Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
04.12.2014 10:02

Silne wzrosty w Azji. Nowe rekordy na Wall Street

Inwestorzy w Warszawie także pozostają w dobrych nastrojach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mimo tego, że rynki finansowe żyją dzisiaj posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, które w dużym stopniu może wpłynąć na dalsze notowania europejskich indeksów to na pozostałych giełdach także dzieje się sporo. Na Wall Street indeksy osiągnęły wczoraj historyczne maksima, z kolei dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się gigantycznymi wzrostami.

W trakcie wczorajszej sesji na Wall Street indeksy Dow Jones oraz S&P500 osiągnęły nowe historyczne maksima. Najlepiej prezentującymi się sektorami były technologie oraz sektor finansowy, w dalszym ciągu słabo prezentują się spółki z sektora naftowego, który straciły około 3,0 proc. Czynnikiem, który doprowadził do kontynuacji wzrostów były przede wszystkim dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Także wieczorny odczyt Beżowej Księgi utwierdził inwestorów, że gospodarka USA jest w dobrej kondycji i wspomógł indeksy w końcówce sesji.

W trakcie sesji azjatyckiej zdecydowanie wybijały się chińskie rynki akcji: Hang Seng CE zyskał ponad 3,0 proc., a indeks giełdy w Szanghaju niemal 4 proc. Co ciekawe nie ma bezpośrednich informacji, które mogłyby uzasadniać taką reakcję. Najwięcej zyskują akcje banków i spółek finansowych, w niektórych przypadkach o 8-10 proc. Być może zatem znów dochodzi do _ zasilania _ sektora nieco za kulisami przez PBOC, co już wielokrotnie miało miejsce wcześniej. Efekt jest taki, że kontrakt na Hang Seng pokonał już wakacyjne szczyty i zbliża się do strefy oporu na poziomie 11650-11950 pkt.

Patrząc chłodnym okiem nie ma się z czego cieszyć - polityka gospodarcza w szerszym rozumieniu nie zdołała utrzymać chińskiego wzrostu i partia ima się ostatniej, popularnej na świecie w ostatnich latach metody - stymulacji pieniężnej. Sytuacja w Europie od początku tygodnia pozostaje dosyć stabilna i indeksy systematycznie zmierzają na coraz wyższe poziomy. Gdyby Mario Draghi rozczarował dzisiaj inwestorów to niewykluczone, że doszłoby do realizacji zysków i indeksy rozpoczęłyby spadkową korektę.

Inwestorzy w Warszawie także pozostają w dobrych nastrojach. Indeks dwudziestu największych spółek zyskuje obecnie +0,28 proc. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Alior, PKN Orlen oraz Eurocash. Z kolei po drugiej stronie rynku znajdują się BZWBK, JSW, a także Bogdanka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz