Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
23.11.2009 17:06

GPW: Udany początek tygodnia

Początek tygodnia udany dla byków. WIG20 zyskał dzisiaj ponad 2,7 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Początek tygodnia udany dla byków. WIG20 zyskał dzisiaj ponad 2,7 proc. *Inwestorzy w Europie postanowili zaryzykować i udali się na zakupy. Skrócony tydzień w USA na razie nie jest im straszny, gdyż będą mili wystarczająco dużo czasu na ewentualne zamknięcie swoich pozycji. Tymczasem możemy świętować udany początek tygodnia.

Na rynku surowcowym praktycznie wszystko idzie w górę co oczywiście wspiera wyceny spółek z poszczególnych segmentów. Nic więc dziwnego, że najlepiej radzącym sobie emitentem na GPW był KGHM Polska Miedź. Od samego początku był liderem i ostatecznie zyskał prawie 3 proc. przy blisko 200 mln zł obrotu.

Ponad 100 mln zł obrotu zanotowały jeszcze dwie spółki z indeksu WIG20: Pekao i PKO BP. Akcje tych emitentów zyskały odpowiednio: 3,38 proc. i 4,05 proc.

Na minusie znalazły się 3 spółki. Bioton, który cały czas próbuje znaleźć sobie odpowiedniego partnera w biznesie i jak się wydaje permanentnie jest blisko jego pozyskania, dzisiaj spadł o ponad 4 proc.

Cyfrowy Polsat doczekał się podniesienia rekomendacji ze strony DM PKO BP, ale niestety wycena akcji pozostała dużo niższa niż obecnie notowana na rynku. W efekcie kurs spółki spadł dzisiaj o ponad 1,2 proc.

Z mniejszych spółek PEP podał, że prognozuje wzrost zysku netto o 27 proc. Akcje emitenta zdrożały o ponad 6 proc. Również Integer.pl może zaliczyć sesję do udanych. Jej spółka zależna podpisała umowę wartą 65 mln zł.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2411 pkt. co oznacza wzrost o 2,73 proc. Obroty na całym rynku wyniosły blisko 1,19 mld zł.

**

**

GPW: USA wsparły nasze byki

*Początek tygodnia powinien przynieść wzrost głównych indeksów na GPW w Warszawie. *

Godzina 15:39, Marek Knitter

Początek sesji na Wall Street przyniósł ponad 1-proc. wzrost głównych indeksów. To pomogło krajowym bykom, które silniej ruszyły do ataku. Indeks WIG20 zyskuje już ponad 2 proc. Jedynie ewentualne dane makro z USA mogą osłabić ich siłę, co jest raczej mało prawdopodobne.


Blisko 3 proc. zyskują akcje KGHM Polskiej Miedzi. Po ponad 2 proc. mają już także walory Pekao i PKO BP.

**

**

GPW: Spokojnie na plusie

*Dobre nastroje na europejskich rynkach akcji przekładają się na wzrosty na naszym parkiecie. *

Godzina 12:50, Marek Knitter

Inwestorzy spokojnie oczekują na otwarcie się rynku w Stanach Zjednoczonych. Jak na razie notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy wskazuje wybicie w górę. Taki scenariusz sprzyja przy podejmowaniu byczych decyzji.

W indeksie WIG20 podporą dla byków są notowania KGHM Polskiej Miedzi i PKO BP. Obie spółki notują najwyższe obroty i zyskują odpowiednio: 2,34 proc. i 1,32 proc.

GPW: Bardzo dobry początek tygodnia

Godzina 9:45, Paweł Zawadzki

*Bardzo dobre nastroje na giełdach europejskich przekładają się na wzrosty na GPW. *

Indeks WIG20 zyskuje aktualnie ponad 1,5 procent. Niecały procent zyskuje sWIG80. Jedynym _ spadkowym _ indeksem jest mWIG40, który traci ok 0,5 procent.

