Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: TPSA silniejsza od MiS-i

0
Podziel się:

Niewielkie spadki indeksów przy umiarkowanych obrotach, w których niespodziewanie duży udział miały małe i średnie spółki.

GPW: TPSA silniejsza od MiS-i

Niewielkie spadki indeksów przy umiarkowanych obrotach, w których niespodziewanie duży udział miały małe i średnie spółki. Tak można jednym zdaniem podsumować przebieg dzisiejszej sesji na GPW.

Po początkowym wzroście głównych indeksów, po godzinie 13:00 poza sWIG80, zaczęły one tracić na wartości, by zakończyć dzień symbolicznymi spadkami.

W największym stopniu do pogorszenia się nastrojów na GPW przyczyniły się spadki, jakie w drugiej części sesji stały się udziałem TPSA, PKN Orlen i TVN. Akcje telekomunikacyjnego giganta straciły niemal 3 procent w następstwie informacji, że w 2009 roku spadek przychodów będzie większy od prognoz.

Dużym zaskoczeniem są wysokie obroty, jakie generowały dziś małe i średnie spółki. To efekt zapowiedzi, że MCI podniósł prognozę zysków za 2009 rok co przełożyło się na wzrost kursu akcji spółki o ponad 7,5 proc. przy obrotach ponad 21 mln złotych. Natomiast akcje Kernela zyskały ponad 4 proc., a właściciela zmieniły akcje za ponad 20 mln złotych. Ponad 25 mln zł wyniósł obrót akcjami BBI Zeneris NFI SA.

GPW: Indeksy tracą, ale nie przez dane z USA

Arkadiusz Droździel, godz: 16:05

Gorsze od oczekiwań dane, jakie napłynęły z amerykańskiej gospodarki nie miały wpływu na nastroje panujące na warszawskim parkiecie. Po niewielkich wzrostach indeksów w pierwszej części sesji w drugiej zeszły one poniżej wczorajszego zamknięcia.

Poza sWIG80, który jest napędzany wzrostami akcji BBI Zeneris NFI SA i MCI, pozostałe główne indeksy na GPW tracą na wartości.

Pogorszenie się nastrojów na GPW w drugiej części sesji jest efektem wyraźnego obniżenia około godz. 13:00 kursu akcji TPSA oraz PKN Orlen.

Na inwestorów, tak w Warszawie, jak i na giełdach amerykańskich i europejskich, większego wpływu nie miały gorsze do oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. Grudniowa sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,3 proc. w skali roku, a nie wzrosła o 0,4 proc. jak prognozowano. Natomiast w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy zgłosiło się po zasiłek 444 tys. osób, czyli o 6 tys, więcej od oczekiwań. ku zaskoczeniu wielu inwestorów reakcją na te informacje był wzrost notowań indeksów za oceanem. Część inwestorów zapewne uznała, że oddala to podwyżki stóp procentowych przez FED.

GPW: MiS-ie budzą się z zimowego snu

Arkadiusz Droździel, godz. 13:10

W odróżnieniu od znakomitej większości sesji, gdy to spółki wchodzące w skład WIG20 generują zdecydowaną część obrotów, dziś znacznie większy udział mają małe i średnie spółki.

Do godz. 13:10 akcje spółek z sWIG80 oraz mWIG40 zmieniły właściciela na kwotę niemal 200 mln złotych. W tym samym czasie obrót na walorach z WIG20 wyniósł dwukrotność tej kwoty.

Spośród małych i średnich największy obrót notuje się na akcjach BBI Zeneris NFI SA, MCI, Kernelu oraz BPH. W sumie wynosi on około 80 mln złotych. W przypadku dwóch pierwszych spółek znaczne obroty przekładają się także na duże wzrosty. BBI Zeneris zyskuje ponad 10 procent, a MCI ponad 7 procent.

Liderem wzrostów wśród warszawskich blue chipów jest Agora, które akcje zyskują jednak tylko niecałe 2 procent. Natomiast na drugim biegunie są Bioton, TPSA i PKN Orlen. Spadki na tych dwóch ostatnich spółkach, a także na Pekao SA i PKO BP powdodują, że WIG 20 oscyluje w okolicach wczorajszego zamknięcia.

GPW: Rozpoczęcie w okolicach szczytu

Paweł Zawadzki, godz. 09:37* *

*Indeks największych spółek notowania rozpoczął 0,74-proc. wzrostem, przez co znalazł się tylko cztery punkty poniżej swojego lokalnego maksimum. Jest to efekt dobrego zamknięcia wczorajszej sesji na Wall Street. *

Pół godziny po rozpoczęciu notowań WIG20 odnotowuje około 0,5-proc. wzrost.

Najbardziej zyskującą spółką wchodzącą w skład WIG-u 20 jest Cyfrowy Polsat, którego akcje drożeją o 2,4 procent. Wczorajsza informacja o podniesieniu przez analityków UniCredit ceny docelowej przeszła nieco bez echa, a papiery na zakończenie sesji kosztowały tyle samo, co we wtorek. Jest więc szansa, że inwestorzy dziś zwrócą na nią uwagę. Dzięki odreagowującym ostatnie spadki surowcom na indeksie nie ciążą dziś spółki surowcowe i paliwowe. KGHM, PKN Orlen oraz Lotos zyskują 0,7, 0,5 i 1,4 procent.

Dalsza część sesji przebiegała będzie pod wpływem danych z gospodarki.Wygląda na to, że to one zadecydują czy indeksy _ powalczą _ ze swoimi szczytami, czy zaczną się od nich oddalać.

GPW: Idziemy w górę

Marek Knitter, godz. 06:00

Dobra sesja w Stanach Zjednoczonych powinna pomóc krajowym bykom w dalszym marszu w górę.

Środowa sesja na GPW w Warszawie zakończyła się zgodnie z oczekiwaniami optymistów. Po słabym początku inwestorzy postanowili bronić swoich pozycji i rozstrzygnęli notowania po swojej myśli. Indeks WIG20 jedynie o 0,38 proc. do poziomu 2458 punktów. Dynamika może niezbyt imponująca, ale wydźwięk jest bardzo optymistyczny.

Do szału zakupów na GPW jeszcze daleko. Indeks WIG20 po wczorajszym wzroście nadal pozostał w konsolidacji pomiędzy 2427 a 2480 pkt. To oznacza, że potrzebne jest znacznie większa zmiana jeżeli wskaźnik ma przynieść większą zmianę. Tymczasem indeks S&P 500 wzrósł podczas środowej sesji o 0,83 proc., a Dow Jones o 0,5 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq zyskał 1,12 proc.

Przed zbytnim optymizmem na rynkach akcji mogą jednak powstrzymywać dane makro. Przed południem poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Rynek oczekuje, że w listopadzie wzrosła ona o 0,5 proc. wobec spadku o 0,6 proc. Przed godziną 14. poznamy decyzję EBC. Oczywiście nikt nie oczkuje zmiany w polityce monetarnej, ale istotne mogą okazać się późniejsze komentarze szefa banku centralnego.
Najwięcej danych makro zostanie jednak opublikowana w USA. Poznamy m.in. wskaźniki dotyczące importu, liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (podobna jak w poprzednim odczycie) czy sprzedaż detaliczną za grudzień. Szczególnie te ostatnie dane mogą okazać sie bardzo ciekawe dla inwestorów i analityków.

Nie możemy również zapominać o krajowym rynku. GUS tradycyjnie o godzinie 14. poinformuje o inflacji konsumenckiej za poprzedni miesiąc. Analitycy oczekują, że wzrosła ona do 3,6 proc. licząc rok do roku.

dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)