Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: Kilka ciekawych informacji ze spółek

0
Podziel się:

Indeks największych spółek nieznacznie osłabił się po opublikowaniu wskaźników koniunktury w budownictwie, handlu i przemyśle. Większy spadek zanotował po publikacji danych z gospodarki amerykańskiej.

GPW: Kilka ciekawych informacji ze spółek

Łukasz Pałka, godz. 17.05

Gorsze dane z amerykańskiej gospodarki nie pozwoliły bykom znad Wisły mocniej podciągnąć indeksów w górę.

Główne wskaźniki przez cały dzień utrzymywały się dzisiaj na plusach. W rezultacie indeks WIG20 zakończył sesję z wynikiem +0,98 proc., a WIG +0,54 proc.

Polska giełda miała dzisiaj szansę zamknąć się na nieco wyższych poziomach, ale optymizm wyhamowały trochę najnowsze informacje z amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że wzrost gospodarczy w USA będzie w tym roku znacznie niższy od przewidywań analityków. Trochę więcej optymizmu wprowadziły lepsze dane z rynku nieruchomości.

Na polskim rynku nie brakowało dzisiaj dobrych informacji ze spółek, które pociągnęły indeksy w górę. Liderem wśród blue chipów był KGHM, który po podniesieniu ceny docelowej przez analityków zyskał ponad 3 proc. W indeksie WIG20 mocno trzymały się dzisiaj banki. A wśród nich BRE, który dogadał się właśnie z klientami i zakończył spór o kredyty hipoteczne.

Paweł Zawadzki, godzina 14:45

Wszystkie opublikowane wskaźniki dotyczące koniunktury są gorsze niż w listopadzie. Nieco niższa niż oczekiwali analitycy okazała się inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, która w listopadzie wyniosła **2,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej.

Znacznie większy wpływ na notowania miała publikacja danych zza oceanu. Amerykański PKB za trzeci kwartał okazał się niższy od prognoz (oczekiwano odczytu na poziomie 2,8 proc.) i wyniósł 2,2 procent. Ta wiadomość znacznie mocniej zadziałała na indeks największych spółek. Kilka minut po ogłoszeniu danych WIG20 znajduje się nieco ponad 0,5 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Spośród największych spółek najlepiej radzi sobie Cersanit, który zyskuje ponad 2,5 procent. Wygląda na to, że kurs spółki sukcesywnie podąża w kierunku wyceny sporządzonej przez analityków Citigroup sporządzonej 18.grudnia (17,30 zł.).

Na szerokim parkiecie sesja upływa pod wpływem dwóch wiadomości. Canon wezwał do sprzedaży Optopola po cenie 20 złotych, co oznacza ponad 20-proc. wzrost w stosunku do wczorajszej ceny zamknięcia. Od opublikowania informacji o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży dwóch linii produkcyjnych Samsungowi walory Amiki tanieją, aktualnie o około 3 procent. Wczoraj cena akcji urosła o prawie 10, a dziś zwyżkowała już o kolejne 7 procent. Trafne okazało się jednak stwierdzenie _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _, gdyż chwilę od momentu ogłoszenia tej informacji walory zaczęły zniżkować.

GPW: Optopol liderem sesji

Łukasz Pałka, godz. 12.18

Indeksy na warszawskim parkiecie rosną. Liderem sesji jest Optopol, którego akcje po wezwaniu Canona zyskują ponad 20 proc.

Indeks blue chipów zyskuje ponad 1 proc.


W indeksie WIG20 zyskują dzisiaj wszystkie banki. Ponad 2 proc. zyskuje KGHM, który doczekał się wyższej ceny docelowej od analityków Millennium DM. Słabo spisuje się debiutujący dzisiaj Intakus, który traci 6 proc.

Paweł Zawadzki, godz. 09:45

Udana sesja na Wall Street oraz prawie 2-procentowe wzrosty na tokijskim parkiecie zwiększyły chęć do zakupów inwestorów handlujących na GPW w Warszawie.

Aktualnie indeks największych spółek zyskuje 0,94 procent.

Z największych spółek najlepiej radzi sobie Asseco Poland, którego akcje zyskują ponad 2 procent. Cena akcji żadnej ze spółek wchodzących w skład WIG-u 20 nie spada. Jedynie kurs Biotonu znajduje się na poziomie wczorajszego zamknięcia.

Dziś na parkiecie zadebiutowały prawa do akcji Intakusa. Aktualnie ich cena znajduje się ponad 3 proc. poniżej ceny emisyjnej.

Na szerokim parkiecie znakomicie radzą sobie akcje Unibepu, który zyskuje ponad 8 procent. Wczoraj po zakończeniu sesji spółka poinformowała, że za niecałe 80 mln euro wybuduje hotel w Moskwie.

Około 7 proc. zyskują walory Amiki. Dziś ma zostać zaprezentowana strategia współpracy z Samsungiem. Głównym punktem programu ma być umowa sprzedaży dwóch fabryk produkujących pralki i lodówki.

GPW: Czas na przedświąteczny zryw byków

Łukasz Pałka, godz. 06:17

Wzrostowa i jednocześnie bardzo spokojna sesja na Wall Street powinna zachęcić czekających już na święta inwestorów znad Wisły do większej aktywności na parkiecie. Chociaż na rajd św. Mikołaja w tym roku nie ma szans.

Już początek wczorajszej sesji na nowojorskiej giełdzie spowodował, że indeksy w Polsce odbiły, choć inwestorzy nie mieli już po południu czasu, by powalczyć o wyższe wzrosty. Dzisiaj mają okazję to nadrobić. Tym bardziej, że na Wall Street inwestorzy do samego końca handlu chętnie kupowali akcje.

Taki scenariusz rozwoju sytuacji na zagranicznych rynkach to dobra wróżba dla wrocławskiej spółki Intakus, która zadebiutuje dzisiaj na warszawskim parkiecie. Wartość emisji akcji dewelopera wyniosła 5,5 mln zł.

Dzisiaj już po raz ostatni w tej kadencji zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Decyzja o poziomie stóp zostanie ogłoszona jutro, ale trudno spodziewać się innej niż pozostawienia ich na dotychczasowym poziomie. Poza tym poznamy dzisiaj kilka informacji o koniunkturze w polskim przemyśle i handlu. Dowiemy się również, ile w listopadzie wyniósł poziom inflacji w Polsce. Te dane choć ważne z punktu widzenia makro z reguły nie mają większego wpływu na rynek.

Dlatego wydaje się, że mimo wszystko większy wpływ na zakończenie polskiej sesji znów będzie miał początek handlu w USA. Dzisiaj bowiem o nastrojach tamtejszych inwestorów mogą zdecydować informacje o PKB w trzecim kwartale, a także o sprzedaży domów w listopadzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)