Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niepokojące spadki indeksów bez wyraźnego powodu

W połowie środowych notowań legł w gruzach scenariusz kontynuacji odreagowania indeksu WIG20 w okolice poziomu 2.400 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Realizuje się pesymistyczny scenariusz kontynuacji spadkowej korekty indeksu WIG20 w rejon poziomu 2.300 pkt. Słabość akcji sektora bankowego, spowodowana biernością kapitału zagranicznego, sprowadziła barometr największych spółek GPW do nowego lokalnego minimum.

W połowie środowych notowań legł w gruzach scenariusz kontynuacji odreagowania indeksu WIG20 w okolice poziomu 2.400 pkt. Z dużym prawdopodobieństwem wczorajszą wyprzedaż akcji sektora bankowego wiązać możemy z zamykaniem pozycji przez zagranicznych inwestorów ze względu na rosnące ryzyko zmiany partii rządzącej w naszym kraju podczas jesiennych wyborów. Ryzyko to szczególnie dotyczy akcji sektora bankowego.

Przecenie indeksu WIG20 towarzyszył umiarkowany wolumen obrotów wynoszący 762 mln zł. Rozbudowana struktura cenowa, która powstała na wykresie WIG20 od połowy maja br. sugeruje, iż faza realizacji zysków będzie miała bardziej złożony charakter i rozciągnie się na skali czasu. Jedynie w krótkim terminie pozostające na oscylatorach sygnały istotnego wyprzedania rynku (RSI<30 pkt.) oraz rozczarowanie aktualną kondycją naszego rynku, mogą spowodować, iż popyt podejmie bardziej zdecydowane próby odreagowania w momencie zejścia indeksu WIG20 w okolice poziomu 2.300 pkt.

Silniejsze spadki tylko w Atenach

Dzisiaj trwać będą rozmowy Eurogrupy mające na celu wypracowanie porozumienia w sprawie dalszego finansowania Grecji. Jednak zdaniem ekspertów szanse na wypracowanie porozumienia rządu Aten z wierzycielami nadal są bardzo małe. Wczoraj grecka giełda należała do najsłabszych w regionie. Indeks Athex Comp stracił na wartości 3,15% i kontynuował dynamiczną przecenę trwającą nieprzerwanie od czterech dni. Licząc od lokalnego maksimum z końca maj br., grecka giełda w trzy tygodnie straciła na wartości ponad 20%. Wyprzedaż greckich akcji dobitnie obrazuje skalę niepokojów związanych z ryzykiem ostatecznego opuszczenia przez Grecję strefy euro i w kolejnym kroku Unii Europejskiej. Dla naszego rynku Grexit stanowi jeden z głównych czynników ryzyka. Indeks WIG po załamaniu ważnej strefy 55,0-55,5 tys. pkt. kontynuuje przecenę zbliżając się stopniowo w rejon głównej linii trendu wzrostowego znajdującej się na poziomie 52,0 tys. pkt.

FED zakłada wolniejsze tempo podwyżek

Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podczas zakończonego wczoraj dwudniowego posiedzenia pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowo rekordowo niskim poziomie. Obniżono natomiast oczekiwania co do ich wysokości w przyszłości. Z przedstawionego przez FED „wykresu kropkowego” wynika, iż członkowie FOMC zredukowali tempo oczekiwań co do dynamiki podwyżek w przyszłości. Nie zmienił się natomiast konsensus dotyczący pierwszej podwyżki, która ma nastąpić we wrześniu br. Indeksy pozytywnie zareagowały na te doniesienia, a S&P500 zyskał na wartości 0,2%.

*Dywidenda ACE zgodna z oczekiwaniami *

Walne Automotive Components Europe zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2014 r. w wysokości 0,07 euro na akcję - podała spółka w komunikacie.

Motoryzacyjna spółka przełamała złą passę raportem za I kw. 2015 r. W pierwszych trzech miesiącach br. ACE odnotowało wzrost przychodów o 13% i zysku netto o 65,5%. Zarząd zakłada, że przychody i zyski operacyjne grupy wzrosną w tym roku o więcej niż 10%, m.in. dzięki wypełnianiu mocy produkcyjnych w czeskim zakładzie Feramo. Ponadto spółce sprzyja dobra koniunktura na rynku motoryzacyjnym. Sprzedaż samochodów w Europie Zachodniej w I kw. br. wzrosła o 8,6%. ACE pozostaje spółką dywidendową. Decyzja WZA spółki o wypłacie dywidendy w wysokości 0,07 euro na akcję jest zgodna ze wcześniejszą rekomendacją Rady Dyrektorów. Dzień przyznania prawa do dywidendy ustalono na 13 lipca br.

*Dywidenda Wasko jeszcze w czerwcu *

Walne Zgromadzenie Wasko zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 3,65 mln zł z zysku netto za 2014 rok, co daje 4 grosze dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs Wasko zaliczył dynamiczne odreagowanie w górę w drugiej połowie maja br. Była to odpowiedź na wcześniejszy proces akumulacji akcji spółki informatycznej w strefie 1,65-1,75 zł. Wasko pozytywnie zaskoczyło dobrym raportem finansowym za I kw. 2015 r. Zarząd Wasko pozytywnie ocenia perspektywy spółki na bieżący rok, co ma związek z solidnym portfelem zamówień. Obecna wycena wskaźnikowa i niskie P/E na poziomie 10,1x, oznacza, iż akcje Wasko są niedowartościowane względem sektora informatycznego. Decyzja WZA dotycząca dywidendy jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami. Stopa dywidendy wyniesie 1,92%, a dzień przyznania prawa do wypłaty ustalono na 30 czerwca br.

Tagi: komentarz rynkowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz