Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewielkie odbicie na GPW

0
Podziel się:

Dzisiejszą sesję większość indeksów warszawskiej giełdy zakończyła wzrostem, a najokazalszy odnotował barometr największych spółek WIG20, gdzie pomimo słabszej końcówki udało się doprowadzić do wzrostu o 0,8% względem wczorajszego zamknięcia.

*Dzisiejszą sesję większość indeksów warszawskiej giełdy zakończyła wzrostem, a najokazalszy odnotował barometr największych spółek WIG20, gdzie pomimo słabszej końcówki udało się doprowadzić do wzrostu o 0,8% względem wczorajszego zamknięcia. *

Nieco inaczej przebiegały notowania w segmencie małych i średnich spółek, gdzie widać, że już w okolicach południa podaż zaczęła przejmować kontrolę i ostatecznie, sWIG80 odnotował wzrost o 0,4% a mWIG40 przez słaby fixing stracił 0,1%.

Wśród spółek o największej kapitalizacji okazalsze wzrosty odnotowały dziś akcje PKN ORLEN +3,6% i BIOTONU +3,1%. W przypadku tej pierwszej spółki inwestorzy liczą zapewne na przeforsowanie przez Skarb Państwa projektu zakładającego przeznaczenie części ubiegłorocznego zysku na dywidendę. BIOTON mógł wzbudzić większe zainteresowanie popytu ze względu na informacje o możliwej sprzedaży posiadanego pakietu ponad 3mln szt. akcji HTL STREFA.

Silniejsze od rynku były dziś również akcje PKO BP +3,8% i BRE +2,3%, natomiast pod presją podaży pozostawały dziś m.in. walory TVN -0,9%, PEKAO -0,7% i KGHM -0,5%. Na szerokim rynku wyróżniały się dziś raczej walory spółek zniżkujących - potężny spadek odnotował PETROLINVEST -20%, co w kontekście ostatnich wzrostów raczej nie dziwi, ale tempo spadku jest raczej niepokojące. W niełasce rynku, od momentu opublikowania bardzo słabych wyników za 1Q'08, cały czas pozostają akcje SYGNITY - dziś potaniały o przeszło 10%. Wyróżnić można też walory spółki KRUK -8,6%, gdzie kolejną sesję obserwowaliśmy rozczarowanie rynku decyzją głównego akcjonariusza o odpowiedzi w wezwaniu na sprzedaż akcji.

Opublikowane w trakcie sesji dane makro z polskiej gospodarki (niższa od oczekiwanej stopa bezrobocia i nieco słabsza od prognoz sprzedaż detaliczna za kwiecień), jaki i komunikat RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie wywarły większego wpływu na przebieg handlu.

Dzisiejszą sesję trudno jednoznacznie ocenić - z jednej strony szerokość rynku jest pozytywna (więcej spółek odnotowało dziś wzrost wartości niż spadek), co odbyło się przy zwiększonym obrocie - ostatecznie ponad 2mld zł, ale jeśli przyjrzymy się strukturze tego obrotu można poczuć lekkie rozczarowanie. Suma wartości handlu, bowiem tylko pięciu najaktywniejszych walorów (PKO, PEO, KGH, TPS i PKN) daje kwotę 1,4 mld zł, co pokazuje, że na ten czynnik należy patrzeć z pewną rezerwą. Na najbliższych sesjach, zakładam, jest jednak jeszcze miejsce na kontynuację tego odbicia, którego celem wydaje się być poziom 2980.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)