Notowania

giełda
03.04.2009 16:44

GPW: Udany tydzień dla byków

Tydzień na GPW należy uznać za udany. Pojawiły się już nawet głosy wieszczące koniec bessy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Godzina, 16:44, Marek Knitter

W poniedziałek rynek akcji nad Wisłą zmagał się jeszcze z korektą. WIG20 stracił wtedy ponad 3,6 proc. i znalazł się poniżej 1520 punktów. Kolejne sesje były już coraz lepsze. Szczyt G20 na którym podjęto decyzję o ogromnej pomocy finansowej wywołał euforię na większości rynkach akcji w Europie. Również USA skorzystały na poprawie nastrojów.

Niewątpliwie największym wydarzeniem tego tygodnia była właśnie czwartkowa sesja. Mocno zyskiwały przede wszystkim akcje banków. Przewodził im BRE Bank rosnący o prawie 14 proc. WIG20 zakończył ostatecznie dzień zwyżką o prawie 7 proc, a WIG zyskał niemal 6 proc.. Z kolei wskaźniki małych i średnich spółek zaliczyły wzrost po 3,75 proc. Obroty na rynku akcji przekroczyły 1,7 mld zł i były najwyższe od 18 lutego.

Piątek przyniósł kolejne wzrosty, choć początek sesji mógł nieco wystraszyć część inwestorów. Jednak już po kilku minutach byki przejęły inicjatywę i zaczęły się dalsze wzrosty. Bohaterem piątkowej sesji okazał się PKO BP. Popyt na akcje tego banku był ogromy i ostatecznie wyniósł ponad 460 mln zł. Już od początku sesji było widać, że walory mają ogromy potencjał. Koniec notowań nieco schłodził zapał graczy. Akcje zakończyły dzień zyskując ponad 0,7 proc.

Drugim bankiem, który w ciągu dnia zyskiwał około 10 proc. był Pekao SA. Do tej dwójki dołączył się KGHM. Nie ulega jednak wątpliwości, że przez większą część piątkowej sesji GPW w Warszawie było najmocniejszym parkietem w regionie. Dopiero słabe otwarcie giełd w USA spowodowały cofnięcie się popytu.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 1668 punktów, co oznacza wzrost o 2,35 proc. WIG wzrósł o 2,76 proc. do 26 292 punktów. Obroty na całym rynku wyniosły prawie 2 mld zł.

GPW najmocniejsza w regionie

Indeks WIG20 cały czas zyskuje na wartości. Przebił już poziom 1680 punktów.

Godzina 13:52, Marek Knitter

Na rynku akcji nadal przewagę mają kupujący. Wzrosty są nieco niższe niż podczas wczorajszej sesji, kiedy indeks WIG20 zyskał blisko 7 proc. Jeżeli na innych rynkach w Europie utrzymają się dobre nastroje, a sesja w USA rozpocznie się pozytywnie, to mamy szansę zakończyć cały tydzień na sporym plusie.

Motorami wzrostu w indeksie WIG20 są banki. PKO BP przy obrotach wynoszących blisko 330 mln zł zyskuje 3,93 proc. Z kolei Pekao SA idzie do góry o ponad 9 proc. Szkoda, że dzieje się to przy niższym wolumenie. KGHM również dzielnie wspiera banki i zyskuje ponad 4,2 proc.

W Europie przodują rynki akcji w Czechach i w Rosji notujące po ponad 2-proc, wzroście. Wszystko wskazuje na to, że GPW w Warszawie jest obecnie liderem. Warto odnotować, że inwestorzy w Londynie najwyraźniej nie są tak optymistycznie nastawieni po szczycie G20. Indeks FTSE spada o 0,70 proc.

WIG20 coraz wyżej i wyżej

Godzina, 11:42, Marek Knitter

*Początek sesji przyniósł niewielki spadek indeksu WIG20. Szybko jednak wyszedł na plus. *

Już około godziny 11:30 indeks WIG20 zyskiwał prawie 3 proc. Byki najwyraźniej wkroczyły na parkiet zdecydowanym krokiem. Obroty na całym rynku już przekroczyły ponad 710 mln zł. Zdecydowanym liderem wśród największych spółek jest Pekao SA, które zyskuje ponad 8,5 proc. Z kolei PKO BP urosło o 3,2 proc., ale przy zdecydowanie większych obrotach niż jego konkurent.

Sytuacja w Europie znacznie się poprawiła od momentu rozpoczęcia sesji. Przoduje Rosja i Węgry. Na czerwono notowane są jednak jeszcze główne indeksy we Francji i w Wielkiej Brytanii.

Z informacji o polskich spółkach jak na razie niewiele zostało nowych informacji opublikowanych. TVN, który w marcu miał niższy udział w oglądalności zarobił prawdopodobnie najwięcej na reklamach. Akcje tej spółki jak na razie zyskują 1 proc.

Silnie do góry pnie się Bioton, który już zyskuje ponad 18 proc. Należy jednak pamiętać, że walory tego emitenta kosztują poniżej 50 groszy. Informację o ponownym dokapitalizowaniu spółki zapewne bardzo pomogły urosnąć spółce.

WIG20 raz w dół i raz w górę

Godzina, 09:20, Marek Knitter

*Początek sesji przyniósł niewielki spadek indeksu WIG20. Szybko jednak wyszedł na plus. *

Na rynku akcji po wczorajszym gigantycznym wzroście indeks WIG20 rozpoczął jednak sesję od niewielkiego spadku. Po kilku minutach był już jednak nad kreską. Jeżeli na innych rynkach w Europie utrzymają się dobre nastroje to mamy szansę na zakończenie tygodnia z pozytywnym wynikiem.

W Europie nie wszystkie rynki otworzyły się na plusie. Dołuje zarówno FTSE jak i DAX. Jedynie w Rosji w Finlandii i Turcji wyraźnie przewagę mają kupujący. Po wczorajszych silnych wzrostach taka reakcja inwestorów wydaje się zrozumiała. W ciągu najbliższych paru godzin sytuacja powinna się wyjaśnić i wtedy będziemy wiezieli w jakim kierunku zmierzają indeksy.

GPW: Jest szansa na udany tydzień

Godzina 6:30, Marek Knitter

*Czwartkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem silnych wzrostów. Piątek może okazać się nieco gorszy. *

Kiedy wszyscy spodziewają się wzrostów, to najczęściej się okazuje, że rynek przechodzi korektę. Na zimne możemy nieco podmuchać. Wszystko jednak wskazuje na to, iż koniec tygodnia możemy zakończyć na plusie.

Z technicznego punktu widzenia obecna sytuacja dla indeksu WIG20 przedstawia się bardzo korzystnie. Można w skrócie uznać, że została otwarta droga do powrotu indeksu dużych spółek do styczniowego szczytu na poziomie 1920 pkt. Nim jednak osiągniemy tą wartość czeka nas jeszcze kilka sesji korekcyjnych. Nie sądzę, aby po kilku silnych wzrostach nie obudziła się wśród inwestorów chęć do realizacji zysków.

Wiele zależy również od tego jak będą przebiegały sesje poza naszymi granicami. W USA najwyraźniej część wpompowanych wcześniej pieniędzy przez Fed teraz powoli zaczyna wypływać z instytucji finansowych na rynek. Z kolei inwestorów w Europie wspiera wczorajsze porozumienie na szczycie G20 w Londynie.

Jak na razie za oceanem mamy dalsze wzrosty. Od początku czwartkowej sesji w USA inicjatywę przejęli kupujący. Wraz z pojawiającymi się pozytywnymi informacji ze szczytu G20 główne indeksy pięły się coraz wyżej. Pod koniec sesji przyszło lekkie schłodzenie nastrojów. Trochę mnie to niepokoi, choć wydźwięk ogólny całych notowań jest bardzo pozytywny.

[

]( http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_sp/ )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatecznie jednak notowania na Wall Street zakończyły się silnymi wzrostami. Indeks S&P 500 zamknął się na poziomie 834 punktów, co oznacza wzrost o ponad 2,85 proc. Dow Jones zyskał 2,79 proc., a technologiczny Nasdaq 3,29 proc.

Jeżeli w Azji również sesje zakończą się na plusach to mamy szansę rozpocząć piątkową sesję od dalszych wzrostów.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz