,5 procent.

Drugą istotną informacją, która może rzutować na zachowanie giełdowych inwestorów jest przyjęta przez ONZrezolucja w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią. Zbliżająca się interwencja militarna może skutkować mocnymi wzrostami ropy naftowej, która wczoraj ponownie przekroczyła psychologiczną barierę 100 dolarów za baryłkę.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji napłynęła wiadomość o zgodnej z oczekiwaniami inflacji producentów w Niemczech, która w lutym w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7 procent. Europejskie giełdy wypadają obecnie znacznie lepiej niż GPW. Główne indeksy giełdowe w Niemczech, czy we Francji rosną bowiem o niemal 1 procent.

W gronie największych spółek najlepiej wypada odrabiający wczorajsze spadki Cyfrowy Polsat (+1,6 proc.). Wśród najmocniej przecenianych znajduje się Polimex-Mostostal (-0,6 proc.). Obie spółki po dzisiejszej sesji opuszczą najbardziej prestiżowy indeks warszawskiej giełdy. Zastąpią je Kernel i Bogdanka.

GPW: Ryzyko wciąż duże, ale są szanse na wzrosty

Paweł Zawadzki, godzina 5:49

Uspokojenie sytuacji w japońskiej elektrowni atomowej i przewaga chętnych do kupowania akcji na Wall Street dają szanse na niezłą ostatnią sesję tego tygodnia. Inwestorzy wciąż impulsywnie reagują na każdą nową wiadomość z Japonii, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Podczas wczorajszej sesji mocno w górę poszła większość indeksów w Europie. Brytyjski FTSE zyskał 1,8 proc., a niemiecki DAX i francuski CAC umocniły się o ponad 2 procent. Ta tendencja nie ominęła także Wall Street, gdzie DJIA i S&P500 wzrosły po niemal 1,5 procent.href="http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_dow_jones/">

W tym kontekście 1,6-proc. wzrost WIG20 i o połowę mniejsza zwyżka indeksów spółek średnich i małych wyglądają dość przeciętnie. Cieszą jednak nieco wyższe niż podczas spadkowej sesji w środę, obroty. Cieszyć mogą także opublikowane wczoraj dane o produkcji przemysłowej, która ponownie przebiła prognozy ekonomistów.

Coraz mniej niepokojące są wiadomości z Japonii. Rosną szanse na skuteczne chłodzenie reaktorów, a eksperci zapewniają, żepromieniowanie w japońskiej stolicy znajduje się na poziomie sprzed awarii. Jeśli nie wydarzy się nic mocno zaskakującego, inwestorzy powinni powoli _ odsuwać ten temat na bok _.

Niestety wówczas wzrok mogą skierować w kierunku Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. W Libii wciąż dochodzi do krwawych starć, a Kaddafi zapowiada coraz ostrzejrzą walkę z rebeliantami. Nie najlepiej wygląda także sytuacja w Jemenie czy Bahrajnie. Wczoraj w ich efekcie ropa ponownie przekroczyła barierę 100 dolarów za baryłkę.

Tradycyjnie w poszukiwaniu sygnałów warto przyglądać się indeksom amerykańskim. Choć po wczorajszej sesji wzrosły szanse byków, to ostatnie spadki spowodowały, że _ padły _ dość istotne wsparcia. Obecnie poziomy mogące wspierać kupujących znajdują się w okolicach dziennych minimów sesji środowej (11550-11600 pkt dla DJIA i 1250-1255 pkt dla S&P500).

Dziś w podejmowaniu decyzji inwestorów nie wesprą wiadomości ze światowej gospodarki. Istotnych publikacji z USA nie ma, a z Europy poznamy jedynie drugoplanowe zazwyczaj - inflację producentów w Niemczech oraz saldo rachunku bieżącego i bilans handlu zagranicznego w strefie euro.

Na rodzimym parkiecie wynikami pochwali się kolejna spółka z WIG20. Zdaniem analityków zysk netto Asseco Poland mógł wzrosnąć do 101 mln złotych w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Warto także pamiętać o tym, że po dzisiejszej sesji nastąpi rewizja spółek w indeksach. WIG20 opuszczą Cyfrowy Polsat i Polimex-Mostostal. W poniedziałek zadebiutują w nim natomiast Bogdanka oraz Kernel.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)