Spośród największych spółek najlepiej radzi sobie KGHM, który zyskuje prawie 4 procent. Cenę jednego z największych na świecie producentów srebra i miedzi ciągnie w górę wciąż drożejąca miedź.

Bardzo dobrze wypadają również banki. Aktualnie wśród pięciu najbardziej rosnących spółek znajdują się cztery z nich: BRE (2,28 proc.), PEKAO (1,97 proc.), BZ WBK (1,84 proc.) oraz PKO BP (1,54 proc.). Wzrosty są efektem bardzo dobrego klimatu na europejskich parkietach. Inwestorzy zagraniczni uzupełniają więc swoje portfele, których duża część jest zarezerwowana właśnie dla banków.

W indeksie WIG20 brak jest aktualnie spółek, których ceny spadają. Jedynie Bioton jest sprzedawany po cenie równej piątkowemu zamknięciu.

GPW: To będzie ciekawy tydzień

Marek Knitter, 06:00

*Przyszłość indeksu WIG20 jest nadal bardzo niepewna. Tydzień zapowiada się bardzo ciekawie i z pewnością nie zabraknie wielu emocji. *

Rynek pokazał siłę, ale nie udało mu się pokazać większych _ cudów _. To powoduje, że przyszłość samego indeksu WIG20 nie jest zbyt jasna. Wszystko ponownie w rękach dużych graczy, którzy mogą próbować przynajmniej na początku sesji ruszyć mocno w górę. Jeśli okaże się to zbyt trudne, to wskaźnik największych spółek na GPW w kolejnych dniach może spaść ponownie w okolice 2250 pkt.

Piątek nie okazał się zbyt łaskawy dla rynku amerykańskiego. Tydzień gracze w USA kończyli na minusach, a indeks S&P500 ponownie spadł poniżej 1100 pkt. Przy umacniającym się dolarze i wzroście kursów metali szlachetnych trudno będzie oczekiwać silniejszego odreagowania. Chyba, że dane jak i wyniki spółek zmienią obraz rynku. Wyniki kwartalne przed sesją w USA podaje Tyson Foods, a po sesji Hewlett Packard.

Oprócz wyników spółek w USA zostaną opublikowane dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym za październik. Rynek oczekuje niewielkiej poprawy. W kolejnych dniach inwestorzy poznają także indeks zaufania konsumentów (Conference Board), kolejny odczyt danych o PKB, dane o wydatkach i dochodach Amerykanów, a także raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku.

Z kolei w Europie poznamy m.in. wstępne odczyty europejskich indeksów PMI, zrewidowany odczyt danych o dynamice brytyjskiego PKB oraz indeks niemieckiego instytutu Ifo.

W czwartek przypada Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych co może wpływać na większą skłonność inwestorów do zamykania pozycji na akcjach. To z kolei by oznaczało dalsze wzmocnienie dolara. Przy takim scenariuszu przyszłość indeksów w Europie raczej nie rysuje się najlepiej. Inwestorzy bardziej mogą być wyczuleni na negatywne dane niż pozytywne. Pretekst do ewentualnych silniejszych spadków zapewne i tak się znajdzie.

W kraju w środę poznamy stopę bezrobocia. Rynek spodziewa się, że wzrosła ona w październiku do 11,1 proc. wobec 10,9 proc. w poprzednim miesiącu. Z kolei sprzedaż detaliczna powinna pozostać na nie zmienionym poziomie (2,5 proc. r/r).

W tym samym dniu w którym GUS opublikuje powyższe dane, poznamy również decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych. Nie należy oczekiwać zmiany w polityce monetarnej. Rynek z pewnością będzie analizował ewentualne komentarze po posiedzeniu rady.

W piątek zarówno Strefie Euro jak i w Polsce poznamy szereg wskaźników związanych z nastrojami jak i koniunkturą w gospodarce. Będzie o tyle ciekawsze sytuacja, że w USA będziemy mieli krótszą sesję. Jak się w tej sytuacji zachowają inwestorzy?

Tagi: gpw, dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz