Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Bugaj: wakacyjny handel

4
Podziel się:

Dzisiejsza sesja w Warszawie była przedsmakiem wakacyjnego handlu. Tym samym aktywność inwestorów była obniżona, a zmiany indeksów niewielkie i niewiele nowego wnoszące do ogólnego obrazu sytuacji.

Bugaj: wakacyjny handel
bETtPBZx

W ostatnich dniach globalne parkiety pozostają pod wpływem dwóch ważnych kwestii. Pierwsza związana jest ze spadkiem cen ropy naftowej na nowe tegoroczne minima, co negatywnie oddziałuje na akcje spółek paliwowych oraz tych działających w spektrum surowcowym. Niska cena czarnego złota kształtuje też oczekiwania dotyczące przeszłej inflacji, a ona wpływa na kształt krzywej rentowności obligacji.

Krzywa ta w USA stała się bardzo płaska, to znaczy różnica pomiędzy oprocentowaniem obligacji 5-cio letnich a 10-cio letnich spadła poniżej 100 pkt. bazowych i tym samym jest najmniejsza od grudnia 2007 roku. Może się to źle kojarzyć, gdyż ewentualne odwrócenie krzywej rentowności jest sygnałem potencjalnej recesji w gospodarce i inwestorzy wobec takiej ewentualności nie mogą przejść obojętnie.

Właśnie dlatego zaskakujące wzrosty z sesji poniedziałkowej ustąpiły miejsca ostrożniejszemu handlowi w kolejnych dniach tego tygodnia i dzisiejsza sesja nie była tutaj wyjątkiem. Jednocześnie jednak zmienność oraz aktywność inwestorów nie była duża i przypominała już o zbliżających się wakacjach.

bETtPBZz

Dobrze było to widać w segmencie spółek średnich i małych, których indeksy skromnie dzisiaj się zmieniały. Częściowy wpływ na to może mieć również fakt zapowiedzianych większych debiutów. Powodują one, że inwestorzy zbierają środki na zakup nowych akcji i tym samym ograniczają swoją aktywność na rynku wtórnym. Ta na całym rynku nie przekroczyła dzisiaj 730 mln zł, a w spektrum blue chipów sięgnęła skromnych 570 mln zł.

Sam indeks WIG20 stracił na wartości 0,5 proc., ale ten spadek wzięty razem z wczorajszym wzrostem prowadzi do prostej konkluzji pozostawania w konsolidacji. Główna średnia krąży wokół poziomu 2300 pkt. i dzisiejsze rozdanie nie zmieniło tej perspektywy.

bETtPCaa
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(4)
Jacek
4 lata temu
Coz sa warte te komentarze gieldowe. Aktualne niczym wczorajsza gazeta.
df
4 lata temu
dzis Grzegorz Schetyna złożył w Brukseli deklarację ws. uchodźców, ze postara sie by miasta rzadzace przez PO przyjely muzulmanow ! Prawie cały naród nie chce przyjmować tych pseudo-uchodźców, to ja się pytam kogo reprezentują ci, którzy chcą ich przyjęcia? podpowiem PO reprezentuje interes Niemiec, nie nasz Polakow!
E,MERYT
4 lata temu
Napisałem wcześniej opinie ale ją usunęli bo się boją mojego pomysłu ,jak zapłacić pisowi za okradanie nas metodą na wnuczka podczas obu waloryzacji .zbierzmy się chociaż raz i powalczmy o swoje a sprawa jest prosta ,podczas wyborów samorządowych należy przekreślać karty do głosowania i podpisywać ,dziękuję za waloryzację ,emeryt,zobaczycie ze zaczną się z nami liczyć wszyscy.
bETtPCab
Rom
4 lata temu
To jest skandal i propaganda przedsiębiorcy nie mające z czego żyć wiecie ile kosztuje nowy i jeszcze pracownicy zarabiasz 2000 tyś to stul mordę ją do bali tu na hurgade jeszcze kur. VAT uszczelnili złodzieje.